Reklama

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Must Farm Quarry w mieście Whittlesey, w dystrykcie Fenland w hrabstwie Cambridgeshire.

Reklama

Na stanowisku Must Farm, nazywanym „Brytyjskimi Pompejami”, znajdują się pozostałości siedliska z epoki brązu, złożonego z dwóch domostw pochodzących sprzed ok. 3300 lat.

Archeolodzy pod kierunkiem Marka Knight’a odkryli na stanowisku dobrze zachowane drewniane koło o średnicy jednego metra, pochodzące - według ekspertów - z okresu 1100-800 r. p.n.e.

Zdaniem Duncana Wilsona, prezesa organizacji Historyczna Anglia, najnowsze znalezisko w Must Farm jest najstarszym kompletnym kołem z epoki brązu, jakie odkryto dotychczas w Wielkiej Brytanii.

Na pobliskim stanowisku Park Archeologiczny Flag Fenn koło Peterborough odkryto wcześniej fragmenty drewnianego koła z ok. 1300 r. p.n.e., ale jest ono niekompletne i było o wiele mniejsze.

Stan koła z Must Farm jest tak dobry, że zachował się nawet fragment osi osadzonej w środku koła.

Prace wykopaliskowe na stanowisku Must Farm wykazały, że w epoce brązu istniała w tym miejscu dobrze zorganizowana społeczność, żyjąca na podmokłych brzegach rzeki w domostwach stojących na palach.

Jak poinformował Marek Knight, wśród wcześniejszych znalezisk na stanowisku znalazły się narzędzia z epoki brązu, drewniana taca, a także niewielkie miseczki oraz dzbanki z resztkami pożywienia wewnątrz.

Archeolodzy planują zbadanie całej powierzchni stanowiska, wynoszącej ok. 1100 metrów kwadratowych, a na razie zdołali wykonać połowę pracy.

Według naukowców drewniane domostwa na palach spłonęły w wyniku pożaru i zawaliły się do wody, dzięki czemu ich pozostałości zachowały się w dobrym stanie, zyskując miano „Brytyjskich Pompejów”.

Reklama

Źródło: PAP

Reklama
Reklama
Reklama