W tym artykule:

  1. Grecki cmentarz pod Neapolem
  2. Neapol nieznany
Reklama

Neapol to obok Rzymu jedno z najchętniej odwiedzanych włoskich miast. Ruiny Herkulanum i Pompejów co roku przyciągają tłumy turystów, jednak archeolodzy przekonują, że nowa atrakcja turystyczna, której otwarcie zaplanowano na czerwiec 2022 r., ma jeszcze cenniejsze znaczenie dla zrozumienia historii Neapolu. Mowa o Ipogeo dei Cristallini – fragmencie starożytnego cmentarza. Nekropolia jest o ponad 400 lat starsza od pozostałości po Pompejach i… wcale nie została zbudowana przez Rzymian, a przez Greków.

Sorrento – malowniczy zakątek Włoch. Dlaczego warto je odwiedzić?

Sorrento to kilkunastotysięczna miejscowość znajdująca się na południu Włoch. Zachwyca wyjątkowymi widokami, kolorowymi budowlami, zabytkami oraz lokalnymi przysmakami.
Sorrento – malowniczy zakątek Włoch. Dlaczego warto je odwiedzić?
fot. Getty Images

Grecki cmentarz pod Neapolem

Starożytni Grecy budowali grobowce dwukomorowe – w jednej modlili się żałobnicy, a w drugiej spoczywały ciała zmarłych. Archeolodzy odkryli cztery z nich pod ogrodem XIX-wiecznego pałacu w dzielnicy Sanità. Każdy grobowiec ma oddzielne wejście, a fasadę jednego z nich zdobią kolumny w stylu jońskim. To dlatego, że pierwotnie górne komory znajdowały się nie pod ziemią, a na poziomie ulicy. Zapadły się na skutek lawin błotnych, które ustały dopiero w latach 60. XX wieku, po renowacji systemu kanalizacyjnego.

Komory nie bez powodu porównuje się do komnat. Zostały wyrzeźbione tak, żeby przypominać prawdziwe pokoje. Nie brakuje w nich kamiennych ławek, a nawet „łóżek” i „poduszek”. Najcenniejsze dla badaczy były jednak zachowane malowidła ścienne. Sztuka starożytnej Grecji jest dobrze znana na całym świece, jednak większość dzieł to rzeźby. Przykłady malarstwa zostały niemal w całości utracone.

Pomalowane grobowce rzucają nowe światło na grecką sztukę, która często jest kojarzona z białymi rzeźbami i budynkami. W jednym z nich archeolodzy odkryli pomalowane na szkarłat schody i czerwoną posadzkę. „Poduszki” zostały udekorowane na turkusowo i żółto. Ściany z kolei zdobią bogate freski przedstawiające wazony i naczynia używane w obrzędach pogrzebowych oraz dwie postaci, najprawdopodobniej boga Dionizosa i Ariadnę.

Wandale zniszczyli słynny klif na Sycylii. Miał trafić na listę UNESCO

Scala dei Turchi to chluba Sycylii. Władze wyspy szukają sprawców zniszczenia klifu.
Wandale zniszczyli słynny klif na Sycylii. Miał trafić na listę UNESCO
fot. Getty Images

Neapol nieznany

Pozostałe trzy grobowce są równie interesujące. Zdobiące je freski zostały jednak zniszczone. Niebawem czeka je renowacja. To nie jedyne grobowce wchodzące w skład starożytnej nekropolii. Około 20 pozostałych odkryto pod innymi zabudowaniami w dzielnicy Sanità.

– Jest to przestrzeń o niezwykłym znaczeniu, ponieważ dostarcza nam cennych danych na temat wierzeń i struktury społecznej Neapolis w epoce hellenistycznej i rzymskiej – powiedział Luigi La Rocca, zarządca dziedzictwa archeologicznego miasta, w rozmowie z CNN.

Starożytne grobowce zostały oficjalnie odnalezione w 1899 r. Do tego roku były zamknięte dla zwiedzających. Władze miasta mają nadzieję, że nowa atrakcja turystyczna pozwoli podróżnym spojrzeć na Neapol w nowy sposób.

Reklama

Źródło: CNN

Reklama
Reklama
Reklama