Okulary spawalnicze i numer do… prostytutki. 5 ciekawostek z wyprawy Everest 1980
40 lat temu Polacy jako pierwsi weszli zimą na Everest. Myliłby się jednak ten, kto myśli, że taka wyprawa to sprawa wyłącznie śmiertelnie poważna. Poznajcie największe ciekawostki związane z wyprawą na Everest w 1980 roku. Część może was rozbawić.
Z powodu braku specjalistycznego sprzętu Krzysztof Wielicki korzystał na wyprawie i podczas ataku szczytowego z okularów spawalniczych. Inni uczestnicy mieli m.in. gogle narciarskie.
Nie były to jedyne problemy sprzętowe. Himalaiści korzystali także z raków wykonanych z aluminium, które często się łamały i wymagały ciągłych napraw.
Na fotografii Leszek Cichy trzyma kartkę, którą Polacy znaleźli na szczycie. Notatkę pozostawił Ray Genet – ostatni zdobywca Everestu w sezonie letnim 1979, który zginął w trakcie zejścia. Treść kartki to: „For a good time call Pat Rucker 274-2602 Anchorage, Alaska, USA” (Jeśli chcesz się dobrze zabawić zadzwoń do ...), co według późniejszych informacji Cichego było kontaktem do... prostytutki.
Wielicki i Cichy zostawili na szczycie Everestu różaniec od papieża i drewniany krzyżyk, upamiętniający śmierć filmowca Staszka Latałły (na zdjęciu, fot. filmpolski.pl) w czasie wyprawy na Lhotse w 1974 oraz termometr rejestrujący temperatury minimalne. Informacja o wniesieniu i pozostawieniu na szczycie krzyżyka nie została podana oficjalnie, ale dotarła do kraju w listach do rodzin i jako plotka do Radia Wolna Europa. W międzyczasie uległa zniekształceniu. Plotka mówiła o 4-metrowym krzyżu, podczas gdy w rzeczywistości był to 4-centymetrowy krzyżyk.
Kierownik wyprawy Andrzej Zawada wysłał telegram z wiadomością o zdobyciu szczytu m.in. do papieża Jana Pawła II i otrzymał od niego list z gratulacjami. Spotkało się to z dezaprobatą polskich komunistycznych władz i razem z wiadomością o krzyżu spowodowało, że I sekretarz PZPR Edward Gierek nie podał ręki Andrzejowi Zawadzie w czasie przywitania uczestników wyprawy na lotnisku w Warszawie.
Tak wyglądało oficjalne potwierdzenie zdobycia Mount Everestu wydane polskiej ekipie przez władze Nepalu. Fotografia pochodzi z książki "Rozmowy o Evereście" wydanej w 1987 roku nakładem Młodzieżowej Agencji Wydawniczej.