Odkrycie w Pompejach: odnaleziono szczątki ofiar wybuchu Wezuwiusza
Kości ok. 40-letniego mężczyzny i jego 18-25-letniego niewolnika odnaleziono leżące obok siebie w podziemnej części bogatej wilii w rejonie Civita Giuliana, 700 metrów od granic Pompejów. Trzy lata wcześniej tuż obok, z miejsca po stajniach zniszczonych przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku odkryto trzy zaprzężone konie.

- Jan Sochaczewski
Niewolnik i jego pan przeżyli pierwszy ”deszcz” popiołu z nocnej erupcji i nad ranem 25 października próbowali wydostać się z podziemnego schronu, jakim stał się dla nich kryptoportyk. Może chcieli uciec tymi końmi w bezpieczne miejsce, ale nie zdążyli.
Podłużna budowla zagłębiona w ziemi i doświetlana otworami wykonanymi w sklepieniu wytrzymała nocną hekatombę pobliskich Pompejów, ale sklepienie załamało się podczas drugiej, porannej erupcji.
Ciała obu mężczyzn na 2000 lat skryła dwumetrowa warstwa szarego wulkanicznego popiołu. O tym, że zawalił się na nich strop świadczą choćby szczątki farby pokrywającej sklepienie pomieszczenia obok kryptoportyku znalezione przy głowie starszego mężczyzny.
Wykorzystując liczącą 200 lat technikę wypełniania takich komór po ciałach płynną kredą, udało się odtworzyć dokładnie ułożenie osób a także np. fałdy ich ubrań. Stąd wiadomo, że starszy miał na sobie klasyczną tunikę i był przepasany szarfą, młodszy miał strój typowy dla służącego czy niewolnika (plisowana, wełniana tunika).

fot. Parco Archeologico di Pompei
Zmiany dostrzeżone w jego kościach, zębach i kręgosłupie w szczególności, pokazały go jako człowieka zajmującego się ciężką pracą fizyczną (np. kompresja kręgów). Starszy z mężczyzn był zdecydowanie lepiej odżywiony, był sprawny fizycznie ale na pewno nie musiał nosić ciężarów, jak jego sługa. Los połączył ich obu na zawsze.
Elegancka willa na przedmieściach Pompejów, której podziemia stały się grobem dla dwóch mężczyzn i trzech konie, była położona w urokliwym miejscu z widokiem na Morze Śródziemnym. Właściciel tego domu (zapewne) i jego sługa przeżyli noc pomimo zniszczenia górnych pięter budynku. Gdy nad ranem Wezuwiusz wybuchł ponownie, fala uderzeniowa nadeszła ze wszystkich kierunków, przekonują badacze z archeoparku w Pompejach.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa