Reklama

W tym artykule:

  1. Cud pod Jerozolimą i porażka Asyryjczyków
  2. Brytyjski badacz zidentyfikował dwa obozy wojsk Asyrii
  3. Wykopaliska archeologiczne mogłyby potwierdzić odkrycie
Reklama

Ponad 2700 lat temu król Asyrii, Sennacheryb, przeprowadził operację militarną m.in. przeciwko królestwie Judy. Podczas wyprawy zbrojnej dokonał oblężenia stolicy, Jerozolimy, a także starożytnego miasta Lakisz. W Starym Testamencie napisano, że sam Anioł Pański miał pokonać wówczas nawet 185 tys. asyryjskich żołnierzy. Według Biblii hebrajskiej to Król Ezechiasz wraz z prorokiem Izajaszem modlili się o pomoc do Boga, a ich prośby zostały wysłuchane.

Cud pod Jerozolimą i porażka Asyryjczyków

„Wtedy Pan wysłał anioła, który wytępił wszystkich dzielnych wojowników oraz książąt i dowódców wraz z naczelnikami w obozie króla asyryjskiego. Musiał więc wrócić Sennacheryb do swego kraju ze wstydem na twarzy. Wszedł potem do świątyni swego bożka, a właśni jego synowie sprawili, że padł pod mieczem” – to fragment z 2 księgi królewskiej Starego Testamentu.

Głównymi źródłami historycznymi o przebiegu oblężenia dwóch miast Judy są inskrypcje królewskie Sennacheryba oraz właśnie przekaz biblijny. Do wyprawy przeciw królestwu nawiązują też niektóre reliefy z Pałacu Południowo-Zachodniego w Niniwie, na których przedstawiono oblężenie i zdobycie judejskiego Lakiszu. Wzmianki o kampanii znajdują się też w dziejach Herodota i pismach Józefa Flawiusza. Co ciekawe, asyryjskie teksty nie wspominają o tej porażce.

Brytyjski badacz zidentyfikował dwa obozy wojsk Asyrii

Korzystając z dostępnych źródeł brytyjski naukowiec Stephen Compton miał zidentyfikować dwa obozy wojskowe, które należały do Asyryjczyków. Uczony twierdzi, że korzystali z nich żołnierze króla Sennacheryba w 701 r. p.n.e. Badacz dokonał analizy płaskorzeźby, która znajduje się w British Museum w Londynie. Zabytek przedstawia oblężenie Lakisz i właśnie domniemany asyryjski obóz. Compton porównał rzeźbę ze zdjęciami z XX wieku, które przedstawiają Lakisz. Historyk uważa, że na północ od Lakiszu znajduje się owalna konstrukcja, która – jego zdaniem – mogła być obozem Asyryjczyków.

Niezwykłe odkrycie w starożytnej stolicy Asyrii. Odnaleziono pomnik bogini miłości i wojny

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w starożytnym mieście Kalku odnaleźli olbrzymi pomnik Isztar. Według mitologii mezopotamskiej była to bogini wojny i miłości.
Isztar
płaskorzeźba przedstawiająca Isztar, bogini miłości i wojny, fot. Uniwersytet Pensylwanii

Compton przeanalizował badania archeologiczne, które prowadzono na początku XX wieku. Wykopaliska wykazały pozostałości odłamków ceramiki, których styl datuje się mniej więcej na okres oblężenia miasta Lakisz przez Sennacheryba. Z kolei jeśli chodzi o obóz w pobliżu Jerozolimy, brytyjski badacz wykorzystał stare zdjęcia lotnicze i zapisy wykopalisk archeologicznych z XIX wieku, aby zbadać tamtejszy krajobraz.

Brytyjczyk zauważył, że w latach 1881–1882 odnaleziono mury w miejscu zwanym Jebel el Mudawwara, które położone jest na północ od Wzgórza Świątynnego. – XIX-wieczni archeolodzy uważali, że był to obóz rzymski, lecz zapisy wykopalisk wskazują, że obóz miał kształt owalny. Taki sam, jaki miały asyryjskie stanowiska militarne – twierdzi Compton.

Wykopaliska archeologiczne mogłyby potwierdzić odkrycie

– Jeśli jest to miejsce, w którym Sennacheryb rozbił obóz, aby atakować Jerozolimę, może to być również Nob, biblijne miasto, w którym znajdowało się sanktuarium zbudowane przez Mojżesza – twierdzi Compton. Biblia hebrajska wskazuje, że znajdowało się tam miejsce kultu Boga i być może właśnie tam wojska Sennacheryba rozbiły swój obóz. Miał być to strategiczny punkt w kontekście całego oblężenia.

Warto pamiętać, że ustalenia Comptona bazują na luźnej, choć skrupulatnej analizie źródeł, które są już dostępne. Aby udowodnić tezę o dwóch obozach wojskowych należałoby przeprowadzić ponowne wykopaliska archeologiczne w tych dwóch miejscach. Wówczas można byłoby potwierdzić lub wykluczyć wersję, że to właśnie tam stacjonowali asyryjscy żołnierze.

Reklama

Źródło: Near Eastern Archeology.

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama