Niezwykłe odkrycie w Chinach. Archeolodzy odnaleźli ślady zaawansowanej kultury sprzed 45 tys. lat
Międzynarodowy zespół naukowców odkrył dowody na istnienie kultury materialnej, której historia sięga nawet 45 tys. lat. Ślady odkryto w prowincji Shanxi w środkowych Chinach.

W tym artykule:
- Archeolodzy odnaleźli dowody na zaawansowaną kulturę sprzed 45 tys. lat
- Ludzie z Shiyu wykształcili bogatą kulturę, która opierała się na migracji
- Odkrycie rzuca światło na ekspansję Homo sapiens w Azji
Historia człowieka w Chinach sięga epoki kamienia. Ludzie po raz pierwszy pojawili się na terenie Państwa Środka w formie Homo erectus. Świadczą o tym odkrycia m.in. człowieka z Yuanmou i człowieka pekińskiego. Jednak kultury, o których możemy mówić, że są swoistym początkiem historii Chin, pojawiły się dopiero w neolicie.
Archeolodzy odnaleźli dowody na zaawansowaną kulturę sprzed 45 tys. lat
Najnowsze odkrycie międzynarodowego zespołu naukowców rzuca nowe światło na dzieje Chin. Badacze z Chin, Australii, Francji, Hiszpanii i Niemiec odkryli ślady zaawansowanej kultury materialnej sprzed 45 tys. lat. Znaleziska dokonano na stanowisku archeologicznym Shiyu w prowincji Shanxi. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Ecology & Evolution”.
– Ekspansja geograficzna populacji Homo sapiens do południowo-wschodniej Europy nastąpiła ok. 47 tys. lat temu. Naznaczona była technologią początkowego górnego paleolitu. Człowiek rozumny był obecny w zachodniej Syberii około 45 tys. lat temu. H. sapiens przebywał w północno-wschodniej Azji około 40 tys. Lat p.n.e., a w Chinach mógł być obecny ok. 43–41 tys. Lat temu – napisali naukowcy w artykule.
Ludzie z Shiyu wykształcili bogatą kulturę, która opierała się na migracji
W badaniu opisano zbiór znalezisk z Shiyu w północnych Chinach, datowany na okres sprzed 45 tys. Lat. Na stanowisku odkryto wiele narzędzi kamiennych wyprodukowanych m.in. techniką lewaluaską. To sposób obróbki kamienia i wytwarzania narzędzi w epoce środkowego paleolitu.
Naukowcy odkryli również, że niektóre narzędzia były wykonane z produktów, które pochodziły z regionów oddalonych nawet o 1000 km. Oznacza to, że przedstawiciele tej kultury mieli zaawansowaną strategię zaopatrywania się w potrzebne zasoby, aby zapewnić sobie przewagę technologiczną. To również dowód na ich możliwości migracji.
Mężczyźni byli łowcami, a kobiety zbieraczami? Badania wykazały, że to mit
Naukowcy, którzy badali społeczeństwa zbieracko-łowieckie, odkryli, że odwieczny pogląd o roli mężczyzn i kobiet był błędny. Uczeni przyznali, że grupy te cechowało równouprawnienie w...
– Nasze nowe badanie zidentyfikowało zespół archeologiczny obejmujący technologię broni, transfer obsydianu na duże odległości oraz zastosowanie perforowanego dysku grafitowego – prof. Yang Shixia, główny autor badania oraz badacz z Chińskiej Akademii Nauk. To pokazuje, że pierwsi ludzie rozumni w Chinach wykształcili naprawdę bogatą kulturę.
Odkrycie rzuca światło na ekspansję Homo sapiens w Azji
Wśród odkryć z Shiyu wyróżnić należy ponad 15 tys. narzędzi kamiennych, liczne szczątki zwierzęce, a także fragment czaszki człowiekowatego. Zidentyfikowano go jako hominida należącego do gatunku Homo sapiens.
– Odkrycie dostarcza nowych informacji, które pozwalają zrozumieć ekspansję Homo sapiens na kontynencie azjatyckim i przybycie pierwszych współczesnych ludzi do północnych Chin. Ponadto odkrycie rzuca światło na rodzaj kultury materialnej, jaką posługiwali się pierwsi osadnicy – twierdzą naukowcy.

Naukowcy przeprowadzili również datowanie trzech próbek kości zwierzęcych, odnalezionych podczas wykopalisk z 1963 roku. Badanie wykazało, że zostały one poddane obróbce przez człowieka, co wykazują ślady nacięć. Analiza wykazała, że nacięcia powstały w okresie od 45 800 do 43 200 lat temu.
Co ciekawe, analiza tafonomiczna skamieniałości ssaków, w połączeniu z analizą zużycia narzędzi kamiennych, wykazała, że członkowie kultury materialnej z Shiyu byli zręcznymi myśliwymi i „łowcami koni”. Byli wyposażeni w ostrza z chwytem i trzonkiem, dzięki czemu mogli polować na dorosłe osobniki.
Źródło: Nature Ecology & Evolution.
Nasz ekspert
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zapomnij o dalekich podróżach. Turystyczny hit 2025 jest tuż za polską granicą
Nieprzypadkowo mówi się o nim coraz więcej. Ten kierunek może być podróżniczym hitem 2025. Szczególnie wśród Polaków, którzy marzą o spokojnym wyjeździe, bez dalekich lotów.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa