Odkryto najstarszy rękopis jednej z Ewangelii. Wspomina dzieciństwo Jezusa
Fascynującego odkrycia dokonano w Niemczech. Archeolodzy zidentyfikowali rękopis Ewangelii sprzed 1600 lat. Badacze twierdzą, że to najstarszy dokument wspominający dzieciństwo Jezusa Chrystusa.
W tym artykule:
- Najstarszy manuskrypt Ewangelii Tomasza
- Dokument pochodzi z IV lub V wieku
- Rękopis zawiera fragment o jednym z cudów młodego Jezusa
Najstarsze rękopisy Nowego Testamentu to najcenniejsze i tak naprawdę jedyne źródło wiedzy o najwcześniejszej wersji Ewangelii, czyli m.in. o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Uważa się, że najstarszy pochodzi z ok. IV wieku n.e. Jest nim Kodeks Synajski. To manuskrypt spisany na skórze cielęcej, który zawiera zarówno Septuagintę, jak i Nowy Testament.
Najstarszy manuskrypt Ewangelii Tomasza
Naukowcy z Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie poinformowali właśnie o fascynującym znalezisku. Badacze twierdzą, że udało im się zidentyfikować kolejny rękopis. Datowany jest na ponad 1600 lat i ma zawierać szczegóły dotyczące dzieciństwa Jezusa. Przez dziesięciolecia fragment zwoju miał pozostawać niezauważony w Bibliotece Państwowej i Uniwersyteckiej im. Carla von Ossietzky’ego w Hamburgu.
Nie jest to jednak fragment jednej z czterech głównych Ewangelii. Ma być to manuskrypt księgi spisanej przez Tomasza, czyli jednego z 12 apostołów. Według Biblii mężczyzny nie było, gdy Chrystus miał ukazać się innym uczniom. Gdy reszta opowiedziała mu o tym, że widziała swojego nauczyciela, ten nie dowierzał na początku. Powiedział, że uwierzy, gdy zobaczy go osobiście i dotknie jego ran. Chwilę później Jezus miał mu się ukazać osobiście. Tomasz odpowiedział „Pan mój i Bóg mój”.
Dokument pochodzi z IV lub V wieku
Zidentyfikowany dokument to dokładnie rękopis Ewangelii Dzieciństwa Tomasza. To apokryf Nowego Testamentu, który miał powstać prawdopodobnie w II wieku. Opowiada o cudach, jakich dokonał Jezus w swoim dzieciństwie między piątym a dwunastym rokiem życia. Naukowcy podkreślają, że ich odkrycie jest niezwykle cennym źródłem historycznym, ponieważ pochodzi z początków chrześcijaństwa.
Naukowiec odkrył zaginiony fragment Biblii. To jeden z najstarszych przekładów w historii
Austriacki historyk dokonał sensacyjnego odkrycia. Przeglądając watykańskie księgi, natrafił na zaginiony fragment Nowego Testamentu. Spisano go 1750 lat temu, a następnie usunięto. To praw...– Do tej pory najstarszą znaną grecką wersją Ewangelii Dzieciństwa Tomasza był kodeks z XI wieku. Pisma te nie zostały uwzględnione w Biblii. Jednak zawarte w nich historie były bardzo popularne i szeroko rozpowszechnione w starożytności i średniowieczu – napisali naukowcy w oświadczeniu dla prasy. – Fragment ten jest niezwykle interesujący dla badań. Przede wszystkim dlatego, że udało nam się go datować na IV–V wiek. To czyni go najwcześniejszym znanym rękopisem tego tekstu – mówi Lajos Berkes, wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Humboldtów.
– Nasze odkrycia dotyczące tej późnoantycznej greckiej kopii tego wyjątkowego dzieła potwierdzają obecną ocenę, że Ewangelia Dzieciństwa Tomasza została pierwotnie napisana w języku greckim – mówi Gabriel Nocchi Macedo z Uniwersytetu w Liège, który był współautorem badań.
Rękopis zawiera fragment o jednym z cudów młodego Jezusa
Fragment ma wymiary 11 x 5 centymetrów. Zawiera w sumie trzynaście linijek zapisanych literami greckimi, a w każdej znajduje się ok. 10 liter. Co ciekawe, manuskrypt pochodzi z Egiptu. – Papirus przez długi czas nie był przedmiotem badań, ponieważ jego treść uznawana była za nieistotną. Uważano, że jest to część dokumentu codziennego użytku, na przykład prywatnego listu, ponieważ charakter pisma wydaje się niezdarny – mówi Berkes.
– Po raz pierwszy zauważyliśmy w tekście słowo „Jezus”. Następnie, porównując go z wieloma innymi zdigitalizowanymi rękopisami, odszyfrowaliśmy go litera po literze. Szybko zdaliśmy sobie sprawę, że nie może to być nic nieznaczący dokument – dodał historyk. – Porównaliśmy ten manuskrypt z innymi już znanymi rękopisami tej Ewangelii. Dlatego wiemy, że badany przez nas jest najwcześniejszy. Został napisany na podstawie tekstu z II wieku naszej ery – wyjaśnił badacz.
Naukowcy odkryli również, że manuskrypt powstał w ramach ćwiczeń pisarskich w szkole lub klasztorze. Na to wskazuje właśnie ów niezdarny charakter pisma o nieregularnych liniach. Fragment opisuje jeden z cudów Jezusa, gdy młody zbawiciel dla zabawy lepił gliniane ptaszki. Gdy został oskarżony przez pewnego Żyda, że pracuje w szabat, ożywił ptaki z gliny, a te odfrunęły.
Źródło: Arkeonews.