Narzędzia kamienne sprzed 50 tysięcy lat nie zostały stworzone przez ludzi. Kto zatem je zrobił?
Nowe badania wykazały, że narzędzia kamienne, które pochodzą sprzed 50 tysięcy lat, zostały stworzone przez małpy. Służyły do otwierania orzechów. Początkowo naukowcy sądzili, że prehistoryczne artefakty były dziełem rdzennych mieszkańców Ameryki.

W tym artykule:
- Kamienne narzędzia z Brazylii pochodziły sprzed 50 tysięcy lat
- Naukowcy twierdzą, że to najwcześniejszy dowód na wytwarzanie narzędzi przez małpy
W 2019 roku badania wykazały, że kapucynki żyjące w Parku Narodowym Serra da Capivara w Brazylii, używają kamiennych narzędzi do obróbki pożywienia. Co więcej, ta swoista „epoka kamienia” naczelnych ma trwać już ok. 3000 lat. Kilka lat wcześniej w Afryce archeolodzy odnaleźli ślady wytwarzania narzędzi przez szympansy, które pochodziły sprzed 4000 lat.
Kamienne narzędzia z Brazylii pochodziły sprzed 50 tysięcy lat
Wszystko wskazuje na to, że historia wytwarzania narzędzi przez naczelne, może być jeszcze dłuższa. W 2016 roku w brazylijskim stanie Piauí, położonym w Regionie Północno-Wschodnim, archeolodzy prowadzili wykopaliska w Pedra Furada. To miejsce, w którym znajduje się ok. 800 stanowisk archeologicznych.
Orangutany instynktownie wiedzą, jak używać młotka. Nie trzeba ich tego uczyć
Stosowanie narzędzi uważa się za jedno z najbardziej złożonych zachowań, jakie można zaobserwować u zwierząt. Umiejętność ta często postrzegana jest jako przejaw wysokiej inteligencji....
Uczeni odnaleźli wówczas kamienne narzędzia, niektóre wykonane występującego tam kwarcu i kwarcytu. Najstarsze z nich miały nawet 50 tysięcy lat. Początkowo naukowcy stwierdzili, że zostały stworzone przez pierwszych mieszkańców Ameryki. Teraz ta teoria została podana w wątpliwość, a nową hipotezę opisano na łamach czasopisma naukowego „The Holocene”.
Naukowcy twierdzą, że to najwcześniejszy dowód na wytwarzanie narzędzi przez małpy
Federico L. Agnolín argentyński badacz uważa, że niektóre z narzędzi nie są dziełem człowieka, lecz kapucynek. Badacze porównali narzędzia z Pedra Furada do tych, które te drobne małpy wytwarzają współcześnie. – Wyniki naszych badań były zaskakujące. Okazało się, że nie ma żadnej różnicy między narzędziami z Pedra Furada sprzed 50 tysięcy lat a tymi, które kapucynki tworzą obecnie – twierdzi Agnolín.
Chodzi o drobne narzędzia podobne do młotków. Zwierzęta używały ich głównie do rozbijania orzechów oraz twardych nasion, aby wydobyć z nich pożywienie. Naukowcy w artykule przyznali również, że przeanalizowali dowody na obecność człowieka na terytorium, z którego pochodziły kamienne młotki.
Naukowcy twierdzą, że w tych miejscach nie było żadnych śladów Homo sapiens. Jeżeli odkrycie się potwierdzi, będzie to oznaczać, że w Brazylii odnaleziono dowód na jedne z najstarszych narzędzi, które zostały stworzone przez małpy.
Źródło: The Holocene
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa