Pierwsze takie odkrycie w tej części Europy. Na Węgrzech odnaleziono grób wojowniczki z bronią
Zespół węgierskich archeologów podczas wykopalisk na nekropolii Sárrétudvari-Hízófóld odnalazł nietypowy grób. W środku znajdował się szkielet kobiety pochowanej z bronią. Badacze uważają, że była to wojowniczka, która zmarła w X wieku.

Spis treści:
- Wyjątkowy grób wojowniczki
- Jak powstało państwo węgierskie?
- Rola kobiet w procesie kształtowania państwa
Pochówki wojowniczek od dawna fascynują archeologów. Przede wszystkim dlatego, że fenomen kobiet, które dzierżyły broń i walczyły ramię w ramię z mężczyznami jest niezwykle rzadki, a zatem bardzo słabo zbadany. Niewiele jest stanowisk archeologicznych, na których odkrywano żeńskie szkielety chowane z bronią, chociaż na kilka natrafiono w przeszłości. To np. pochówki scytyjskie w Rosji czy niektóre groby wikingów w Skandynawii.
Wyjątkowy grób wojowniczki
Zespół archeologów z węgierskiego Uniwersytetu w Segedynie pod przewodnictwem prof. Balázsa wrócił ostatnio na cmentarz Sárrétudvari-Hízófóld, na wschodzie Węgier, przy granicy z Rumunią. Pośród setek różnych grobów badacze analizowali jeden wyjątkowy, któremu nadano numer 63. Został odkopany w latach 1983–1985. Okazuje się, że mogła być tam pochowana kobieta, która parała się wojaczką. Wśród szczątków znaleziono łuk, kołczan, fragmenty strzał, srebrny pierścień do włosów, szklane paciorki i półszlachetne paciorki kamienne.
– Pochówki kobiet wyposażonych w broń to temat interesujący naukowców i opinię publiczną. Pozostają jednak rzadkim zjawiskiem w zapisach archeologicznych. Interpretacja takich przypadków wymaga podejścia interdyscyplinarnego i kompleksowej oceny dostępnych dowodów, w szczególności dotyczących płci i potencjalnego stylu życia zmarłych – napisali autorzy odkrycia we wstępie pracy opublikowanej na łamach czasopisma naukowego „PLOS One”.
Jak powstało państwo węgierskie?
W pracy podkreślono, że nigdy wcześniej nie zinterpretowano żadnego kobiecego grobu w Kotlinie Panońskiej jako grób wojowniczki. Ten opisywany w najnowszym badaniu pochodzi z X wieku n.e., czyli z okresu kształtowania się węgierskiej państwowości. Kraj ten powstał w wyniku ekspansji węgierskich władców na sąsiednie tereny, głównie południowe. Na początku X wieku Węgry zajmowały niewielki obszar w Kotlinie Naddunajskiej.
Ekspansja terytorialna rozpoczęła się za panowania króla Stefana I Świętego. Według historyków miał przyłączyć zachodnią część Siedmiogrodu, a pod koniec swoich rządów zajął tereny dzisiejszej Słowacji. Następnie św. Władysław włączył do państwa węgierskiego wschodnią część Siedmiogrodu.
Z tego okresu pochodzi bardzo dużo pochówków węgierskich wojowników, którzy brali udział w ówczesnych bitwach o terytoria. Badacze podkreślają, że szczególnie węgierscy łucznicy konni mieli bardzo dobrą reputację wśród innych ludów wczesnośredniowiecznej Europy. I w wielu grobach znajdowano właśnie łuki, strzały i kołczany.
Rola kobiet w procesie kształtowania państwa
– Nasze prace koncentrują się na interdyscyplinarnym badaniu wcześniej znanego pochówku, grobu nr 63. Stanowi on wyjątkowy przypadek wraz z przedmiotami grobowymi, które znaleziono w środku. Była to biżuteria typowo wiązana z kobietami i sprzęt łuczniczy, tradycyjnie interpretowanym z męskimi pochówkami – wyjaśniają badacze.

Zespół przeprowadził szereg różnych badań i analiz, aby ustalić, czy grób ten rzeczywiście należał do osoby, którą można nazwać „pierwszym przypadkiem wojowniczki w regionie”. – Pomimo słabego zachowania szkieletu, wszystkie analizy konsekwentnie wskazują, że szczątki należały do kobiety. Została jednak pochowana zgodnie ze zwyczajem pogrzebowym męskim – czytamy w badaniu.
Ponadto badanie wykazało różne zmiany w kościach, uszkodzenia i inne ślady, które wskazywały, że osoba ta prowadziła aktywne fizycznie życie i najprawdopodobniej brała udział w walkach. Ślady te sugerują, że podczas jej życia kilkukrotnie była raniona zarówno tępym, jak i ostrym narzędziem. Uczeni z Węgier podkreślają, że odkrycie skłania do pytania, jaką rolę odkrywały węgierskie kobiety w czasach kształtowania państwa w X wieku.
Źródło: Arkeonews.
Nasz autor
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa