Srebrne bransoletki królowej Egiptu. Analiza biżuterii władczyni ujawnia tajemnicę starożytnego handlu
Międzynarodowy zespół naukowców dokonał analizy słynnych bransoletek królowej Hetepheres I. Badaczom udało się po wielu latach ustalić ich pochodzenie. Odkrycie rzuca nowe światło na handel dalekosiężny Egiptu z czasów Starego Państwa

W tym artykule:
- Biżuteria królowej kluczem do zrozumienia egipskiej sieci handlowej
- Egipt bogaty w złoto, ale nie w srebro
- Metal mógł pochodzić z Grecji
Hetepheres I to królowa Egiptu w okresie Starego Państwa. Była żoną Snofru, władcy i założyciela IV dynastii i matką Chu-fu, którego Herodot 2 tys. lat później nazwał „Cheopsem”. Grobowiec kobiety odkryto przypadkiem w 1925 roku. Znajdował się tuż obok największej w Gizie piramidy jej syna.
Odnalezienie miejsca pochówku było już wówczas niezwykłą sensacją. Wewnątrz komory grobowej znajdował się nie tylko sarkofag (jak się okazało 2 lata później – był pusty) i zapieczętowane skrzynie kanopskie z wewnętrznymi organami zmarłej. Było tam również bogate wyposażenie grobowe, w tym największa kolekcja srebrnych artefaktów z czasów Starego Państwa.
Biżuteria królowej kluczem do zrozumienia egipskiej sieci handlowej
Chociaż Hetepheres I nie należy do najbardziej znanych kobiet starożytnego Egiptu i daleko jej do Kleopatry czy Hatszepsut, jej postać może okazać się kluczowa w kontekście poznania historii egipskiej metalurgii i handlu zagranicznego. Wszystko za sprawą analizy biżuterii, która należała do królowej i znajdowała się w jej grobowcu.
Międzynarodowy zespół naukowców z Macquarie University i Australijskiego Uniwersytetu Katolickiego dokonał analizy słynnych srebrnych bransoletek matki Cheopsa. Badaczom udało się określić m.in. skład biżuterii, pochodzenie, a także ustalić szczegóły dotyczące procesów metalurgicznych. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego „Journal of Archeological Science: Reports”.
Egipt bogaty w złoto, ale nie w srebro
Bransoletki mają ok. 4 600 lat. Badacze już kilkadziesiąt lat temu zwrócili uwagę na wyjątkowość biżuterii Hetepheres. Egipt był bowiem niezwykle bogaty w złoto, natomiast cenne przedmioty wykonane były ze srebra. Jest to metal, którego rudy nie występowały w Egipcie. – Egipt nie miał swoich źródeł rudy srebra, a srebro rzadko znajdowano w egipskim zapisie archeologicznym aż do środkowej epoki brązu. Bransoletki znalezione w grobowcu królowej Hetepheres I tworzą największą i najbardziej znaną kolekcję srebrnych artefaktów z czasów wczesnego Egiptu – piszą w artykule autorzy badania.
Budowniczowie piramid wcale nie byli niewolnikami. Jak żyli starożytni Egipcjanie?
Jak wyglądali i jak żyli starożytni Egipcjanie? Jak wyglądały ich domostwa? Jakie bóstwa otaczali czcią? Przyjrzyjmy się nieco bliżej jednej z najbardziej fascynujących cywilizacji staro..
– Artefakty te nie były jednak analizowane przez dziesięciolecia. Zbadaliśmy próbki z kolekcji, która znajduje się w Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie przy użyciu metody XRF (fluorescencji rentgenowskiej), mikro-XRF, skaningowej mikroskopii elektronowej SEM-EDS, oraz dyfraktometrii rentgenowskiej w celu uzyskania składu pierwiastkowego i mineralogicznego oraz stosunków izotopów ołowiu – wyjaśniają szczegóły swojej pracy naukowcy.
Metal mógł pochodzić z Grecji
Badacze zwracają uwagę, że w ten sposób chcieli zrozumieć naturę i obróbkę metalurgiczną srebra w biżuterii oraz zidentyfikować możliwe źródło rudy. Zespół ustalił, że bransoletki składają się ze srebra ze śladowymi ilościami miedzi, złota, ołowiu i innych pierwiastków. Okazało się, że proporcje izotopów ołowiu są zgodne z rudami z greckiego archipelagu Cyklady oraz w mniejszym stopniu z regionu Attyka w Grecji.
Dr Karin Sowada z Macquarie University przyznaje, że pochodzenie srebra używanego do produkcji artefaktów w trzecim tysiącleciu p.n.e. do tej pory pozostawało tajemnicą. Dawna biżuteria zdobiona była natomiast w sposób, który potwierdzał, że powstała w Egipcie.
– Obrazowanie przekroju fragmentu bransoletki wykazało, że metal był wielokrotnie wyżarzany i młotkowany na zimno podczas tworzenia artefaktów. Wyniki dostarczają nowych informacji na temat źródeł rudy srebra, sieci wymiany towarowej i metalurgii w Egipcie we wczesnej epoce brązu – podkreślają autorzy.
Badacze uważają, że nowe odkrycie po raz pierwszy pokazuje potencjalny zasięg geograficzny sieci handlowych wykorzystywanych przez Egipt z czasów Starego Państwa, u szczytu epoki budowy piramid. Naukowcy sugerują, że srebro zostało wysłane z Grecji do portu w Byblos we współczesnym Libanie, gdzie zostało ostatecznie wykorzystane do produkcji królewskiej biżuterii. Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że to najwcześniejszy dowód na handel dalekosiężny między Egiptem a Grecją.
Źródło: Journal of Archeological Science: Reports
Nasz ekspert
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa