W tym artykule:

  1. Jakie przedmioty trafiały na wysypisko?
  2. Z dala od (zdrowych) ludzi
  3. Medycyna po staremu
Reklama

Odkrycia archeologiczne dają nam wgląd w to, jak żyli ludzie wieki temu, a niekiedy nawet tysiące lat temu. Najwięcej mówią przedmioty codziennego użytku, jak naczynia czy biżuteria. Cennym źródłem historycznym są też monety. To, w jaki sposób zostały wybite, może wiele mówić o ówczesnych władzach i wydarzeniach politycznych.

Jakie przedmioty trafiały na wysypisko?

Archeolodzy nierzadko trafiają na mniej oczywiste znaleziska. Tak było tym razem. W miejscu, gdzie niegdyś znajdowało się Forum Cezara w Rzymie, odkryto zasypany dół. Znajdowały się w nim odpady medyczne z XVI wieku n.e. Przedmioty pochodziły z pobliskiego Ospedale dei Fornari. Był to swego rodzaju szpital dla piekarzy.

W dole znaleziono między innymi szklane naczynia na mocz, ceramiczne pojemniki na lekarstwa oraz osobiste przedmioty pacjentów, w tym ceramiczne figurki. Badacze z Uniwersytetu Aarhus w Danii przypuszczają, że wysypisko medycznych odpadów utworzono, aby utylizować potencjalne zakażone przedmioty. W ten sposób chciano ograniczyć ryzyko wybuchu epidemii.

Część znalezionych przedmiotów osobistych / fot. Sovrintendenza Capitolina/The Caesar's Forum Project

Z dala od (zdrowych) ludzi

Badacze odkryli wysypisko w 2021 r. Zbiór ciekawych, żeby nie powiedzieć przypadkowych przedmiotów, znajdował się w wyłożonej cegłami komorze o głębokości około 2,8 metra. Były tam między innymi odłamki szkła, małe, nienaruszone naczynia ceramiczne wysokiej jakości oraz przedmioty osobiste, takie jak figurki z terakoty, medaliki dewocyjne i pojedynczy koralik, prawdopodobnie z różańca. W tym samym miejscu znaleziono też zwęglone drewno i ołowiowe zaciski, stosowane wówczas w okuciach mebli.

Na pierwszy rzut oka taki miszmasz nie zdradza za wiele. Badacze dysponowali jednak pewną wiedzą. W 2009 r. wykopali podobne składowisko odpadów medycznych z XVII w. Jak ustalili, przedmioty pochodziły z tego samego miejsca. Fragmenty spalonego drewna potwierdzają, że na wysypiska trafiały przedmioty, z którymi mieli styczność zakaźnie chorzy pacjenci. Łóżka, na których leżeli, palono. Gliniane zamknięcie dodatkowo podkreśla, że odpady medyczne miały być trzymane poza zasięgiem ludzi.

Kolumna Trajana w Rzymie. To symbol wielkiego zwycięstwa i jeden z ciekawszych zabytków stolicy Włoch

Kolumna Trajana została wybudowana w 113 roku n.e. Wznosi się 38 metrów ponad Rzymem i upamiętnia zwycięstwa cesarza nad starożytnymi Dakami. Jest ozdobiona spiralnym fryzem, na którym znaj...
Kolumna Trajana
Kolumna Trajana w Rzymie. To symbol wielkiego zwycięstwa i jeden z ciekawszych zabytków stolicy Włoch. fot. Getty Images

Medycyna po staremu

Przeprowadzając dokładne badanie przedmiotów, archeolodzy zgromadzili około 1200 odłamków szkła. Wiele z nich to fragmenty kolb na mocz. Wieki temu wykorzystywano je do tzw. wizualnych badań. Tego typu naczynia rzadko trzymano w domach. Najczęściej dysponowały nimi placówki medyczne.

– Mocz pacjenta wlewano do kolby, aby lekarz mógł obserwować jego kolor, sedymentację, sprawdzić zapach, a czasem nawet smak – tłumaczą autorzy badań.

– Przedstawione tutaj dowody znacznie poszerzają naszą wiedzę na temat praktyk usuwania odpadów w okresie renesansu, podkreślając jednocześnie potrzebę pełniejszego przeglądu reżimów higieny i kontroli chorób we wczesnej nowożytnej Europie – podsumowują naukowcy.

Reklama

Źródło: Antiquity.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama