Naukowcy wykorzystali pole magnetyczne Ziemi do zweryfikowania biblijnych opisów wojen
Pole magnetyczne Ziemi nie jest stałe. To, jak zmieniało się na przestrzeni wieków i tysiącleci może być odpowiedzią na nurtujące historyków pytania.

W tym artykule:
- Pole magnetyczne Ziemi kiedyś i dziś
- Innowacyjna metoda datowania
- Co weryfikują badania pola magnetycznego Ziemi?
Wydarzenia opisane w Biblii intrygują nie tylko chrześcijan. Badacze od lat szukają opisywanej w piśmie świętym Betsaidy. To tam Jezus miał dokonywać cudów. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się odkrycia przedstawień biblijnych postaci czy miejsc ich narodzin.
Pole magnetyczne Ziemi kiedyś i dziś
Tym razem naukowcy wykorzystali nietypowe narzędzia do biblijnych badań. Chodzi o pole magnetyczne Ziemi, które nie jest stałe. Jego zmiany są kluczowe w opracowaniu geologicznej historii naszej planety. Międzynarodowy zespół badaczy uznał, że nawet niewielkie zmiany w sile pola mogą pomóc precyzyjnie datować upadki biblijnych miast. Jak to możliwe? Naukowcy wykorzystują znaleziska archeologiczne zawierające minerały magnetyczne, które po podgrzaniu lub spaleniu utrwalają pole magnetyczne.
– Na podstawie podobieństwa lub różnicy w natężeniu i kierunku pola magnetycznego możemy potwierdzić lub obalić hipotezy mówiące, że określone miejsca zostały spalone podczas tej samej kampanii wojskowej. Co więcej, stworzyliśmy krzywą zmienności natężenia pola z czasem. Może to służyć jako naukowe narzędzie do datowania, podobne do metody datowania radiowęglowego (C14) – tłumaczy Yoav Vaknin z Uniwersytetu Hebrajskiego.
Innowacyjna metoda datowania
Badania terenowe przeprowadzono w 17 stanowiskach archeologicznych w Izraelu. Dzięki nim naukowcy zrekonstruowali kierunek i intensywność ziemskiego pola magnetycznego w przeszłości. Dane te pomogły w weryfikacji biblijnych relacji o egipskich, aramejskich, asyryjskich i babilońskich kampaniach wojskowych przeciwko królestwom Izraela i Judy.
Jak ustalono, armia Chazaela, króla Aram-Damaszku, była odpowiedzialna za zniszczenie kilku miast – Tel Rehov, Tel Zayit i Horvat Tevet. Wyniki badań obalają za to teorię, jakoby Chazael był odpowiedzialny za upadek Tel Beth-Shean. Inne odkrycia geomagnetyczne ujawniają, że miasta w Negewie zostały spustoszone przez Edomitów, którzy wykorzystali zniszczenie Jerozolimy i Królestwa Judy przez Babilończyków.
Inny przykład to zniszczenie filistyńskiego państwa-miasta Gat przez Chazaela. Dotychczasowe metody datowania wskazywały na około 830 r. p.n.e. Badacze nie byli jednak w stanie potwierdzić, czy król Aram-Damaszku, był również odpowiedzialny za zniszczenie Tel Rehov, Tel Zayit i Horvat Tevet.
Odkryto fragment tronu króla Salomona? Archeolodzy odnaleźli tajemnicze płytki z kości słoniowej opisywane w Biblii
Zaskakujące odkrycie dotyczy fragmentów boazerii. Archeolodzy uważają, że płytki mogą pochodzić z czasów Pierwszej Świątyni w Jerozolimie zniszczonej w 587 r. p.n.e.
Co weryfikują badania pola magnetycznego Ziemi?
Najnowsze badania sugerują, że wszystkie te miasta zostały zniszczone podczas tej samej kampanii. Przy czym poziom zniszczeń w Tel Beth-Shean zaprzecza tezie, że to miasto również zostało zniszczone przez Chazaela. Dane magnetyczne z Bet-Shean wskazują, że to miasto, wraz z dwoma innymi miejscami w północnym Izraelu, zostało prawdopodobnie zniszczone 70–100 lat wcześniej. To zaś może odpowiadać kampanii wojskowej egipskiego Shoshenqa. Kampania została wspomniana nie tylko w Biblii, ale też w inskrypcji na ścianie świątyni Amona w Karnaku w Egipcie.
Badanie potwierdza również teorię, że niektóre części królestwa Judy przetrwały po zniszczeniu Jerozolimy przez Babilończyków. – Miasta w Negewie, południowe Góry Judzkie i południowe pogórze Judei pozostały prawie nienaruszone. Teraz wyniki magnetyczne potwierdzają tę hipotezę – komentuje Erez Ben Yosef, współautor pracy.
Ocalałe miasta upadły kilkadziesiąt lat później. Autorzy badań przypisują ich zniszczenie nie Babilończykom, a Edomitom. Josef sugeruje, że to może tłumaczyć niekorzystne przedstawienie w Biblii Edomitów. Naukowcy zastrzegają jednak, że opis wydarzeń sprzed spisania Pisma Świętego może nie być najbardziej wiarygodnym źródłem historycznym.
Źródło: Proceedings of the National Academy of Sciences.
Nasz ekspert
Mateusz Łysiak
Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa