Nietypowe papirusy odkryte w Egipcie przez Polaków. „Kompletnie niespodziewane”
Na starożytnym cmentarzysku zwierząt polscy archeolodzy odkryli papirusy. Ich treść nie dotyczyła jednak starożytnych bogów czy wierzeń. Zapisali je przybysze, którzy dotarli nad Nil dwa tysiące lat temu.
W tym artykule:
Starożytny Egipt najczęściej kojarzony jest z niebosiężnymi piramidami, świątynią królowej Hatszepsut, Doliną Królów i potężnym Ramzesem II. Jednak historia tej cywilizacji jest zdecydowanie dłuższa i bogatsza.
Dwa tysiące lat temu, czyli 2500 lat po powstaniu piramidy Cheopsa, Egipt stał się jedną z rzymskich prowincji. To właśnie z tych czasów pochodzi nowe znalezisko Polaków dokonane w Berenike nad Morzem Czerwonym.
Berenike pełne zaskoczeń
Berenike było miastem portowym. Służyło jako hub przeładunkowy dla słoni sprowadzanych dla egipskiej armii. Później, w pierwszych wiekach naszej ery Rzymianie, którzy podporządkowali Egipt, uczynili z miasta ważny punkt w handlu transoceanicznym. Łączył interior afrykański, Bliski Wschód i Indie.
Archeolodzy odkryli na obrzeżach tego prężnie rozwijającego się miasta duże cmentarzysko zwierząt. To tam w pierwszych wiekach naszej ery jego mieszkańcy chowali swoich pupili, którymi były nie tylko psy, ale też małpy sprowadzane aż z Indii.
Każdy sezon badawczy przynosi kolejne groby zwierząt. Naliczono ich już 500! Ostatnie wykopaliska prowadzono od początku grudnia do połowy lutego tego roku. Czasem odkrywane są w grobach zagadkowe dla naukowców przedmioty. Tak też było i tym razem.
Papirusy w grobach
Archeolodzy od lat przypuszczali, że w Berenike stacjonował oddział wojskowych z Rzymu.
– Bardzo prawdopodobne, że byli to żołnierze III Legionu Cyrenajka, którzy wsławili się np. zatrzymaniem ekspansji Meroe w Nubii oraz pacyfikacją powstania w Jerozolimie w 70 r. Wszystko to było w sferze hipotez naukowych, aż do ostatniego sezonu i zaskakujących odkryć nad zwierzęcym cmentarzu z I i II w. – mówi kierowniczka projektu prof. Marta Osypińska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego cytowana na stronie uczelni.
Jej badania finansowane przez Narodowe Centrum Nauki prowadzone są w ramach wspólnego przedsięwzięcia Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i University of Delaware w USA.
Zagadka budowy egipskich piramid wyjaśniona. Pomogły potężne siły przyrody
Potężne siły przyrody miały pomóc w budowie kilkudziesięciu największych egipskich piramid. Naukowcy wykryli na pustyni pozostałości po wyschniętym korycie najdłuższej rzeki świata. Wo...Teraz udało się uzyskać dowód na obecność rzymskich żołnierzy w Berenike. Pomiędzy odkrywanymi pochówkami zwierząt archeolodzy odkryli kilka papirusów, które są bezcennym źródłem wiedzy o antycznych mieszkańcach Berenike.
Znaczenie odkrycia rzymskich papirusów
– To było kompletnie niespodziewane odkrycie – przyznała w rozmowie z National Geographic Polska prof. Osypińska. Badaczka zwróciła też uwagę na to, że papirusy były zachowane w dość dobrym stanie. Niektóre miały nawet pół metra długości.
Jak znalazły się w grobach? Trafiły tam raczej przypadkowo, po zniszczeniu znajdującego się w pobliżu „biura” rzymskiej administracji. „Listy” to korespondencja centurionów, czyli oficerów i dowódców legionów rzymskich. Pojawiają się w nich imiona: Haosus, Lucyniusz i Petroniusz.
– W korespondencji tej Petroniusz pyta stacjonującego w Berenike Lucyniusza o ceny poszczególnych ekskluzywnych towarów. Pojawia się też stwierdzenie: oddaję ci pieniądze, wysyłam je dromedariusami (oddział legionistów poruszający się na dromaderach). Zaopiekuj się nimi, żebyś im zapewnił cielęcinę i tyczki do namiotów – przekazała badaczka serwisowi Nauka w Polsce.
Do tej pory naukowcy znajdowali rzymskie listy w Berenike w innej formie – rozbitych skorup ceramicznych zwanymi ostrakami. To bardzo ciekawa forma wtórnego użycia przedmiotów. Jednak zawarte na nich informacje są z reguły prostsze niż te na papirusach.
W grobach, w których spoczywały papirusy, badacze znaleźli też inne intrygujące przedmioty świadczące o bogatej wymianie handlowej i kontaktach tego czerwonomorskiej portu. Są to ekskluzywne naczynia ceramiczne z Italii, Afryki i Indii oraz monety rzymskie.
Źródła: UWr, Nauka w Polsce.