Badacze odtworzyli wygląd mieszkanki Myken sprzed 3 tysięcy lat. Nie pochowano jej samej
Dzięki nowym technologiom możemy zobaczyć, jak wyglądali ludzie sprzed tysięcy lat. Oto kobieta z Myken, która żyła długo przed Chrystusem. Co o niej wiadomo?

Spis treści:
Postępujący rozwój techniczny w badaniach naukowych daje nam możliwość nie tylko dotarcia do faktów historycznych. Możemy je też zobaczyć. Nie same fakty, ale to, jak wyglądali ludzie, żyjący setki czy nawet tysiące lat temu. Cyfrowe rekonstrukcje to popularna technika. My również skorzystaliśmy z niej, prezentując nowy poczet Jagiellonów. Dzięki wizualizacjom możemy zobaczyć, jak prawdopodobnie wyglądali królowe i królowie Polski.
Pierwsze takie spojrzenie w przeszłość
W ostatnim czasie środowisko naukowców i historyków zelektryzowała kolejna cyfrowa rekonstrukcja. Tym razem jej bohaterką jest kobieta, która żyła około 3500 lat temu w Mykenach. Jak ustalono, kiedy grzebano ją na cmentarzu królewskim między XVI a XVII wiekiem p.n.e., miała około 35 lat. Miejsce jej pochówku odnaleziono w latach 50. minionego wieku. Teraz możemy spojrzeć jej w oczy. I tu trzeba przyznać, że wyglądają niezwykle.

– Po raz pierwszy patrzymy na twarz kobiety z królestwa związanego z Heleną Trojańską. Siostra Heleny, Klitajmestra, była królową Myken w legendzie. Homer wyobrażał sobie, że to stąd Grecy wyruszali na wojnę trojańską. Takie cyfrowe rekonstrukcje przekonują nas, że to byli prawdziwi ludzie – komentuje dr Emily Hauser w rozmowie z „Observer”. Jak dodała, efekt zapiera dech w piersiach i jest „niesamowicie nowoczesny”. Dodajmy, że kobieta z cyfrowej rekonstrukcji zmarła na początku późnej epoki brązu, kilkaset lat przed domniemaną datą wojny trojańskiej.
Za wizerunek kobiety z Myken odpowiada artysta cyfrowy Juanjo Ortega G. Stworzył realistyczną twarz na podstawie glinianej rekonstrukcji tej samej kobiety, która została wykonana w latach 80. przez pionierów w tej dziedzinie z Uniwersytetu w Manchesterze.
Kim była mieszkanka Myken?
Rozwój techniczny w antropologii sądowej i analizie DNA, a także datowanie radiowęglowe i druk cyfrowy 3D doprowadziły do znaczących ulepszeń w rekonstrukcjach tego typu. Badacze ustalili też, że kobieta została pochowana w masce wykonanej z elektrum (stop złota i srebra) oraz z trzema mieczami. Broń prawdopodobnie należała do mężczyzny pochowanego obok niej. Analiza DNA wykazała, że w grobie nie zostali jednak pochowani mąż i żona, a brat z siostrą.
Stan kości kobiety sugeruje, że cierpiała na artretyzm kręgosłupa i rąk. To mogło być następstwem wielu godzin spędzonych na tkaniu, co było wyczerpującym i powszechnym zajęciem ówczesnych kobiet w tamtym regionie. Jak widać, cyfrowa rekonstrukcja, mimo że zachwyca, jest jedynie uzupełnieniem i tak szczegółowej wiedzy o zmarłej sprzed ponad 3000 lat.
Źródło: Guardian
Nasz autor
Mateusz Łysiak
Dziennikarz podróżniczy, rowerzysta, górołaz. Poza szlakiem amator kuchni włoskiej, popkultury i języka hiszpańskiego.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Wiosenne przebudzenie. Jak zadbać o dobrostan psychiczny i fizyczny wiosną?
Współpraca reklamowa
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa