Czy to największy krokodyl na świecie? „Szef rzeki” miał 7 metrów długości
Największy krokodyl na świecie w historii wyginął. Co wiadomo o przodkach krokodyli? Media zelektryzowała wiadomość o odkryciu okazów największego gatunku zamieszkującego Australię.
- Mateusz Łysiak
W tym artykule:
- Największy krokodyl zamieszkujący Australię
- Australijskie krokodyle kiedyś i dziś
- Największy krokodyl na świecie
Kangury, koale, strusie, krokodyle… Australia nie bez powodu uchodzi za kraj o najbogatszej, a już na pewno o najciekawszej faunie na świecie. Ta stale się zmienia. Niedawno po raz pierwszy od 3 tys. lat w kontynentalnej Australii urodziły się diabły tasmańskie. Dzięki pracy naukowców regularnie dowiadujemy się też, jakie zwierzęta żyły na najmniejszym kontynencie świata, zanim wyginęły. Czy wśród nich był największy krokodyl na świecie?
Największy krokodyl zamieszkujący Australię
Poznajcie Gunggamarandu manuala, czyli największego wymarłego krokodyla znalezionego w Australii. Zwierzę rosło nawet do 7 metrów długości. Odkrycie go stanowi ważny element w historii ewolucji całego gatunku krokodyli. Nowo nazwany gatunek należy do grupy zwanej tomistominami. Do niedawna naukowcy nie mieli żadnych dowodów na to, że jej przedstawiciele zamieszkiwali Australię. Przełomowym odkryciem okazało się znalezienie czaszki Gunggamarandu manuala w Queensland. Co prawda naukowcy dotarli do skamieniałości już w XIX wieku, ale dopiero teraz udało im się rozwiązać zagadkę jej pochodzenia.
„Gunggamarandu” oznacza „szefa rzeki”, a „maunala” „dziury w głowie”. To drugie nawiązuje do otworów na czubku czaszki krokodyla. Oba słowa pochodzą z języków rdzennych mieszkańców regionu, w którym znaleziono czaszkę gada.
Najmniejszy dinozaur świata okazał się jaszczurką
Czaszka sprzed 99 milionów lat miała należeć do Oculudentavis khaungraae. Naukowcy byli jednak w błędzie. Szczegółowa analiza skanów pozostałych kości pozwoliła im wykryć cechy typowe...Australijskie krokodyle kiedyś i dziś
Obecnie Australię zamieszkują dwa gatunki krokodyli: australijski krokodyl słodkowodny i krokodyl różańcowy, nazywany też rzecznym lub słonowodnym. Drugi z nich jest największym gadem żyjącym na świecie. Osobnik może mierzyć ponad 6 metrów długości i ważyć ponad tonę.
W odległej przeszłości w Australii żyło znacznie więcej krokodyli. Do tej pory badaczom udało się nazwać 21 gatunków zamieszkujących kontynent na przestrzeni ostatnich 66 milionów lat. 19 z nich należy do grupy nazywanej Mekosuchinae. Ślady po jej przedstawicielach znaleziono tylko w Australii i w regionie południowo-zachodniego Pacyfiku. Niełatwo wyróżnić ich cechy wspólne, a to dlatego, że różniły się od siebie kształtami i rozmiarami. Najmniejsze mierzyły niespełna 2 metry długości, największe ponad pięć metrów.
Różnorodne kształty pyska wskazują na odmienne style życia i metody polowań. Niektóre krokodyle z grupy Mekosuchinae, podobnie jak ich współcześni potomkowie, były półwodnymi drapieżnikami. Tymczasem inne szukały pożywienia wyłącznie na lądzie.
Po raz ostatni gady te były widziane na pacyficznych wsypach. Wyginęły niedługo po skolonizowaniu ich przez człowieka.
Niesamowite odkrycie australijskich paleontologów. Odnaleźli prehistorycznego krokodyla, który przed śmiercią zjadł dinozaura
Naukowcy odnaleźli nowy gatunek krokodyla z okresu kredowego. W jego żołądku znajdowały się szczątki młodego dinozaura, który był jego ostatnim posiłkiem.Największy krokodyl na świecie
Największy krokodyl na świecie, a zarazem największy gad, to wspomniany już krokodyl różańcowy. Zwierzę zamieszkuje wschodnie wybrzeże Indii, południowo-wschodni obszar Azji i północną Australię. Według Księgi Rekordów Guinnessa największy udokumentowany przedstawiciel tego gatunku żył w Indyjskim Parku Narodowym Bhitarkanika. Mierzył 7,1 m długości i ważył 2000 kg.
W latach 1971–2013 udokumentowano ponad 100 śmiertelnych ataków krokodyla różańcowego w Australii. Zwierzęta uchodzą za agresywne i niebezpieczne. Nie brakuje legend o krokodylach długich na 10 m. Jednak do tej pory takie okazy nie zostały uwiecznione na zdjęciach.