Odkryto szczątki gigantycznego dinozaura. „To może być największy drapieżny dinozaur znaleziony w Europie”
Tylko kilka kości nieznanego gatunku dinozaura odkryli naukowcy na wyspie Wight. Mimo to są zdania, że był to prawdziwy potwór, który żył na wybrzeżu 125 mln lat temu.

W tym artykule:
- Największy drapieżny dinozaur Europy
- Największy drapieżny dinozaur z pyskiem krokodyla
- Łowca dinozaurów
Brytyjska wyspa Wight to prawdziwa skarbnica szczątków dinozaurów. Na kilkunastu kilometrach jej wybrzeża wznoszą się klify, które – erodując – odsłaniają kolejne warstwy geologiczne. Przez miliony lat ta część lądu znajdowała się pod wodą. Została wyniesiona ponad jego powierzchnię w wyniku tego samego procesu górotwórczego, któremu zawdzięczamy powstanie Alp.
Od tego czasu wybrzeże wyspy Wight podlega erozji. Klify osuwają się w tempie ok. 10 metrów rocznie. W ten sposób odsłaniają się liczne skamieniałości dinozaurów. Na niektórych plażach wyspy można też znaleźć ślady dinozaurów odciśnięte w kamieniach.
Nowy gatunek niewielkiego stegozaura został odkryty w Chinach. Czy tam wyewoluowały te dinozaury?
W Państwie Środka znaleziono szczątki należące do nieznanego wcześniej gatunku stegozaura. Według naukowców może to być najstarszy stegozaur odkryty w Azji.
Największy drapieżny dinozaur Europy
Dotychczas rozpoznano ponad 25 gatunków dinozaurów, które zamieszkiwały wyspę Wight w czasach, gdy stanowiła jeszcze część stałego lądu. Ta lista nie jest jednak kompletna.
Dzisiaj w czasopiśmie naukowym „PeerJ Life & Environment” ukazała się praca naukowców z Uniwersytetu Southampton specjalizujących się w identyfikacji nowych gatunków dinozaurów. Paleontolodzy opisali w niej odkrycie szczątków zwierzęcia, który był jednym z największych drapieżnych prehistorycznych gadów kiedykolwiek występujących w Europie.
– To było ogromne zwierzę. Miało ponad 10 m długości i prawdopodobnie ważyło kilka ton – opowiada Chris Barker, doktorant i główny autor pracy. –- Oceniając na podstawie pewnych wymiarów znalezionych kawałków kości, mógł to być największy drapieżny dinozaur, jaki kiedykolwiek żył w Europie – twierdzi badacz.
Niestety znalezionego materiału kopalnego nie było dużo. Naukowcy mogli przebadać zaledwie kilka kości kręgosłupa oraz fragmenty miednicy. – Szkoda, że znaleźliśmy tylko tyle – przyznaje Barker. - Jednak to dość, by ocenić, jak duże było to zwierzę – dodaje.

Największy drapieżny dinozaur z pyskiem krokodyla
Paleontolodzy przyznają, że z powodu niewielkiej ilości odkrytych skamieniałości nowemu dinozaurowi nie można jeszcze nadać formalnej naukowej nazwy. – Mamy jednak nadzieję, że z czasem znajdziemy więcej materiału kopalnego i odkrycie zostanie uzupełnione – mówi Darren Naish, współautor pracy.
Co ciekawe, szczątki pochodzą z warstwy sprzed 125 mln lat, która dotychczas była uboga w skamieniałości wielkich gadów. Od jej nazwy „White Rock” – naukowcy przezwali odkrytego dinozaura „spinozaurem Białej Skały” (ang. White Rock spinosaurid).
Przezwisko wskazuje na grupę, do której należał potwór z wyspy Wight. Najprawdopodobniej największy drapieżny dinozaur znaleziony w Europie należał do rodziny spinozaurów, czyli dinozaurów żyjących na wybrzeżu. Miały one charakterystyczne wydłużone szczęki przypominające pysk krokodyla, potężny ogon, masywne kończyny dolne i niewielkie górne. Przypuszcza się, że mogły żywić się zarówno rybami, jak i zwierzętami lądowymi.
Rodzaje dinozaurów - ciekawostki i opisy gatunków. Co wiemy o tych pradawnych gadach?
Jakie rozróżniamy gatunki dinozaurów? Zapraszamy na wycieczkę do prehistorycznego świata, którym władały olbrzymie potwory.
Łowca dinozaurów
Naukowcy przyznają, że odkrycia nie dokonał zawodowiec. Szczątki znalazł Nick Chase, pochodzący z wyspy Wight słynny paleontolog amator, zwany „łowcą dinozaurów”. Ma on na swoim koncie wiele odkryć o dużym znaczeniu naukowym. Znalazł choćby bursztyn z nieznanym gatunkiem pająka w środku, który został nazwany od jego imienia.
Nick Chase szukał skamieniałości dinozaurów przez trzydzieści lat. Jego znaleziska trafiały m.in. do Dinosaur Isle Museum w Sandown, gdzie nadal można je podziwiać. Niestety nie doczekał publikacji o gigantycznym spinozaurze – zmarł niedługo przed wybuchem pandemii.
Źródło: PeerJ Life & Environment, EurekAlert, Isle of Wight, The Count Press
Nasz ekspert
Magdalena Salik
Dziennikarka naukowa i pisarka, przez wiele lat sekretarz redakcji i zastępczyni redaktora naczelnego magazynu „Focus". Wcześniej redaktorka działu naukowego „Dziennika. Polska, Europa, Świat”. Pasjami czyta i pisze, miłośniczka literatury popularnonaukowej i komputerowych gier RPG. Więcej: magdalenasalik.wordpress.com
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa