Reklama

W tym artykule:

  1. Ciekawostki z życia Napoleona Bonaparte
  2. Czego bał się Napoleon Bonaparte?
  3. Ciekawostki o Napoleonie Bonaparte
Reklama

Choć dla jednych był prawdziwym geniuszem, a dla innych symbolem tyranii, na zawsze zapisał się na kartach historii. Napoleon Bonaparte, bo o nim mowa, zasłynął jako jeden z najwybitniejszych europejskich dowódców wojskowych. Jego strategia zatrzymała wojska austriackie i rosyjskie w słynnej bitwie pod Austerlitzi to mimo mniej liczebnej armii. Nie dali mu rady także Prusowie.

Bonaparte odegrał szczególną rolę również w historii Polski. To w nim nasi rodacy pokładali największe nadzieje na odzyskanie niepodległości na początku XIX wieku. Światełkiem w tunelu było utworzenie Legionów Polskich we Włoszech oraz Księstwa Warszawskiego w 1807 roku. O tym, jak ważną był postacią dla Polaków w tamtym okresie, niech świadczy druga zwrotka „Mazurka Dąbrowskiego”, która po dziś dzień brzmi: „Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy”. W ramach ciekawostki dodajmy, że kilka lat temu zrodził się pomysł, by cesarza Francuzów w polskim hymnie zastąpi Jan III Sobieski, który zatrzymał Turków pod Wiedniem w 1683 r.

fot. VCG Wilson/Corbis via Getty Images

Życiorys najsłynniejszego francuskiego przywódcy po dziś dzień skrywa wiele tajemnic. Jak rodziła się jego legenda? Poznaj ciekawostki o Napoleonie Bonaparte już teraz.

Ciekawostki z życia Napoleona Bonaparte

  1. Napoleon Bonaparte przyszedł na świat 15 sierpnia 1769 roku w Ajaccio na Korsyce. Pochodził ze szlacheckiej rodziny o włoskich korzeniach. Urodził się jako syn Carla Marii Buonapartego, włoskiego prawnika oraz Letycji Buonaparte, z domu Ramolino. Miał aż siedmioro rodzeństwa – trzy siostry i czterech braci. Starszy Józef i młodszy Ludwik, podobnie jak Napoleon, zasiadali na tronie – odpowiednio w Hiszpanii i Holandii.
  2. Bonaparte uczęszczał do szkoły wojskowej i jednym z pięćdziesięciu królewskich stypendystów. Uchodził za osobę spokojną i introwertyczną – zamiast spędzania czasu w towarzystwie kolegów, wybierał książki.
  3. Pierwszą żoną cesarza była Józefina de Beauharnais, z którą rozwiódł się w 1809 roku z powodu braku potomstwa. Później Bonaparte związał się z Marią Ludwiką, córką Franciszka II Habsburga. Owocem tego związku był syn Napoleon II Bonaparte. Francuski cesarz miał także dzieci z nieprawego łoża – jednym z nich był Aleksander Florian Józef, syn polskiej szlachcianki Marii Walewskiej.
  4. Napoleon pierwotnie nosił nazwisko Buonaparte – jednak tuż po ślubie z cesarzową Józefiną zmienił na bardziej francuskobrzmiące Bonaparte.
  5. „Sto dni Napoleona” to okres od 1 marca do 22 czerwca 1815 roku, gdy Bonaparte uciekł z Elby i ponownie przejął władzę nad Sekwaną. Schyłkiem jego rządów była porażka w bitwie pod Waterloo.
  6. Bonaparte zmarł 5 maja 1821 roku na Wyspie Świętej Heleny, gdzie został zesłany sześć lat wcześniej. W 2007 r. ustalono, że przyczyną śmierci Napoleona był rak żołądka, a nie jak wcześniej sądzono otrucie arszenikiem.

Jak wyborcy zaskakiwali polityków? Oto najsłynniejsi politycy, którzy stali się ofiarą nietrafionych sondażów i prognoz

Sondaże okazują się mylące? Wyniki się nie sprawdzają? To nic nowego. Wyborcy nie raz zaskoczyli kandydatów głosując zupełnie odwrotnie niż przewidywano.
Winston Churchill

Czego bał się Napoleon Bonaparte?

