Naczynia do zbierania łez żałobników. Zaskakujące rzymskie odkrycie w Bułgarii sprzed 1800 lat
Dwa grobowce rzymskie mające 1800 lat odkryte na bułgarskim polu miały ciekawe wyposażenie. Umieszczono w nich między innymi szklane butelki do zbierania łez żałobników.
W tym artykule:
- „Smutna rodzinna historia”
- Jak płakać, to tylko do szkła
- Miejsce odkrycia – część Cesarstwa Rzymskiego
Odkrycia dokonał przypadkowo rolnik na polu we wsi Nova Varbovka. W jego badania zaangażowali się archeolodzy z Regionalnego Muzeum Historycznego w Wielkim Tyrnowie w północnej Bułgarii.
„Smutna rodzinna historia”
Jak informują badacze w serwisie Live Science, dwa duże groby prawdopodobnie opowiadają „smutną historię rodzinną” o zamożnych rzymskich właścicielach ziemskich. Ich dziecko zmarło w III wieku naszej ery.
Oba groby wyłożone cegłami i zewnątrz pokrywał je tynk. Nakryte były wielkimi wapiennymi płytami. Większy z grobów miał około 3 metrów długości i zawierał szczątki kostne dwóch dorosłych osób – mężczyzny i kobiety. W chwili śmierci mieli około 45–60 lat. Złożono ich do grobu wraz z biżuterią, monetami oraz szklanymi i ceramicznymi naczyniami.
W mniejszym grobie, który wykopano trochę wcześniej, spoczywał szkielet dziecka w wieku od 2 do 3 lat. Na ostatnią drogę włożono mu unikatowy medalion z brązu, przedstawiający wizytę rzymskiego cesarza Karakalli (panował w latach 198–217 n.e.) w 214 r. n.e. w Pergamonie w Azji Mniejszej. Tam szukał świątyni Asklepiosa. Badacze uważają, że te dwa groby należały do jednej rodziny.
– Myślę, że jest to smutna historia rodzinna z pierwszej połowy III wieku. Martwe niemowlę, pochowane przez rodziców, którzy spoczęli w tym samym miejscu – powiedział Chakarov. Archeolodzy chcą przeprowadzić badania powierzchniowe w okolicy, aby spróbować namierzyć stanowiska archeologiczne z czasów rzymskich, w tym domostwa tych bogatych ludzi. W ich ocenie powinny znajdować się w pobliżu grobowców.
Jak płakać, to tylko do szkła
Artefakty odkryte podczas wykopalisk są trafiły do lokalnego muzeum, gdzie są poddawane konserwacji. Obejmują one przedmioty używane w czasie życia zmarłych, ale także takie, które towarzyszyły im w życiu pozagrobowym.
Oprócz biżuterii wykonanej ze szklanych paciorków i złota, znaleziono sześć monet. Pochodzą z początku III wieku n.e. Była też lampka oliwna i pozostałość po skórzanym bucie. Uwagę zwracają trzy szklane flasze w typie „lacrimaria”. To małe flakoniki do zbierania łez żałobników.
Miejsce odkrycia – część Cesarstwa Rzymskiego
Współczesna wieś Nova Varbovka leżała w starożytności w granicach Imperium Rzymskiego. Była to prowincja zwana Mezją. – Odkrycie takich grobowców na terytorium Bułgarii nie jest zaskoczeniem, ponieważ klimat i gleby są bardzo dobre do uprawy roli – przekazał Live Science Ivan Tsarov, dyrektor Regionalnego Muzeum Historii w Veliko Tarnovo. Dodał, że w jego ocenie groby należą do bogatych właścicieli ziemskich, którzy zamieszkiwali w tej prowincji rzymskiej w miesiącach letnich.
Góry w Bułgarii zachwycają wspaniałymi krajobrazami i różnorodnością [PRZEWODNIK]
Bułgaria kojarzy się przede wszystkim z beztroskim plażowaniem, nie można jednak zapominać, że ten wspaniały kraj ma wiele do zaoferowania nie tylko wielbicielom słonecznych kąpieli, ale t...Kilkadziesiąt kilometrów na północny-zachód od właśnie odkrytych grobowców znajdował się rzymski obóz legionowy w Novae, obok współczesnej miejscowości Swisztow. Powstał w I w. n.e. jako stała baza I Legionu Italskiego na granicy cesarstwa w prowincji Mesia Inferior. Stacjonował w Novae do połowy V w.
Od wielu lat w Novae wykopaliska prowadzą badacze z Polski: z Wydziału Archeologii UW, Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wśród ciekawszych znalezisk z ubiegłego roku w tym miejscu jest antyczna „lodówka”, z której korzystali legioniści.
Źródło: Live Science.