Rzymska moneta ze znakiem zodiaku wybita w Egipcie. To pierwsze takie odkrycie w... Izraelu
Co może nam zdradzić rzymska moneta? Data wybicia to dopiero początek.

W tym artykule:
- Rzymska moneta ze znakiem zodiaku
- Zatopione skarby u wybrzeży Izraela
- Astrologia kiedyś i dziś
- Gdzie można znaleźć rzymskie monety?
Archeolodzy znaleźli rzadką rzymską monetę u wybrzeży Izraela, na północy kraju. Miejscowe władze poinformowały, że to pierwsze tego rodzaju odkrycie w regionie.
Rzymska moneta ze znakiem zodiaku
Brązowa moneta została wybita około 1850 lat temu w Egipcie na cześć rzymskiego cesarza Antoninusa Piusa. Władca rządził w latach 138–161 n.e. Po jednej stronie monety widnieje wizerunek Luny, rzymskiej bogini księżyca, oraz symbol znaku zodiaku odpowiadający Rakowi. Druga strona przedstawia Antoninusa Piusa. Na monecie widnieje również napis wskazujący, że wybito ją w ósmym roku panowania cesarza.
Historycy uważają panowanie Pisa za jeden z najspokojniejszych okresów istnienia Cesarstwa Rzymskiego. Wcześniej na terenie dzisiejszego Izraela prowadzone wiele działań wojennych. Po zniszczeniu Drugiej Świątyni w Jerozolimie przez wojska rzymskie w 70 r. n.e. było ich jeszcze więcej. W 130 r. cesarz Hadrian ogłosił plan przebudowy Jerozolimy na rzymską metropolię. Zakazał praktykowanego w judaizmie obrzezania. Żydzi odpowiedzieli na jego zapędy buntem, który ostatecznie został stłumiony dopiero po trzech latach. Obie strony odniosły poważne straty.
Jak smakowało wino starożytnych Rzymian? Amfory znalezione w Morzu Tyrreńskim mogą pomóc rozwiązać tę zagadkę
Nurkowie odnaleźli w sumie trzy naczynia do wina, które pochodziły z czasów starożytego Rzymu. Co wykazała analiza?
Zatopione skarby u wybrzeży Izraela
Z oświadczenia Izraelskiego Urzędu Starożytności (IAA) dowiadujemy się, że rzymska moneta jest częścią kolekcji przedstawiającej 12 znaków zodiaku. Znaleziono ją w pobliżu innych skarbów, co może wskazywać na to, że trafiły do morza po zatopieniu statku.
– Wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego w państwie Izrael i w jego przestrzeni morskiej znajduje się wiele stanowisk archeologicznych i znalezisk, które mówią o połączeniach w czasach starożytnych między portami Morza Śródziemnego a krajami leżącymi wzdłuż niego – poinformował Jacob Sharvit, szef jednostki archeologii morskiej IAA w rozmowie z agencją informacyjną AFP.

Jak na przepowiednie reagowali władcy? fot. Dafna Gazit/Israel Antiquities Authority
Astrologia kiedyś i dziś
Śledząc media społecznościowe, można odnieść wrażenie, że astrologia przeżywa swego rodzaju renesans. W internecie pojawia się coraz więcej forów dyskusyjnych dla osób, które wierzą, że to, pod jakim znakiem zodiaku się urodziły, ma wpływ na ich osobowość. Zdaniem niektórych znak zodiaku partnera lub parterki również może być dobrą, lub złą wróżbą dla związku. Nie jest to jednak powszechne zjawisko.
Astrologia, której początków należy szukać w Mezopotamii sprzed trzech tysięcy lat p.n.e., była głęboko zakorzeniona w kulturze rzymskiej. Wróżby cieszyły się ogromną popularnością wśród wszystkich klas społeczeństwa. Najbardziej sceptycznie podchodzili do tego cesarze. Uważali bowiem, że niektóre przepowiednie wykorzystywano, aby podważyć ich autorytet.
Gdzie można znaleźć rzymskie monety?
Pamiątki po Cesarstwie Rzymskim, w tym monety, są rozrzucone po całej Europie. To dlatego, że imperium zajmowało powierzchnię ponad 4 milionów kilometrów kwadratowych. Gdyby nałożyć granice starożytnego państwa na mapę współczesnej Europy, zobaczylibyśmy, jak wiele terenów obecnych państw znajdowało się pod wpływami Rzymu. Między innymi Hiszpania, Francja, czy Grecja.
We wrześniu 2021 r. archeolog amator przeszukiwał fragment lasu w Bubendorf w Szwajcarii, w pobliżu zamku Wildenstein. Tak trafił na gliniany garnek wypełniony 1290 monetami. Eksperci ocenili, że skarb pochodzi z IV w. Wówczas dzisiejsza Szwajcaria znajdowała się w granicach Cesarstwa Rzymskiego pod panowaniem cesarza Konstantyna Wielkiego.
Źródło: Izraelski Urząd Starożytności (IAA)
Nasz ekspert
Mateusz Łysiak
Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa