Starożytna świątynia odkryta w Turcji! Czczono tutaj greckiego Zeusa
Archeolodzy odkryli w Turcji pozostałości ośrodka kultu greckiego boga Zeusa – informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.
Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym koło wioski Yenikoy w dystrykcie Torbali, w prowincji Izmir w zachodniej Turcji, gdzie znajdują się ruiny starożytnego miasta Metropolis.
Zespół archeologów pod kierunkiem prof. Serdara Aybeka z Uniwersytetu Celala Bayara w Manisie, prowadzący prace badawcze wśród ruin miasta Metropolis, odkrył miejsce z fragmentami kolumn, pozostałościami kamiennego ołtarza i postumentem posągu.
Szczegółowe badania znaleziska doprowadziły naukowców do ustalenia, że cały odkryty obszar był miejscem kultu Zeusa – w mitologii greckiej najwyższego z bogów, władcy wszystkich bogów i ludzi, którego atrybutami były złote pioruny, orzeł i tarcza.
Jak poinformował prof. Aybek, podczas prac wykopaliskowych ustalono również, że w Metropolis czczono Zeusa pod unikalnym dla tego miasta przydomkiem Krezimos – opiekun Metropolis, dawca jego zasobności i bogactwa.
Kult Zeusa Krezimosa w Metropolis rozpoczął się, według archeologów, w II w. p.n.e. i trwał nieprzerwanie do końca okresu rzymskiego w IV w. n.e.
Na stanowisku archeolodzy odkrywali wcześniej pozostałości starożytnych budowli publicznych, ale ośrodek kultu Zeusa jest pierwszym znaleziskiem tego rodzaju w Metropolis.
Prace wykopaliskowe na stanowisku prowadzone są przy współpracy Fundacji Sabanci oraz tureckiego ministerstwa kultury i turystyki.
Źródło: PAP