Piercing sprzed 11 tysięcy lat. Mógł być związany ze szczególnym rytuałem
Z obsydianu, wapienia i otoczaków wykonane są jedne z najstarszych na świecie kolczyki. Pradziejowy piercing z Turcji jest zapewne świadectwem rytuału przejścia do świata dorosłości.

W tym artykule:
- Osada pierwszych rolników z Turcji
- Groby pełne ozdób
- Kolczyki pierwszych rolników
- Co wiemy o najstarszych kolczykach?
- Piercing – atrybut dorosłego
Obszar obecnej Turcji obfituje w bardzo liczne ślady po przeszłości człowieka – od starszej epoki kamienia po nowożytność. To tam znajduje się jedno z najstarszych na świecie miast – Çatalhöyük, ale również ruiny zapomnianej, ale potężnej cywilizacji hetyckiej.
Osada pierwszych rolników z Turcji
Archeolodzy ogłosili właśnie wyniki badań dotyczące odkryć dokonanych na stanowisku archeologicznym Boncuklu Tarla w południowo-wschodniej Turcji. To jedna z pierwszych i jednocześnie najstarszych osad rolniczych na świecie.

Stanowisko odkryto w 2008 roku w czasie badań powierzchniowych poprzedzających budowę wielkiej zapory wodnej Ilısu Dam na rzece Tygrys. Wykopaliska rozpoczęła w 2012 roku ekipa z Muzeum Mardin. Wśród najciekawszych znalezisk jest między innymi świątynia sprzed nawet 12 tysięcy lat. Jest zatem nieco starsza nawet od innego słynnego miejsca kultu – Göbekli Tepe.
Groby pełne ozdób
Celem zespołu badaczy była analiza i interpretacja ponad 100 niewielkich zabytków z grobów pradziejowych mieszkańców Boncuklu Tarla. Swoje wnioski opublikowali właśnie na łamach prestiżowego periodyku naukowego „Antiquity”.
W ich ocenie z tego miejsca pochodzą najwcześniejsze rozstrzygające dowody na piercing ciała w południowo-zachodniej Azji. Był on dokonywany w ramach rytuałów związanych z przejściem do świata dorosłości. Pochówki mają 11 tysięcy lat.
Kolczyki pierwszych rolników
Naukowcy zwrócili uwagę, że w grobach dzieci w Boncuklu Tarla nie było zabytków, które można określić jako kolczyki. Znajdowały się natomiast wśród szczątków dorosłych – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przedmioty podobne do kolczyków znajdowano już wcześniej na neolitycznych stanowiskach w południowo-zachodniej Azji. Nie było jednak wyraźnych dowodów, że zabytki te pełniły taką funkcję.
– Wiedzieliśmy, że w neolicie istniały artefakty przypominające kolczyki, znaleziono je na wielu stanowiskach. Ale brakowało nam odkryć in situ potwierdzających ich użycie na ludzkim ciele przed późnym neolitem – mówi współautorka badań, dr Emma Baysal z Uniwersytetu w Ankarze.

Mówiąc wprost: archeologom marzyło się odkrycie tych zabytków w takich miejscach, w których dawni mieszkańcy je używali. I okazało się, że niewielkie ozdoby przypominające kolczyki znajdowały w grobach się właśnie w rejonie uszu i – co ciekawe – przy dolnej wardze, podbródku. Skłoniło to badaczy do stwierdzenia, że faktycznie były to kolczyki. Dr Baysal tłumaczy, że chciała się dowiedzieć, kto i w jakim celu przekłuwał swoje ciało.
Co wiemy o najstarszych kolczykach?
Spośród znalezionych ozdób 85 jest kompletnych. Większość z nich wykonano z wapienia, obsydianu lub otoczaków. Ich różne rozmiary i kształty sugerują, że były one używane zarówno do przekłuwania uszu, jak i dolnej wargi. Te ostatnie określa się labretami. Noszenie labretów może pozostawić wyraźne ślady w postaci otarcia zębów. I tak też było w przypadku szkieletów z Boncuklu Tarla. Zmarłe osoby miały wyraźnie zużyte dolne siekacze, co jest zgodne z przykładami noszenia labretów w różnych współczesnych i przeszłych kulturach.
Piercing – atrybut dorosłego
Badanie szkieletów wykazało, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety zdobili swoje ciała kolczykami, ale były one noszone wyłącznie przez dorosłych. W żadnym z pochówków dzieci nie był takich ozdób. Zdaniem naukowców, sugeruje to, że kolczyki były nie tylko estetyczne, ale miały również znaczenie społeczne. Jest prawdopodobne, że związane były one z rytuałem przejścia. Ich posiadanie oznaczało osiągnięcie dojrzałości przez daną osobę.
Odkrycia te – według archeologów – stanowią pierwszą wskazówkę co do celu, w jakim wykonano i noszono najwcześniejsze znane na świecie kolczyki. Ówcześni ludzie mieli bardzo złożone praktyki związane z biżuterią, taką jak koraliki, bransoletki i wisiorki. Ich świat symboliczny był wyrażany za pośrednictwem ludzkiego ciała – tak w każdym razie sądzą naukowcy.
Źródło: Antiquity.
Nasz ekspert
Szymon Zdziebłowski
Dziennikarz naukowy, z wykształcenia archeolog śródziemnomorski. Przez wiele lat był związany z Serwisem Nauka w Polsce PAP. Opublikował m.in. dwa przewodniki turystyczne po Egipcie, a ostatnio – popularnonaukową książkę „Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności” o największej egipskiej piramidzie.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zapomnij o dalekich podróżach. Turystyczny hit 2025 jest tuż za polską granicą
Nieprzypadkowo mówi się o nim coraz więcej. Ten kierunek może być podróżniczym hitem 2025. Szczególnie wśród Polaków, którzy marzą o spokojnym wyjeździe, bez dalekich lotów.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa