Gdy świeci letnie słońce, poprawia nam się apetyt i więcej jemy? To prawda, ale tylko w przypadku mężczyzn
Naukowcy odkryli, że ekspozycja na promienie słoneczne sprawia, iż mężczyźni zaczynają odczuwać silniejszy głód. W rezultacie pochłaniają więcej kalorii niż kobiety.
W tym artykule:
- Jak słońce wpływa na apetyt u myszy?
- Jak słońce zwiększa apetyt u ludzi?
- Dlaczego słońce nie zwiększa apetytu u kobiet?
Słońce wywiera dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. W zimie, kiedy na naszych szerokościach geograficznych najczęściej go brakuje, przypisujemy zachmurzonemu niebu spadek nastroju, senność i skłonność do częstego sięgania po czekoladę. W lecie, gdy słońca jest mnóstwo, poprawia nam się humor i niekiedy odnosimy wrażenie, że nasz organizm funkcjonuje znacznie lepiej niż zimą.
Te wrażenia znajdują potwierdzenie w badaniach. Wykazały one, że ekspozycja na światło słoneczne chroni nas przed chorobami serca i poprawia pracę wątroby. W lecie, gdy promieni słonecznych nie brakuje, nasze organizmy produkują więcej witaminy D, którą zimą musimy suplementować. Jednak nadmiar słońca może być też zdradziecki – jeśli zapomnimy latem o kremach ochronnych z filtrem, narażamy się na oparzenie skóry, a nawet na zachorowanie na nowotwór.
Jak słońce wpływa na apetyt u myszy?
W czasopiśmie naukowym „Nature Metabolism” ukazała się właśnie praca, która opisuje jeszcze jeden sposób, w jaki ekspozycja na słońce wpływa na nasz organizm. Jej autorami są naukowcy z kilku ośrodków naukowych w Izraelu, w Stanach Zjednoczonych oraz w Niemczech.
Naukowcy początkowo badali, jak nadmiar promieniowania słonecznego może prowadzić do pojawienia się nowotworów skóry u myszy. W trakcie badań zauważyli jednak coś nietypowego. Spostrzegli, że pod wpływem światła słonecznego samce myszy częściej zdradzały głód i zaczynały więcej jeść. Badacze postanowili sprawdzić, czy podobny mechanizm uaktywnia się również u ludzi.
Gdzie jest najwyższy budynek świata. Oto 8 najwyższych drapaczy chmur
Aż siedem z ośmiu najwyższych budynków świata znajduje się w Azji. Sprawdź, ile metrów ma dotychczasowy rekordzista i gdzie stoi najwyższy budynek świata.Jak słońce zwiększa apetyt u ludzi?
By to wyjaśnić, naukowcy sięgnęli po kwestionariusze wypełnione przez trzy tysiące mieszkańców Izraela. Dotyczyły zdrowia i nawyków żywieniowych. Okazało się, że mężczyźni jedzą więcej w czasie letnich miesięcy niż podczas innych pór roku. Naukowcy policzyli, że w lecie panowie przyjmują średnio 15 proc. więcej kalorii. U kobiet natomiast nie odnotowano żadnej zmiany.
Skąd ta rozbieżność? Naukowcy przyjrzeli się bliżej grelinie – hormonowi zwanemu potocznie hormonem głodu. Gdy jej poziom wzrasta we krwi, zaczynamy odczuwać apetyt. Grelina jest jedną z substancji regulujących łaknienie; inną jej rolą w organizmie jest stymulowanie wydzielania hormonu wzrostu.
– Chociaż głównym źródłem greliny w organizmie jest żołądek, gastrektomia (czyli częściowe lub całkowite chirurgiczne usunięcie żołądka – przyp. red.) redukuje jej wydzielanie tylko o 65 proc. – napisali autorzy w swojej pracy. – To sugeruje, że inne tkanki również produkują grelinę. Jedną z nich może być skóra – dodali.
W egipskiej mumii wykryto ślady nowotworu złośliwego. Niezwykłe odkrycie polskich naukowców.
Polscy naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia w mumii sprzed 2000 lat, która znajdowała się w zbiorach Uniwersytetu Warszawskiego. Okazuje się, że mogła być chora na raka.Dlaczego słońce nie zwiększa apetytu u kobiet?
Skóra to największy narząd znajdujący się w organizmie człowieka. Jej wewnętrzna warstwa, tkanka podskórna, składa się głównie z komórek tłuszczowych, inaczej nazywanych antypocytami.
– Odkryliśmy, że znajdujące się w skórze antypocyty wytwarzają i wydzielają grelinę w reakcji na ekspozycję na promieniowanie UVB – napisali naukowcy w swojej pracy, zauważając, że słońce zwiększa apetyt.
Dotyczyło to jednak tylko mężczyzn. W przypadku kobiet mechanizm biochemiczny powodujący zwiększone wydzielanie greliny był blokowany przez estrogen. – Tym samym wykazaliśmy, że odpowiedź organizmu na promieniowanie UVB jest zależna od płci – podsumowali swoje badania naukowcy.
Promieniowanie UVB jest tym, któremu zawdzięczamy letnią opaleniznę. Może powodować także oparzenia, a nawet zmiany nowotworowe. Jak widać jednak, na tym jego wpływ na ludzki organizm się nie kończy. Naukowcy sugerują, że to właśnie wzrost wydzielania greliny w reakcji na promieniowanie UVB u mężczyzn sprawia, że latem zaczynają oni więcej jeść.
Źródło: phys.org, Nature Metabolism