W tym artykule:

  1. Polscy naukowcy badają kompleks świątynny w Peru
  2. Grobowce należały do ludzi z kultury Wari
  3. Historia okolic Barranca może być znacznie dłuższa, niż podejrzewano
Reklama

Naukowcy badają cztery kopce na wzgórzu Cerro Colorado niedaleko miasta Barranca, w dolinie Pativilca w środkowym Peru. Miejsce to skrywa pozostałości kompleksu świątynnego oraz dawnej nekropolii, w której znajdują się pochówki prekolumbijskiej cywilizacji.. Badacze twierdzą, że świątynia prawdopodobnie została zbudowana w drugiej połowie III tysiąclecia p.n.e.

Polscy naukowcy badają kompleks świątynny w Peru

W 2022 roku do badań w ramach projektu przystąpił zespół peruwiańskich i polskich archeologów, w ramach grupy Programa de investigacion "Los valles de Barranca". Jej kierownikiem jest archeolog Plinio Guillen Alarcón, a współtwórcą i członkiem grupy badawczej bioarcheolog Łukasz Majchrzak. W wykopaliskach brali udział również studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu św. Marka w Limie.

Zespół podkreśla, że kompleks świątynny, który ukryty jest pod czterema kopcami, był znany już od dekad. Problem polega na tym, że dotychczas nie było jasne, z jakiego okresu pochodzi i jakie tajemnice skrywa. Naukowcy postanowili dokładnie zbadać czas powstania budowli oraz to, jakie funkcje pełniły.

Polscy archeolodzy to światowa czołówka. Przypominamy ich największe odkrycia

Polska archeologia zasługuje na więcej uwagi. Szczególnie że badacze z Polski mogą pochwalić się spektakularnymi odkryciami. Oto najciekawsze z nich!
Polscy archeolodzy to światowa czołówka. Przypominamy ich największe odkrycia
fot. Getty Images

– Już w czasie pierwszych badań sondażowych, czyli wykopalisk na bardzo ograniczoną skalę, natknęliśmy się na pozostałości po monumentalnej architekturze z cegły suszonej oraz z bloków kamiennych – mówił w rozmowie z Polską Agencją Prasową Łukasz Majchrzak, który na miejscu odpowiedzialny jest za badanie ludzkich szczątków.

Grobowce należały do ludzi z kultury Wari

Polski archeolog przyznaje, że monumentalna forma zabudowy świadczy o wysokiej randze kompleksu świątynnego w przeszłości. Jak podaje PAP, na szczycie najwyższego kopca archeolodzy odnaleźli zniszczone pochówki w formie tobołów grzebalnych. Uczeni z misji polsko-peruwiańskiej zwracają uwagę, że zmarłych owijano w drogocenne tkaniny.

– Jedna z tkanin o długości 3 metrów zdobiona była przedstawieniami zoomorficznymi. Jest wyjątkowa, ponieważ podobnych tkanin jak dotąd nie odnaleziono w całych Andach – twierdzi Łukasz Majchrzak. Materiał odnaleziono w grobie chłopca w wieku ok. 6 lat. Jego czaszka została celowo zdeformowana. Archeolog sugeruje, że obecność tkanin wysokiej jakości w grobowcach oznacza, że zmarły cieszył się wysoką rangą w społeczeństwie.

Historia okolic Barranca może być znacznie dłuższa, niż podejrzewano

Najnowsze badania doprowadziły naukowców do zaskakujących wniosków. Prof. Tomasz Goslar z Poznańskiego Laboratorium Radiowęglowego przeprowadził analizę fizykochemiczną, która wykazała, że kompleks świątynny powstał ok. 2500–2200 lat p.n.e. Natomiast pochówki pochodziły z okresu VIII–IX wieku n.e. i należały do kultury Wari. Łukasz Majchrzak przyznał, że Andyjczycy często tworzyli nekropolie w opuszczonych miejscach kultu.

Odkrycia archeologiczne 2022. Oto najważniejsze i najciekawsze badania i znaleziska ze świata archeologii

W ciągu ostatnich 12 miesięcy wydarzyło się naprawdę dużo w świecie archeologii. W odbudowywanej po pożarze katedrze Notre-Dame odkryto dwa ołowiane sarkofagi, a w Portugalii odnaleziono n...
Odkrycia archeologiczne
fot. Getty Images

Polscy naukowcy uważają, że obecność „zaginionych” świątyń świadczy o tym, iż w regionie znajdowało się dużo więcej okazałych budynków, niż dotychczas podejrzewano. Badacze sądzą, że ośrodek cywilizacji Caral Supe mógł być w rzeczywistości znacznie większy i mógł być nieprzerwanie ważnym centrum kulturowym przez znacznie dłuższy czas.

Majchrzak przypomniał, że pierwszy Europejczycy i konkwistadorzy, którzy przybyli do Peru twierdzili, że okolice Barranca były swoistym „centrum czarnoksięstwa”. Taka teza wynikała zapewne z niezrozumienia wierzeń i religii cywilizacji prekolumbijskich.

Polski archeolog twierdzi, że świątynia, którą badali naukowcy, to miejsce, które opisywał XVII-wieczny duchowny i badacz Ameryki Południowej Antonio de la Calancha. Oznacza to, że kultura i tradycje prekolumbijskiej ludności były kultywowane nawet ponad 100 lat od początku konkwisty. W kolejnych latach archeolodzy planują zbadać ostatnie dwa kopce.

Reklama

Źródło: PAP/Nauka w Polsce

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama