Rzymskie łaźnie na plaży. Archeolodzy nie spodziewali się, że wykopią je w tym regionie
Odkrycia naukowe mają to do siebie, że z jednej strony zbliżają nas do poznania prawdy o pewnym miejscu lub zjawisku, a z drugiej pokazują, jak wiele jeszcze nie wiemy. Wykopalisko na jednej z hiszpańskich plaży zaskoczyło archeologów. Wiele wskazuje na to, że w historii Andaluzji zostało sporo luk.

W tym artykule:
Na plaży Caños de Meca w hiszpańskim regionie Andaluzji wykopany został kompleks dobrze zachowanych starożytnych łaźni rzymskich. Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Kadyksie (UCA). Władze uczelni poinformowały, że cały obiekt może zajmować nawet 1 ha.
Andaluzja nowym rajem dla archeologów
Jak dotąd naukowcom udało się wykopać tylko dwa pomieszczenia. Ściany łaźni są pokryte piaskiem i mierzą ponad 4 m wysokości. W miejscu wykopalisk znaleziono również ceramikę pochodzącą z XII i XIII wieku. To nie pierwsze tego typu odkrycie w Andaluzji. Na przylądku Trafalgar znaleziono co najmniej siedem rzymskich basenów solnych używanych do przechowywania żywności – każdy z nich o głębokości około 0,5 m. W dwóch basenach znajdowały się dodatkowo pewne „pozostałości rzymskich przetworów”. Naukowcy trafili również na nienaruszony prehistoryczny grobowiec ze szczątkami kilku osób. Sarkofag może liczyć nawet 4 tys. lat.
– „To cudowne. Wykopaliska pokazały, że to niezwykle atrakcyjny region dla różnych cywilizacji, co tylko ubogaca naszą historię” – podkreśla Patrizia del Pozo, minister kultury Andaluzji.
Skarby w sklepie
Radioaktywny pluton z kosmosu w Pacyfiku. Jak trafił na Ziemię? Scenariuszy jest kilka
Rzadki pluton mógł zalegać w Oceanie Spokojnym nawet od 10 milionów lat. Na jego ślad trafili poszukiwacze złóż ropy naftowej.
W zeszłym roku lokalne władze przypadkowo trafiły kolekcję starożytnych rzymskich pojemników, nazywanych amforami, podczas inspekcji sklepu z owocami morza w Alicante we wschodniej Hiszpanii. Funkcjonariusze przekazali znaleziska hiszpańskiemu Ministerstwu Edukacji, Kultury i Sportu, które ustaliło, że pojemniki prawdopodobnie pochodziły z Cesarstwa Rzymskiego i mogą pochodzić z I wieku.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
W ofierze składano tu nastolatków. Przerażające rytuały w starożytnej Mezopotamii
Naukowcy twierdzą, że nowe odkrycie może zmienić nasze postrzeganie tego, jak powstawały pierwsze państwa w epoce brązu. Zmiany systemowe miały następować w starożytnej Mezopotamii.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa