W tym artykule:

  1. Najdłuższy dystans, jaki kiedykolwiek zarejestrowano w przypadku zająca
  2. Rekordowa trasa, która zakończyła się tragicznie dla zwierzęcia
Reklama

Zając polarny (Lepus arctisus) jest gatunkiem ssaka z rodziny zającowatych. Występuje głównie w tundrowych regionach Grenlandii, północnej części Kanady i na Alasce.

Kiedy pora roku się zmienia, zając dobrze przystosowuje się do środowiska. Wraz z pierwszymi opadami śniegu zmienia futro na białe. Przez resztę roku jest niebiesko-szary. Jego środowiskiem naturalnym są polarne i górzyste siedliska.

Zające polarne to małe, 4-kilogramowe stworzenia, które często padają ofiarą lisów i wilków. Naukowcy postanowili sprawdzić, w jaki sposób te zwierzęta się przemieszczają. O najnowszym odkryciu poinformowano na łamach czasopisma naukowego "Ecology".

Mózgi udomowionych kotów zmniejszyły się na przestrzeni lat. Czy wpłynęło to na ich inteligencję?

Naukowcy tłumaczą, jak udomowienie wpłynęło na koty. Wnioski są zaskakujące!
Mózgi udomowionych kotów zmniejszyły się na przestrzeni lat
fot. Getty Images

Najdłuższy dystans, jaki kiedykolwiek zarejestrowano w przypadku zająca

W 2019 roku ekolog Dominique Berteaux z kanadyjskiego Université du Québec à Rimouski wraz ze współpracownikami, postanowili zbadać trasy zajęcy polarnych. W tym celu schwytali 25 dzikich osobników, które żyły na północnym obszarze Wyspy Ellesmere’a i założyli im specjalne obroże z nadajnikami satelitarnymi.

Naukowcy przyznają, że sami nie spodziewali się, że odkryją coś tak niezwykłego. Samica, którą nazwano BBYY, pokonała aż 388 kilometrów w 49 dni. - To najdłuższy dystans, jaki kiedykolwiek zarejestrowano wśród wszystkich zającowatych - przekonują uczeni. Na tej mapie dokładnie widać trasę, którą przemierzyła samica zająca polarnego.

Młoda samica makaka japońskiego przeprowadziła pucz i stanęła na czele stada. Jak doszło do zwierzęcego matriarchatu?

Młoda samica makaka japońskiego, 9-letnia Yakei, przeprowadziła pucz, podczas którego w brutalny sposób obaliła samca alfa. Tym samym została pierwszą w historii rezerwatu Takasakiyama kró...
Makak Japoński
fot. Getty Images

Rekordowa trasa, która zakończyła się tragicznie dla zwierzęcia

Ten niebywały „maraton” rozpoczął się w w okolicy osady Alert w połowie września 2021 roku. Samica zająca wędrowała na południowy zachód wyspy, przez płaskowyż, aż dotarła do jeziora Hazen. BBYY przeszła jeszcze kilkaset metrów dalej, a następnie wróciła i ostatecznie zatrzymała się nieopodal północno-wschodniej krawędzi jeziora.

Ekolodzy przyznają, że obszar ten charakteryzuje się szczególnie łagodną pogodą oraz jest wyjątkowo bogaty w roślinność. - Fakt, że tak małe zwierzę, przemierzało średnio ok. 8 kilometrów dziennie w ekstremalnych warunkach jest naprawdę zdumiewający - komentował prof. Joel Berger, ekolog z Colorado State University w Fort Collins.

NASA zakończyła 6-letnią misję na Grenlandii. Co nowego wiemy o topnieniu lodowców?

Nie wszystkie modele klimatyczne uwzględniają jeden z najważniejszych czynników przyspieszających topnienie lodowców, czyli ciepłą wodą oceaniczną. Misja NASA rzuca nowe światło na zmia...
NASA zakończyła 6-letnią misję na Grenlandii. Co nowego wiemy o topnieniu lodowców?
fot. Getty Images

Zespół Berteauxa zaobserwował również, że nie tylko BBYY udała się w długą podróż. Spośród 25 z osobników, aż 20 pokonało dystans od 113 km do 310 km.

Uczeni zaznaczają jednak, że tak długa wędrówka jest dla zająca polarnego ogromnym wyzwaniem. Musi balansować pomiędzy poszukiwaniem pożywienia, a tym, żeby samemu nie stać się ofiarą innych drapieżników.

Dominque Berteaux przyznaje ze smutkiem, że BBYY, będąc ok. 100 km od domu, zmarła. Na razie nie wiadomo dokładnie, jaka była przyczyna jej śmierci. Badacze mają nadzieję, że zebrane przez nich dane pomogą w skutecznej ochronie ekosystemu Wyspy Ellesmere’a.

Reklama

Źródło: Ecology

Reklama
Reklama
Reklama