Sensacyjne odkrycie archeologów. W Europie odnaleziono najstarszą mumię w historii
Być może jesteśmy właśnie świadkami przełomowego odkrycia. Archeolodzy twierdzą, że odnaleźli dowód na to, że Europejczycy mumifikowali zmarłych nawet 8 tysięcy lat temu. To oznacza, że robili to dużo wcześniej niż starożytni Egipcjanie.
W tym artykule:
- Odnaleziono prawdopodobnie najstarszą mumię na świecie
- Przełom w badaniach nastąpił po odnalezieniu zaginionych zdjęć
- Wszystko wskazuje na to, że dwóch z trzynastu zmarłych zmumifikowano
To może być przełomowe odkrycie. Archeolodzy podejrzewają, że zwłoki ludzi, których pochowano 8000 lat temu na południu dzisiejszej Portugalii, mogą być najstarszymi mumiami w historii. To również pierwszy dowód na mumifikację w Europie w okresie mezolitu. O sensacji archeologicznej poinformowano na łamach "European Journal of Archeology".
Odnaleziono prawdopodobnie najstarszą mumię na świecie
Jeżeli dalsze badania to potwierdzą, będziemy mówić o nowym rekordzie. Dotychczas za najstarszą mumię uchodziła ta z kultury Chinchorro, którą znaleziono w Chile, na pustyni Atakama. Zmarłego pochowano blisko 7 tysięcy lat temu. Z kolei najstarsze przekazy o mumifikacji Egipcjan pochodzą sprzed ok. 5600 lat.
Przerażające odkrycie archeologów w Peru. 6 dzieci zostało zamordowanych i złożonych w ofierze
Archeolodzy znaleźli mumie sześciu dzieci, które znajdowały się w grobowcu wysoko urodzonego człowieka. Naukowcy podejrzewają, że zostały złożone w ofierze.– W trakcie najnowszych prac skorzystaliśmy z analizy archeo-tanatologicznej oraz badań tafonomicznych. Połączyliśmy wszystkie dane, aby lepiej zrozumieć rytuały pogrzebowe z okresu mezolitu – poinformowała Rita Peyroteo-Stjerna ze szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali, która jest jedną z autorek odkrycia.
Przełom w badaniach nastąpił po odnalezieniu zaginionych zdjęć
Szczątki człowieka zostały odnalezione w latach 60. ubiegłego stulecia. Zostały przekazane Narodowemu Muzeum Archeologii w Lizbonie. Naukowcy zaznaczają, że szkielet już kilkadziesiąt lat temu był bardzo zdegradowany i dysponowano zdjęciami stanowiska archeologicznego bardzo słabej jakości, co utrudniało dalsze badania.
Mumia odkryta w Peru znajdowała się w pozycji embrionalnej i była związana sznurem
Archeologowie twierdzą, że mumia może mieć nawet 1200 lat. Oznacza to, że pochodzi z czasów jeszcze przed cywilizacją Inków. Została znaleziona w stanowisku archeologicznym Cajamarquilla w...Przełom nastąpił niedawno, kiedy archeolodzy dotarli do zaginionych zdjęć archeologa Manuela Farinha dos Santosa, który fotografował zwłoki w 1960 i 1962 roku. Badacze połączyli wszystkie materiały archiwalne i na tej podstawie rozpoczęli dalszą pracę nad szkieletem. W ten sposób naukowcom udało się zrekonstruować, co działo się z mężczyzną jeszcze przed pochówkiem.
Wszystko wskazuje na to, że dwóch z trzynastu zmarłych zmumifikowano
Naukowcy dokonali szczegółowej ekspertyzy szczątków 13 innych osób, które zostały odnalezione w Portugalii. Okazało się, że dwie z nich tuż przed pochówkiem zostały “specjalnie przygotowane”. Ich ciała prawdopodobnie zostały bardzo mocno owinięte. Szczątki były mocno zgniecione i bardzo skurczyły się podczas rozkładu. Naukowcy sugerują, że w ten sposób pradawni ludzie chcieli, żeby ciała pozostały po śmierci “w komplecie”.
Archeolodzy odnaleźli w Egipcie największy w historii magazyn utensyliów do mumifikacji
Egipscy i czescy archeolodzy odkryli magazyn, w którym znajdował się sprzęt do mumifikacji sprzed 2500 lat. Badacze odnaleźli tam setki starożytnych artefaktów, między innymi urny kanopskie...Zmarli, którzy prawdopodobnie zostali zmumifikowani, znajdowali się w pozycji przypominającej embrionalną. Ich kolana były zgięte i znajdowały się na wysokości klatki piersiowej, natomiast dłonie schowane były pod stopami.
Naukowcy dodają również, że argumentem, który przemawia za mumifikacją jest zachowanie szkieletu. W tym przypadku kości, które normalnie zapadłyby się głębiej pod ziemię, w wyniku rozkładu pozostały praktycznie w tym samym miejscu. To może świadczyć o procesie balsamowania zwłok przed samym pochówkiem.
Naukowcy twierdzą, że ich najnowsze odkrycie pokazuje, jak mało wiemy jeszcze o historii mumifikacji. Ich zdaniem ten sposób pochówku był dużo bardziej powszechny na całym świecie, niż nam się dotychczas wydawało. Dodają również, że to rzuca nowe światło na wiedzę o tym, jak starożytni traktowali swoich zmarłych.
Źródło: European Journal of Archeology
1 z 2
mumia znaleziona w Portugalii
2 z 2
zdjęcia odnalezionych szkieletów