Odnaleziono 5 nowych skamieniałości „chińskiego smoka”. W końcu udało się opisać to stworzenie
Paleontolodzy po raz pierwszy opisali skamieniałość niezwykłego gada morskiego sprzed 240 milionów lat. Ze względu na jego wygląd naukowcy nazywają go chińskim smokiem.

W tym artykule:
- Badania pozwoliły opisać nowego dinozaura
- Stworzenie przypomina mitologicznego smoka
- Naukowcy ustalili potencjalne pokrewieństwa
Dinocephalosaurus orientalis to stworzenie, które zostało po raz pierwsze opisane w 2003 roku. Skamieniałość ta została odnaleziona w prowincji Kuejczou w południowych Chinach. Paleontolodzy ustalili wówczas, że zwierzę żyło w triasie środkowym, czyli ok. 240 milionów lat temu. Chociaż naukowcy podejrzewali, że był to morski gad, to jednak przez 20 lat nie udało się dokładnie opisać gatunku.
Badania pozwoliły opisać nowego dinozaura
Na łamach czasopisma naukowego „Earth and Environmental Science Transactions of The Royal Society of Edinburgh” ukazał się właśnie artykuł, w którym międzynarodowy zespół naukowców informuje o swoich dotychczasowych osiągnięciach związanych z identyfikacją Dinocephalosaurus orientalis. Badacze stwierdzili, że w ciągu ostatnich 10 lat udało się odnaleźć pięć nowych skamieniałości tego gatunku. To pozwoliło na pierwszy opis całego szkieletu tego triasowego gada.
– Szkielet pozaczaszkowy ma aż 6 metrów długości i charakteryzuje się długim ogonem i jeszcze dłuższą szyją – napisali w artykule naukowcy z Chin, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Naukowcy nazwali stworzenie „chińskim smokiem”. To dlatego, że jego szkielet bardzo przypomina zwierzę znane z mitologii tego kraju.
Stworzenie przypomina mitologicznego smoka
– Odkrycie dodatkowych skamieniałości pozwoliło nam po raz pierwszy zwizualizować wygląd tego niezwykłego zwierzęcia w całości. Przypomina długiego, wężopodobnego, mitycznego chińskiego smoka. Jesteśmy pewni, że Dinocephalosaurus orientalis pobudzi wyobraźnię na całym świecie ze względu na swój wspaniały wygląd – powiedział dr Nick Fraser z Muzeum Narodowego Szkocji, jeden z autorów badania.
Rodzaje dinozaurów - ciekawostki i opisy gatunków. Co wiemy o tych pradawnych gadach?
Jakie rozróżniamy gatunki dinozaurów? Zapraszamy na wycieczkę do prehistorycznego świata, którym władały olbrzymie potwory.
Badacze napisali, że Dinocephalosaurus orientalis mając 32 kręgi szyjne przypominał tanystrofy. To rodzaj gadów, które również żyły podczas środkowego triasu, około 230 milionów lat temu. Tak jak „chiński smok” miały 6 metrów długości, z czego sama szyja miała 3 metry. Skamieniałości tych stworzeń odkryto w Europie, na Bliskim Wschodzie, a także Chinach. Naukowcy przyznali również, że obydwa gady miały kilka wspólnych cech czaszki i podobne uzębienie.
Naukowcy ustalili potencjalne pokrewieństwa
– Dinocefalozaur jest jednak wyjątkowy, ponieważ ma o wiele więcej kręgów w szyi i tułowiu niż tanystrof. Ten gatunek był prawdopodobnie żyworodny, co oznacza, że rodził młode, a nie składał jaja. Był bardzo dobrze przystosowany do oceanicznego stylu życia. W skamieniałym żołądku jednego osobnika znaleźliśmy dobrze zachowane szczątki ryby – powiedział dr Stephan Spiekman, paleontolog z Muzeum Historii Naturalnej w Stuttgarcie.
Naukowcy ustalili również, że pomimo pewnych wizualnych podobieństw chiński smok nie był blisko spokrewniony z plezjozaurami. To rząd wymarłych wodnych gadów, które występowały na Ziemi w okresie od około 240 do 65 milionów lat temu, czyli pomiędzy triasem a kredą. Co ciekawe, gady te stały się inspiracją dla słynnego potwora z Loch Ness.
– To odkrycie to wysiłek międzynarodowy. We współpracy z kolegami ze Stanów Zjednoczonych i Europy wykorzystaliśmy nowo odkryte okazy, aby poszerzyć naszą dotychczasową wiedzę na temat tego zwierzęcia. Wśród wszystkich niezwykłych znalezisk z triasu, których dokonaliśmy w prowincji Kuejczou, ten gad morski prawdopodobnie jest najbardziej niezwykły – powiedział dr Li Chun, główny autor badania i badacz w Instytucie Paleontologii w Pekinie.
Źródło: Earth and Environmental Science Transactions of The Royal Society of Edinburgh.
Nasz ekspert
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zapomnij o dalekich podróżach. Turystyczny hit 2025 jest tuż za polską granicą
Nieprzypadkowo mówi się o nim coraz więcej. Ten kierunek może być podróżniczym hitem 2025. Szczególnie wśród Polaków, którzy marzą o spokojnym wyjeździe, bez dalekich lotów.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa