Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Najdroższy skarb w historii
  2. Siedmiu wspaniałych (i bogatych)
  3. Dziedzictwo Somerset ujrzy światło dzienne

W południowej Anglii, nieopodal jeziora Chew Valley w hrabstwie Somerset, grupa poszukiwaczy skarbów prowadziła poszukiwania pradawnych artefaktów. Żaden z siedmiu odkrywców nie spodziewał się, że uda im się odnaleźć największy skarb w historii Wielkiej Brytanii. Archeolodzy-amatorzy odnaleźli bowiem 2584 srebrnych monet. Eksperci wycenili je na ok. 4,3 miliona funtów.

Najdroższy skarb w historii

Datowanie wykazało, że monety zostały wybite w latach 1066–1068. Czyli w czasie ostatniej inwazji Normanów na Anglię, która zakończyła się sukcesem i zdobyciem Londynu. – Skarb pochodzi z okresu, który był punktem zwrotnym w historii Anglii. Prawdopodobnie został schowany podczas buntu w 1066 roku przeciwko nowemu królowi Normanów, Wilhelmowi Zdobywcy – powiedział Michael Lewis, dyrektor Portable Antiquities Scheme, które zaangażowało się w badania monet.

Na około połowie monet znajduje się ostatni anglosaski król Anglii, Harold II, który zginął w walce z Normanami, trafiony normańską strzałą w oko. – Ten niezwykły skarb daje nam wyjątkowy wgląd w bogatą historię naszego kraju i jeden z najważniejszych momentów w dziejach Anglii. Brytania była wówczas pogrążona w chaosie w wyniku strasznego podboju normańskiego – mówi sir Chris Bryant, brytyjski parlamentarzysta i minister w tamtejszym resorcie kultury.

Siedmiu wspaniałych (i bogatych)

Prawo angielskie i ustawa z 1996 roku pozwala na poszukiwanie skarbów z wykorzystaniem wykrywacza metali, ale każde znalezisko powinno zostać zgłoszone. Co więcej, prawo pierwokupu zachowuje państwo, ale wówczas 50% ceny trafia do znalazcy, a 50% do właściciela ziemi. Oznacza to, że odkrywcy srebrnych monet mogą mówić o niemałym szczęściu.

– Jesteśmy zachwyceni, że mogliśmy odkupić od nich ten niezwykle cenny skarb. Wierzymy, że będzie to ważne dla przyszłych pokoleń, które będą zgłębiały wiedzę o naszym kraju – dodał sir Bryant. 26 listopada tego roku monety trafią na wystawę w Muzeum Brytyjskim. Następnie odbędą tournée po najważniejszych muzeach w całej Anglii. Ostatecznie staną się częścią lokalnej instytucji kultury w Somerset.

– To fantastyczne i niewiarygodne zarazem. To wydarzenie całkowicie zmieniło moje życie. To było uczucie, jakbym w dłoni nagle miał całą naszą historię. Nie mówiąc już o kwestii finansowej, bo dzięki odkryciu zarobiliśmy mnóstwo pieniędzy – wspominał Adam Staples, jeden z siedmiu poszukiwaczy.

Dziedzictwo Somerset ujrzy światło dzienne

Uzbieranie całej sumy było możliwe dzięki współpracy kilku instytucji kultury, a także fundacji w Anglii. To m.in. The National Lottery Heritage Fund i Art Fund, Towarzystwa Archeologicznego Somerset i Towarzystwa Archeologii i Historii Naturalnej.

– Jestem zachwycona możliwością współfinansowania odkupienia skarbu z Chew Valley. Chcemy, aby te fascynujące artefakty obejrzała cała Anglia, zanim powróci tutaj, na południe. Cieszymy się, że to dzięki naszym funduszom ten skarb ujrzy światło dzienne – powiedziała Eilish McGuinness, dyrektor The National Lottery Heritage Fund.

Z odnalezienia skarbu cieszą się przede wszystkim naukowcy z Somerset, ponieważ mają nadzieję, że wydarzenie to sprawi, że region stanie się chętniej odwiedzany przez turystów zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych.

– Hrabstwo ma bogate dziedzictwo, a odkrycie tych monet pomoże na nowo ożywić historię regionu. Jako była nauczycielka historii jestem podekscytowana korzyściami edukacyjnymi, jakie daje ten skarb – mówi Jenny Waldman, dyrektorka Art Fund. – To jedno z najważniejszych znalezisk z okresu wojny Anglosasów z Normanami – dodaje.

Reklama

Źródło: Arkeonews.

Nasz autor

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama