„Sensacja archeologiczna” w kociewskim lesie. Odkryto skarb z epoki brązu
Poszukiwacz „śladów historii” znalazł pięć siekierek datowanych na epokę brązu. Pochodzą prawdopodobnie sprzed 3300–3700 lat.

W tym artykule:
- Poszukiwacz skarbów legalnie badał kociewski las
- Znaleziska sprzed kilku tysięcy lat
- Artefakty ktoś zakopał celowo
- „Sensacja archeologiczna” na Kociewiu
Denis Konkol to pasjonat poszukiwania tzw. skarbów przeszłości. W listopadzie udał się do kociewskich lasów z nadzieją, że będzie miał trochę szczęścia. Mężczyzna miał dobre wyczucie. Odnalazł tam pięć siekierek, które – jak się później okazało – pochodziły z epoki brązu.
Poszukiwacz skarbów legalnie badał kociewski las
Co ważne, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Strzok zapewnił, że poszukiwacz miał odpowiednie pozwolenia na prowadzenie poszukiwań. Po odkryciu w ziemi zabytków poinformował konserwatora. Według PAP skarb ten ma trafić do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
– Do poszukiwań zabytków potrzebne jest pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wynika to z zapisów Ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, a także z rozporządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 2 sierpnia 2018 roku – wyjaśnił Strzok.
– Osoba, która chce podjąć się działań poszukiwawczych, musi złożyć stosowny wniosek o wydanie pozwolenia, dołączyć program poszukiwań wraz ze współrzędnymi geodezyjnymi lub geograficznymi obszaru objętego poszukiwaniami. Konieczna jest również zgoda właściciela terenu, na którym zaplanowano poszukiwania – tłumaczy dalej Konserwator.
Znaleziska sprzed kilku tysięcy lat
O odkryciu jako pierwsze poinformowało Nadleśnictwo Starogard z województwa pomorskiego – W lasach na Kociewiu pasjonat poszukiwania śladów historii Denis Konkol odnalazł przedmioty mające kilka tysięcy lat – czytamy w oświadczeniu w mediach społecznościowych.
To pierwsze takie odkrycie w Polsce. Pod Jarosławiem odnaleziono grób scytyjskiego wojownika
W Sobiecinie pod Jarosławiem w województwie podkarpackim archeolodzy odnaleźli grób scytyjskiego wojownika. Pochodzi sprzed 2500 lat. Jego odkrywcy podkreślają, że to wyjątkowe znalezisko n...
– Wydobycie tych znalezisk odbyło się pod nadzorem archeologicznym naszych współpracowników z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Oznacza to, że zapobiegliśmy ewentualnemu zniszczeniu stanowiska – wyjaśnia w rozmowie z PAP Igor Strzok.
Konserwator powiedział, że w przypadku podobnych odkryć trzeba dokonać poszukiwań w promieniu nawet kilkudziesięciu metrów. – Tutaj nie było ryzyka, że wartość naukowa tego znaleziska zostanie umniejszona poprzez to, że obiekty zostaną wydobyte bez należytego sprawdzenia najbliższego sąsiedztwa – wyjaśnia. Strzok powiedział również, że wokół nie znaleziono żadnych innych zabytków.
Artefakty ktoś zakopał celowo
Kierownik Wydziału ds. Zabytków Archeologicznych z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku Piotr Klimaszewski zaznaczył, że znalezione przez odkrywcę przedmioty znajdowały się zaledwie 20–30 centymetrów pod ziemią. – Był to niewielki wykop, pod warstwą darni i próchnicy – mówił archeolog.
Klimaszewski uważa, że siekierki prawdopodobnie stanowiły depozyt. – Mogły mieć charakter kultowy lub stanowić ofiarę. Prawdopodobnie był to jednakże depozyt związany z wymianą handlową – wyjaśnia badacz.
Dodał również, że artefakty mogły być związane z kręgiem kultur bałtyjskich. Ich przedstawiciele zamieszkiwali tereny dzisiejszej Litwy albo północno-wschodniej Polski. – Znaleziska te można określić jako siekierki typu tautušiai – stwierdził Klimaszewski.
„Sensacja archeologiczna” na Kociewiu
– Znalezione przedmioty mogą pochodzić z II lub III okresu brązu, czyli między 1700 a 1300 r. p.n.e. Były dosyć rzadkie na tych ziemiach – zwrócił uwagę Igor Strzok.
Konserwator zauważył, że wcześniej natrafiano na podobne znaleziska z okresu brązu. Z reguły były to pojedyncze egzemplarze. Nigdy jednak nie natrafiono na taki skarb. – Ostatnie znalezisko tego typu broni czy narzędzi odkryto ok. 20 lat temu na Lubelszczyźnie – mówił w rozmowie z PAP.
Strzok twierdzi, że najczęściej w podobnych depozytach znajdowano bransolety czy napierśniki. Konserwator podejrzewa, że odkopane w kociewskim lesie artefakty to niemała „sensacja archeologiczna”.
Źródło: Nauka w Polsce
Nasz ekspert
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zapomnij o dalekich podróżach. Turystyczny hit 2025 jest tuż za polską granicą
Nieprzypadkowo mówi się o nim coraz więcej. Ten kierunek może być podróżniczym hitem 2025. Szczególnie wśród Polaków, którzy marzą o spokojnym wyjeździe, bez dalekich lotów.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa