Na Krecie odkryto zagadkową bramę. Zbudowała ją najstarsza cywilizacja w Europie
Archeolodzy prowadzili wykopaliska w starożytnej części miasta Epano Archanes na Krecie. Odnaleźli tam sanktuarium, które zbudowali Minojczycy.
Spis treści:
- Tajemniczy pałac na Krecie
- Badania przybliżają archeologów do poznania kultury minojskiej
- Kim byli Minojczycy?
Epano Archanes to niewielka miejscowość na greckiej wyspie Krecie. Najwcześniejsze ślady osadnictwa pochodzą z IV tysiąclecia p.n.e. Minojczycy, najstarsza europejska cywilizacja, wybudowali tutaj miasto w 1900 r. p.n.e. Wykopaliska w latach 60. XX wieku ujawniły również ruiny pałacu, który pochodzi z okresu późnominojskiego. Zachowały się, niestety, jedynie podstawy dwóch kolumn, fragment posadzki oraz fragmenty ścian kilkunastu pomieszczeń.
Tajemniczy pałac na Krecie
Przestrzeń ta jest niedostępna dla zwiedzających, a od momentu odkrycia trwają badania, które mają na celu rzucenie światła na tę minojską konstrukcję. W tym roku zespół archeologów pod kierunkiem dr Efi Sapuna-Sakellarakisa prowadził wykopaliska w tym miejscu. Naukowcy poinformowali w oświadczeniu, że udało im się zidentyfikować enigmatyczną bramę. Badacze sugerują, że mogła mieć ważne znaczenie religijne.
– Badania były prowadzone po to, aby w końcu uzyskać pełen obraz trzypiętrowego budynku, który wraz z pałacem w Knossos odegrał ważną rolę w rozwoju cywilizacji minojskiej – przekazało w komunikacie greckie Ministerstwo Kultury. „Święta brama” znajdowała się w towarzystwie czterech ołtarzy i dwóch kamiennych platform. Badacze uważają, że mogły być to części większego sanktuarium, które znajdowało się tuż za głównym wejściem do pałacu.
Badania przybliżają archeologów do poznania kultury minojskiej
Podczas tych samych wykopalisk archeolodzy odkryli również piramidalną podstawę, która znajdowała się na głównym dziedzińcu struktury. – Odkrycia te są kontynuacją badań, którą dr Sapouna-Sakellarakis prowadzi od kilkudziesięciu lat. To niejako kontynuacja wykopalisk i dziedzictwa Giannisa Sakellarakisa, archeologa, który w ubiegłym wieku odnalazł minojski pałac – czytamy.
Okazuje się, że sam dziedziniec mógł mieć niemal 100 metrów kwadratowych. To właśnie na tym terenie miało znajdować się sanktuarium i „święta brama”. Badacze podkreślają, że takie sanktuaria były powszechne w minojskiej tradycji. Kilka podobnych odnaleziono na samej Krecie. Czczono w nich lokalne bóstwa, a jednym z najbardziej znanych jest Ejlejtyja. Obecna była także w mitologii greckiej. Była to bogini porodu i połogu, uważana za córkę Zeusa i Hery. Minojczycy prawdopodobnie uważali, że bóstwo to reprezentowało połączenie dwóch światów – ziemskiego i boskiego.
Kim byli Minojczycy?
Archeolodzy na dziedzińcu odnaleźli także fragmenty fresków, które stworzone zostały z wykorzystaniem niebieskiej i czerwonej farby. Badaczom nie udało się jednak określić, co przedstawiały malowidła. Co ciekawe, archeologom udało się ustalić, że w starożytności część minojskiego pałacu została spalona. W wyniku pożaru duża część konstrukcji uległa zniszczeniu, a następnie została odbudowana.
– Pałac był nadal używany w epoce mykeńskiej. Właśnie dlatego najwięcej artefaktów na terenie pałacu pochodzi z tej epoki. Ponadto prawdopodobnie przedmioty, które należały do Minojczyków, również zostały spalone. Te zniszczenia były naprawdę ogromne – mówi dr Sapuny-Sakellarakis.
Minojczycy to starożytny lud, który osiedlił się na Krecie około 2700 roku p.n.e. Cywilizacja minojska rozwijała się do około 1450 roku p.n.e. Jej nazwa pochodzi od legendarnego króla Minosa, który według legendy był herosem, a po śmierci – sędzią zmarłych w Hadesie. Minojczycy znani byli ze swojej sztuki (misternej ceramiki i fresków) i charakterystycznej architektury, w tym budowy monumentalnych pałaców, takich jak w Knossos czy właśnie w Epano Archanes.
Źródło: greckie Ministerstwo Kultury.