Napoleon Bonaparte uchodził za odważnego, wzbudzającego strach i respekt przywódcę. Niewiele osób jednak wie, że francuski mąż stanu panicznie bał się kotów. Do jednej z mało przyjemnych dla wodza sytuacji doszło podczas bitwy pod Wagram (1809 r.), gdy do jego namiotu wkradł się bezpański futrzak. Przerażony wówczas Bonaparte miał krzyczeć i wołać swoich żołnierzy o pomoc w schwytaniu nieproszonego gościa. Fobia była na tyle duża, że wystarczyło jedynie wspomnieć o kotach w towarzystwie cesarza, by ten zaczął panikować.

Co ciekawe, z ailurofobią, czyli lękiem przed kotami, zmagało się też wielu innych przywódców i dyktatorów. Cierpieli na nią m.in. Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Czyngis-chan, Benito Mussolini, a nawet Adolf Hitler.

Więcej o kotach i innych pupilach przeczytasz w najnowszym wydaniu „National Geographic Polska” poświęconemu inteligencji zwierząt. Grudniowy numer magazynu możesz nabyć bez wychodzenia z domu za pośrednictwem strony kultowy.pl:

Oto najstarsza kotka na świecie. Kocia rekordzistka swoim wiekiem przebiła najstarszą żyjącą osobę, która ma 118 lat

Ile lat ma najstarsza kotka na świecie? Jeśli pod uwagę weźmiemy „ludzki” wiek, to kocia seniorka już dawno zostawiła w tyle 118-letnią Francuzkę Lucile Randon, czyli najstarszą aktual...
Najstarsza kotka na świecie
Flossie – najstarsza kotka na świecie (fot. guinnessworldrecords.com)

Ciekawostki o Napoleonie Bonaparte

Jaki był znak rozpoznawczy Napoleona Bonaparte? Ile miał wzrostu? O której obiekcie marzył, by go zobaczyć? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań poniżej.

  1. Jednym z największych kompleksów Napoleona Bonaparte był jego wzrost – przywódca mierzył ok. 168 cm. Przez wielu nazywany był Małym Kapralem (fr. Le Petit Caporal).
  2. Na podstawie przeanalizowanych przez naukowców notatek i listów Napoleona stwierdzono, że jego IQ wynosiło najprawdopodobniej 150. Tyle samo, co iloraz inteligencji Mozarta.
  3. Wielkim marzeniem Napoleona było odwiedzenie Piramidy Cheopsa. Udało się to podczas wyprawy do Egiptu w sierpniu 1799 roku. We wnętrzu Wielkiej Piramidy władca spędził ponad siedem godzin. Wybiegł z niej kompletnie przerażony, na pytanie bliskich współpracowników, co się stało, odparł jedynie: – Nawet gdybym wam powiedział, i tak byście mi nie uwierzyli.
  4. Znakiem rozpoznawczym Napoleona Bonaparte był bikorn, czyli dwurogi kapelusz. Cesarz Francuzów nosił go już od 10. roku życia.
  5. Bonaparte mało sypiał – dzień rozpoczynał przeważnie o godz. 5:00, a kończył koło północy. W czasie bitew potrafił odbywać krótkie, 15-minutowe drzemki.
  6. Napoleon nie zawsze poruszał się w towarzystwie swoich żołnierzy. Gdy chciał pobyć sam, zakładał cylinder na głowę, aby nie zostać rozpoznanym, i spacerował ulicami Paryża.
  7. Na zlecenie Napoleona Bonaparte w Paryżu wzniesiono Łuk Triumfalny, symbolizujący wygraną pod Austerlitz. Do dziś Arc du Carrousel jest jednym z najważniejszych symboli francuskiej stolicy.
  8. Bonaparte była autorem miłosnej noweli „Clisson i Eugenia”, opowiadającej historię młodego francuskiego oficera, który z miłości do ukochanej porzuca mundur. Napoleon nawiązał w ten sposób do swoich doświadczeń, a konkretnie romansu z późniejszą żoną króla Szwecji Karola XIV Jana – Eugénie Bernardine Clary.
  9. 5 maja 2011 roku – w 190. rocznicę śmierci cesarza Francuzów – na placu Powstańców Warszawy odsłonięto 4,5-metrowy pomnik Napoleona Bonaparte.
Reklama

Fascynujesz się francuską kulturą i historią? Jeśli tak, to z pewnością zainteresują cię także mało znane ciekawostki o Francji.

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama