Naukowcy odkryli zadziwiającego prehistorycznego ssaka. Wyglądał jak tłusta jaszczurka i prowadził tryb życia jak hipopotam
Paleontolodzy twierdzą, że stworzenie jest pradawnym przodkiem ssaków, ale przypomina pulchną jaszczurkę. Co więcej – badacze sądzą, że zwierzę prowadziło ziemnowodny tryb życia.
W tym artykule:
- Analiza nowego gatunku trwała ponad 20 lat
- Zwierzę należało do wymarłego rodzaju Caseidae
- Odkrycie może pomóc zrozumieć historię ewolucji niektórych ssaków
Szczątki tajemniczego stworzenia zostały znalezione we Francji. Paleontolodzy przyznają, że nigdy wcześniej nie spotkali się z podobnym rodzajem ani gatunkiem. Na podstawie wstępnych badań udało się jednak ustalić, że zwierzę jest przodkiem ssaka, który żył jeszcze przed pojawieniem się na Ziemi dinozaurów, ok. 265 mln lat temu.
Analiza nowego gatunku trwała ponad 20 lat
Nowy gatunek został nazwany Lalieudorhynchus gandi. Jego szczątki odkryto w w 2001 roku na południu Francji. Autorem odkrycia byli niemieccy paleontolodzy Jörg Schneider oraz Frank Körner, którzy postanowili wówczas zbadać i zidentyfikować stworzenie. Początkowo udało im się odnaleźć dwa duże żebra o długości 60 cm. W trakcie kolejnych wykopalisk odkryli również kość udową o długości 35 cm i półmetrową łopatkę.
Analiza i badania skamieniałości trwała blisko 20 lat. Autorzy przekonują, że dużym utrudnieniem było to, że szczątki znajdowały się wewnątrz twardego piaskowca. Praca nad wydobyciem kości musiała być zatem bardzo uważna, aby nie uszkodzić istotnych elementów. Naukowcy twierdzą, że chociaż szkielet stworzenia był niekompletny, to cała skamieniałość była dosyć dobrze zachowana.
Zwierzę należało do wymarłego rodzaju Caseidae
Paleontolodzy twierdzą, że zwierzę mogło mieć ok. 4 metrów długości i prowadziło ziemnowodny tryb życia. Uczeni sugerują, że pradawny przodek ssaka mogło należeć do rodzaju Caseidae. To wymarła rodzina synapsydów, które charakteryzowały duże i pulchne, beczkowate ciała i nieproporcjonalne małe głowy i krótkie kończyny. Uważa się, że jeden z dwóch rzędów – terapsydy – dały początek ssakom.
Smakosze ludzkiego mięsa. 10 przykładów kanibalizmu od prehistorii do XX wieku
Filmowy Hannibal Lecter od dawna już nam nie straszny. Tak samo, jak legendy o plemionach kanibali czy seriale o zombie. Wiemy bowiem, że to tylko wymysł ludzkiej wyobraźni. Jednak jak mówi zn...Caseidae były jedną z pierwszych grup zwierząt czworonożnych, które wyewoluowały roślinożerność. Co ciekawe, jedne z ostatnich badań nad tą rodziną prehistorycznych gadów wykazały, że zwierzęta te mogły posiadać przeponę, która wspomagała oddychanie. – ta grupa gadów ssakokształtnych była dominującą grupą zwierząt przed pojawieniem się na świecie dinozaurów – przypominają autorzy badania.
Odkrycie może pomóc zrozumieć historię ewolucji niektórych ssaków
Frederik Spindler, współautor analizy szczątek i dyrektor w Muzeum Dinozaurów Altmühltal w niemieckim Denkendorf twierdzi, że skamieniałość odnaleziona we Francji to zupełnie nowy gatunek Caseidae. Do tej pory odkryto mniej niż 20 gatunków z tej rodziny gadów, a większość kości znaleziono w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że odkrycie może rzucić nowe światło na historię ewolucji tych stworzeń i naszą wiedzę o prehistorii jeszcze sprzed okresu dinozaurów.
Co więcej, prof. Spindler podreśla, że Lalieudorhynchus gandi może być przypadkiem wyjątkowym. W przeciwieństwie do jego poprzedników ten gatunek wydaje się szczególnie rozwinięty w sensie anatomicznym. Naukowcy doszli do takich wniosków porównując kości z Francji, do innych odnalezionych skamieniałości w przeszłości.
Ralf Werneburg, dyrektor Muzeum Historii Naturalnej w Schleusingen, który był również zaangażowany w badania, zidentyfikował u osobnika pięć szczególnych cech, które nie były znane u innych gatunków Caseidae. To między innymi zdolność życia pod wodą. Naukowcy podkreślają jednak, że podobieństwa L. gandi z współczesnymi hipopotamami nie są anatomiczne. Uczeni zaryzykowali hipotezę, że L. gandi może być ostatnim etapem ewolucji Caseidae tuż przed wyginięciem ok. 254 mln lat temu.
Źródło: LiveScience
Nasz ekspert
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".1 z 1
Kości stworzenia