Niezwykłe odkrycie na wschodzie Polski. Znaleziono orzełki z czasów I Rzeczpospolitej
Podczas wykopalisk w Dubience w województwie lubelskim archeolodzy znaleźli dwa metalowe orzełki, które niegdyś zdobiły czapki polskich żołnierzy. Przedmioty pochodzą z czasów I Rzeczpospolitej i widnieje na nich imię ostatniego króla Polski.
Spis treści:
- Dwie bitwy pod Dubienką
- Orzełki z czasów ostatniego króla Polski
- Gdzie jest szaniec Tadeusza Kościuszki?
Zespół archeologów z firmy Gorgona prowadził wykopaliska w lubelskiej wsi Dubienka. Tamtejsze pola były miejscem bitew pod Dubienką w 1792 i 1794 roku. Podczas tej pierwszej pięciotysięczny korpus generała Tadeusza Kościuszki, wyposażony w zaledwie 24 działa stoczył walką ze znacznie większym korpusem rosyjskim, bo liczącym 25 tys. żołnierzy, a dowodził nim generał Michaił Kachowski. Chociaż ostatecznie Kościuszko zmuszony był do wycofania swych wojsk, to w bitwie Polacy stracili zaledwie 900 żołnierzy, a Rosjanie ok. 4000.
Dwie bitwy pod Dubienką
Dwa lata później na dubieńskich polach doszło do kolejnego starcia, tym razem w czasie powstania kościuszkowskiego. Po jednej stronie stał polski generał Michał Wedelstedt, a po drugiej Iwan Aleksanrowicz-Zagriażski. Siły zbrojne Polski dążyły do odciągnięcia na lewy brzeg Bugu i związania sił rosyjskich oraz uniemożliwienie im połączenia się z głównym korpusem gen. Wilhelma Derfeldena. Polacy uderzyli na Rosjan w Dubience i zajęli umocnienia polowe Tadeusza Kościuszki z czasów pierwszej bitwy pod Dubienką w 1792 roku. Niestety, podczas tej kampanii polskie wojsko również zostało zmuszone do odwrotu.
I właśnie w tym historycznym miejscu naukowcy odnaleźli dwa metalowe orzełki, które zdobiły czapki polskich żołnierzy. Badacze odpowiedzialni za odkrycie podkreślają, że to wyjątkowe i rzadkie znalezisko. – Do tej pory opisano w Polsce tylko jeden przypadek tego rodzaju zabytku. Znaleziono go na polu bitwy w miejscowości Oronne i znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego – powiedział PAP Marcin Piotrowski, archeolog z Gorgony.
Orzełki z czasów ostatniego króla Polski
Militarne zabytki były zniszczone i podzielone na cztery fragmenty. Naukowcy doszli do wniosku, że elementy tworzyły co najmniej dwa emblematy z wizerunkiem orła. Na fragmentach widać było królewski monogram SAR, który oznacza Stanislaus Augustus Rex, co po łacinie oznacza „Stanisław August Król”. – Orzełki pochodzą z czasów I Rzeczypospolitej. Emblematy mocowano na blaszanych płytkach, które znajdowały się na czołach filcowych kaszkietów. Są częściowo uszkodzone, ale ich stan jest dobry – wyjaśniają archeolodzy.
Piotrowski twierdzi, że obecność orzełków z monogramem Stanisława Augusta Poniatowskiego na polu bitwy pod Dubienką, oznacza, że walczyli tam żołnierze z królewskich sił zbrojnych. – Tegoroczne prace archeologiczne w Dubience rozpoczęto w czerwcu i potrwają jeszcze do 30 listopada – dodał. Naukowcy planują jeszcze w trakcie trwającej zimy przeszukać okolice, które znajdują się nieopodal pola bitwy. Z kolei wiosną chcą rozpocząć kolejne, większe wykopaliska.
Gdzie jest szaniec Tadeusza Kościuszki?
– Skupiamy się na tym, żeby rozpoznać topografię dwóch bitew pod Dubienką, które wojska Polski i Rosji stoczyły w 1792 i 1794 roku – mówi Piotrowski. – W tym roku badacze znaleźli tam blisko tysiąc zabytków. W tym kule armatnie, pociski karabinowe i pistoletowe, monety polskie, rosyjskie, austriackie, sprzączki do pasów wojskowych, orzełki, guziki ozdobne i numerowane żołnierzy wojsk koronnych – wylicza naukowiec.
Archeolog podkreślił, że najwięcej przedmiotów osobistych i elementów strojów wojskowych odkryto nie na samych fortyfikacjach artyleryjskich, tylko na tyłach, gdzie znajdowały się drogi techniczne, którymi poruszało się najwięcej osób. – Pozwala to lepiej zrozumieć organizację całego pola bitewnego – tłumaczy Piotrowski. Celem zespołu archeologów podczas badań w Dubience jest przede wszystkim odnalezienie szańca, z którego dowodził Kościuszko w 1792 roku.
Źródło: Nauka w Polsce.