Odnaleziono dwa miejsca zaginione od tysiącleci. Mają związek z wydarzeniami, które opisuje Biblia
Brytyjski naukowiec twierdzi, że odnalazł dwa asyryjskie obozy wojskowe, które były wspominane w Biblii. Stacjonowali w nich żołnierze, którzy prowadzili oblężenie dwóch starożytnych miast – Lakiszu i Jerozolimy.
W tym artykule:
- Cud pod Jerozolimą i porażka Asyryjczyków
- Brytyjski badacz zidentyfikował dwa obozy wojsk Asyrii
- Wykopaliska archeologiczne mogłyby potwierdzić odkrycie
Ponad 2700 lat temu król Asyrii, Sennacheryb, przeprowadził operację militarną m.in. przeciwko królestwie Judy. Podczas wyprawy zbrojnej dokonał oblężenia stolicy, Jerozolimy, a także starożytnego miasta Lakisz. W Starym Testamencie napisano, że sam Anioł Pański miał pokonać wówczas nawet 185 tys. asyryjskich żołnierzy. Według Biblii hebrajskiej to Król Ezechiasz wraz z prorokiem Izajaszem modlili się o pomoc do Boga, a ich prośby zostały wysłuchane.
Cud pod Jerozolimą i porażka Asyryjczyków
„Wtedy Pan wysłał anioła, który wytępił wszystkich dzielnych wojowników oraz książąt i dowódców wraz z naczelnikami w obozie króla asyryjskiego. Musiał więc wrócić Sennacheryb do swego kraju ze wstydem na twarzy. Wszedł potem do świątyni swego bożka, a właśni jego synowie sprawili, że padł pod mieczem” – to fragment z 2 księgi królewskiej Starego Testamentu.
Głównymi źródłami historycznymi o przebiegu oblężenia dwóch miast Judy są inskrypcje królewskie Sennacheryba oraz właśnie przekaz biblijny. Do wyprawy przeciw królestwu nawiązują też niektóre reliefy z Pałacu Południowo-Zachodniego w Niniwie, na których przedstawiono oblężenie i zdobycie judejskiego Lakiszu. Wzmianki o kampanii znajdują się też w dziejach Herodota i pismach Józefa Flawiusza. Co ciekawe, asyryjskie teksty nie wspominają o tej porażce.
Brytyjski badacz zidentyfikował dwa obozy wojsk Asyrii
Korzystając z dostępnych źródeł brytyjski naukowiec Stephen Compton miał zidentyfikować dwa obozy wojskowe, które należały do Asyryjczyków. Uczony twierdzi, że korzystali z nich żołnierze króla Sennacheryba w 701 r. p.n.e. Badacz dokonał analizy płaskorzeźby, która znajduje się w British Museum w Londynie. Zabytek przedstawia oblężenie Lakisz i właśnie domniemany asyryjski obóz. Compton porównał rzeźbę ze zdjęciami z XX wieku, które przedstawiają Lakisz. Historyk uważa, że na północ od Lakiszu znajduje się owalna konstrukcja, która – jego zdaniem – mogła być obozem Asyryjczyków.
Niezwykłe odkrycie w starożytnej stolicy Asyrii. Odnaleziono pomnik bogini miłości i wojny
Archeolodzy prowadzący wykopaliska w starożytnym mieście Kalku odnaleźli olbrzymi pomnik Isztar. Według mitologii mezopotamskiej była to bogini wojny i miłości.Compton przeanalizował badania archeologiczne, które prowadzono na początku XX wieku. Wykopaliska wykazały pozostałości odłamków ceramiki, których styl datuje się mniej więcej na okres oblężenia miasta Lakisz przez Sennacheryba. Z kolei jeśli chodzi o obóz w pobliżu Jerozolimy, brytyjski badacz wykorzystał stare zdjęcia lotnicze i zapisy wykopalisk archeologicznych z XIX wieku, aby zbadać tamtejszy krajobraz.
Brytyjczyk zauważył, że w latach 1881–1882 odnaleziono mury w miejscu zwanym Jebel el Mudawwara, które położone jest na północ od Wzgórza Świątynnego. – XIX-wieczni archeolodzy uważali, że był to obóz rzymski, lecz zapisy wykopalisk wskazują, że obóz miał kształt owalny. Taki sam, jaki miały asyryjskie stanowiska militarne – twierdzi Compton.
Wykopaliska archeologiczne mogłyby potwierdzić odkrycie
– Jeśli jest to miejsce, w którym Sennacheryb rozbił obóz, aby atakować Jerozolimę, może to być również Nob, biblijne miasto, w którym znajdowało się sanktuarium zbudowane przez Mojżesza – twierdzi Compton. Biblia hebrajska wskazuje, że znajdowało się tam miejsce kultu Boga i być może właśnie tam wojska Sennacheryba rozbiły swój obóz. Miał być to strategiczny punkt w kontekście całego oblężenia.
Warto pamiętać, że ustalenia Comptona bazują na luźnej, choć skrupulatnej analizie źródeł, które są już dostępne. Aby udowodnić tezę o dwóch obozach wojskowych należałoby przeprowadzić ponowne wykopaliska archeologiczne w tych dwóch miejscach. Wówczas można byłoby potwierdzić lub wykluczyć wersję, że to właśnie tam stacjonowali asyryjscy żołnierze.
Źródło: Near Eastern Archeology.