Przerażające odkrycie na południu Europy. Ciała zmarłych zostały potraktowane w okrutny sposób
Archeolodzy odkryli, że ciała osób, które pochowano w kamiennych grobowcach w Hiszpanii, zostały potraktowane w brutalny sposób. Zmarłych oskórowano, a kości połamano.

W tym artykule:
- Brutalne pochówki w dwóch hiszpańskich grobowcach
- Dowody na oskórowanie ciał i połamanie kości
- Kanibalizm rytualny lub nietypowe praktyki pogrzebowe
Na łamach czasopisma „International Journal of Osteoarchaeology” ukazały się właśnie nowe badania dotyczące dwóch grobowców w Hiszpanii sprzed 6000 lat. Chodzi o stanowiska archeologiczne Los Zumacales i La Cabaña. Dotychczas uważano, że pochowano tam zmarłych, którzy zostali brutalnie zamordowani. Naukowcy twierdzą jednak, że znaleźli dowody na wyjątkowo przerażające praktyki pogrzebowe.
Brutalne pochówki w dwóch hiszpańskich grobowcach
Dwa duże neolityczne kamienne grobowce datowane są na 4 tysiąclecie p.n.e. Odkryto je w drugiej połowie XX wieku w północnej Hiszpanii. Znajdowały się w nich szczątki ponad dwudziestu osób: mężczyzn, kobiet i dzieci. W przeszłości badacze odkryli tam również krzemienne groty strzał, narzędzia kamienne i fragmenty naczyń ceramicznych.
Najnowsze badania kości zmarłych pochowanych w tych dwóch grobowcach rzucają nowe światło na ich śmierć i neolityczne tradycje związane z pochówkami. – Analiza uwzględnia wszystkie praktyki pochówku związane z grobowcami megalitycznymi. Ze szczególnym uwzględnieniem procesów społecznych związanych z powstawaniem tych złożonych konstrukcji grobowych – napisali uczeni w swoim artykule.
Dowody na oskórowanie ciał i połamanie kości
– W obydwu grobowcach odkryliśmy bezpośrednie dowody na ingerencję w ciała pochowanych ludzi, która nastąpiła tuż po ich śmierci. Widoczne ślady nacięć wskazują, że skóra została oddzielona od kości, które zostały następnie połamane – twierdzą badacze.
Kanibalizm w Europie. Przerażające dowody na jedzenie ludzi znaleziono w Hiszpanii
Naukowcy odnaleźli kolejne dowody na kanibalizm wśród neandertalczyków. To dwa fragmenty czaszki młodego przedstawiciela Homo neanderthalensis. Kości pochodzą sprzed ponad 52 tys. lat.
Naukowcy twierdzą, że od 70% do 90% kości z grobowców zostało złamanych. Większość to kości ramion. Złamania miały powstać w wyniku działania siły oddziałującej prostopadle do kończyny. Na niektórych kościach znaleziono także ślady uderzeń. Odkryto również ślady nacięć w kształcie litery V.
– Trudno zinterpretować motywację tych praktyk. Być może te działania miały przyspieszyć proces rozkładu zwłok, a niektóre z tych kości mogły być czczone jako przedmioty grobowe lub relikwie – powiedziała w rozmowie z Live Science Angélica Santa-Cruz, archeolożka z Uniwersytetu w Valladolid w Hiszpanii.
Kanibalizm rytualny lub nietypowe praktyki pogrzebowe
Portal Live Science zwraca uwagę, że autorzy odkrycia nie wykluczają, że neolityczni ludzie dopuszczali się kanibalizmu pogrzebowego. – Spożywanie mięsa zmarłych to zachowanie znane od tysięcy lat. Wiele przykładów można znaleźć w północno-zachodniej Europie, szczególnie w okresie górnego paleolitu, czyli od 35 000 do 10 000 lat temu – wyjaśnili badacze.
– Szczególnie ślady pęknięć na kościach ze stanowiska Los Zumacales mogą odzwierciedlać kanibalizm, zwany także endokanibalizmem (rytuał kultu przodków) lub antropofagią (kanibalizm rytualny). Jednak takie twierdzenie należy formułować z dużą ostrożnością. Potrzebujemy dodatkowych badań i dowodów – napisali naukowcy w swoim badaniu.
Warto przypomnieć, że historia kanibalizmu jest naprawdę długa. Jeden z najstarszych dowodów na te praktyki, jakie do tej pory odnaleziono, może sięgać prawie 1,5 mln lat. Ślady antropofagii znaleziono w Kenii. Wiadomo również, że do ludożerstwa dochodziło także wśród neandertalczyków. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, dlaczego przodkowie człowieka praktykowali to zachowanie.
Badacze podkreślili, że obydwa stanowiska archeologiczne zawierają pewne wskazówki. Mogą one doprowadzić do całkowitego wyjaśnienia tej tajemnicy. Niestety, niewiele wiadomo o życiu neolitycznych ludzi, którzy zostali pochowani w grobowcach. Naukowcy znaleźli w tym regionie niewiele miejsc, które zamieszkiwaliby ludzie z tego okresu.
– Miejscowa ludność prawdopodobnie uprawiała rośliny i zdobywała żywność. Prowadziła półkoczowniczy tryb życia, skupiony na hodowli zwierząt – podsumowała prof. Santa-Cruz. Badaczka dodała, że najbardziej przekonującym rozwiązaniem tej zagadki jest fakt, że brutalne potraktowanie ciał zmarłych było elementem wyjątkowego rytuału duchowego.
Źródło: International Journal of Osteoarchaeology.
Nasz ekspert
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
„Leciałem północnokoreańskimi liniami lotniczymi”. Rozmawiamy z Lotoholikiem
Odwiedził już ponad 160 krajów świata. Właśnie wrócił z Madagaskaru. W najnowszym odcinku podcastu National Geographic Polska pytamy Lotoholika o najbardziej zaskakujące podróże lotnicze.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa