Tak będzie wyglądać Pałac Saski. Wiemy także, kiedy zostanie otwarty dla zwiedzających
Znamy już zwycięzcę konkursu na najlepszy projekt odbudowanego Pałacu Saskiego. Jak będzie wyglądać jeden z najważniejszych symboli przedwojennej Warszawy?

W tym artykule:
O odbudowie zburzonego w 1944 r. przez Niemców Pałacu Saskiego mówiło się od dłuższego czasu. Pierwsze zapowiedzi ze strony władz pojawiły się w 2018 r. przy okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ostateczna decyzja zapadła w latem 2021. Rok później rozpoczęto przygotowanie terenu do odbudowy pałacu Saskiego, a także pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej.
Odbudowa Pałacu Saskiego
Konkurs na opracowanie koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej ogłoszono w marcu 2023 r. Zwycięzcę poznaliśmy 12 października podczas uroczystej prezentacji, w której udział wziął m.in. prezydent Andrzej Duda. Zagospodarowanie terenów przy Ogrodzie Saskim powierzono pracowni WXCA, która przygotowywała również projekt siedziby Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli.
– To czas najwyższy by Warszawa, warszawiacy i Polska ten stary fragment Warszawy na nowo odzyskała. Z zachowaniem wielkiej elegancji, zachowaniem klasy, wpisany w historię, ale jednocześnie w rozwijającą się w sposób bardzo nowoczesny Warszawę – mówi Andrzej Duda.
Głównym zadaniem, jakie obecnie stoi przed wygraną pracownią, jest odtworzenie zewnętrznego wyglądu zespołu pałaców i kamienic sprzed czasów II wojny światowej. Natomiast wnętrza budynków mają odpowiadać potrzebom współczesnego użytkownika. Ponadto jednym z kluczowych wymogów konkursu było czytelne wyodrębnienie Grobu Nieznanego Żołnierza z odbudowanej kolumnady.
– Nasza koncepcja Pałacu opiera się na założeniu, że odbudowa nigdy nie jest jedynie odtworzeniem murów i estetyki z przeszłości. Stanowi raczej proces przywracania lub kształtowania na nowo tożsamości miasta przy jednoczesnym zaznaczeniu wagi i wpływów współczesności – podkreśla WXCA.
Co się dzieje z Salą Kongresową? Słynną aulę czeka gruntowna modernizacja
W czasach PRL-u Sala Kongresowa była dla warszawiaków namiastką Zachodu. Na jej deskach występowały prawdziwe międzynarodowe gwiazdy, jak Marlene Dietrich czy zespół The Rolling Stones. Wk...
Jak wyglądać będzie Pałac Saski?
– W miejscu dotychczasowych dziedzińców Pałacu Saskiego i kamienic przy ul. Królewskiej zaproponowaliśmy atrakcyjne i reprezentacyjne wnętrza połączone ze sobą czytelnymi przejściami. Otwieramy budynki niedostępne niegdyś dla mieszkańców. Tak skonstruowane prześwity i dziedzińce stanowić będą przedłużenie przestrzeni ulic i placów, co zapewni swobodę poruszania się w różnych kierunkach – pomiędzy budynkami, z kamienicy do Pałacu lub Ogrodu Saskiego, z Pałacu na plac Piłsudskiego. Dzięki temu dotychczasowe ciągi piesze pozostaną niezaburzone, a kubatura Pałacu i kamienic nie będzie stanowić bariery urbanistycznej – czytamy w opisie projektu.
Oddanie do użytku gmachów Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej planowane jest na 2030 rok. Odbudowane wnętrza będą nowymi siedzibami dla Senatu Rzeczpospolitej Polskiej i Urzędu Wojewódzkiego, a także multimedialnej wystawy promującej działalność pięciu instytucji będących pod nadzorem resortu:
- Muzeum Narodowego w Warszawie,
- Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina,
- Muzeum Historii Polski,
- Narodowej Galerii Sztuki Zachęta,
- biura programu „Niepodległa”.
Przypomnijmy, że Pałac Saski został wysadzony w powietrze przez Niemców w grudniu 1944 roku po upadku Powstania Warszawskiego. Przetrwał wówczas jedynie fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza. W ramach ciekawostki dodajmy, że w 1817 roku mieszkał tutaj wraz z rodziną Fryderyk Chopin.
1 z 4

Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego
2 z 4

Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego
3 z 4

Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego
4 z 4

Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa