Starożytna sztuka sakralna przedstawiała hybrydy wielbłądów
Wielbłąd wielbłądowi nierówny. Władcy Hatry wiedzieli, jak stworzyć najsilniejsze okazy.

W tym artykule:
Archeolodzy pracujący przy odbudowie Świątyni Allat w Iraku znaleźli dowody na to, że już w starożytności hybrydyzowano tam wielbłądy. Powstanie budowli datuje się na II wiek naszej ery. To jeden z najcenniejszych zabytków z zachowanych ruin historycznego miasta Hatra. W latach 2015-2017 pozostałości po metropolii zostały zniszczone przez ISIS. Wcześniej świątynia była zaniedbywana przez dziesięciolecia.
Zwierzęta pustynne - jakie gatunki żyją na pustyni? Sprawdź, ile o nich wiesz
Zwierzęta pustynne musiały przystosować się do życia w najtrudniejszych warunkach klimatycznych. Brak wody, ograniczony dostęp do pożywienia, deficyt naturalnych schronień, znaczne wahania ...
Starożytne hybrydy wielbłądów
Podczas renowacji badacze zaobserwowali ciekawy szczegół na fryzie nad drzwiami do Świątyni Allat – kamienną płaskorzeźbę przedstawiającą hybrydy wielbłądów będące efektem skrzyżowania dwóch różnych ras. To odkrycie pozwoliło naukowcom lepiej zrozumieć zwyczaje panujące w Hatrze.
– Dzieło wydaje się wyrażać konkretne przesłanie – król był bezpośrednio zaangażowany w praktyki związane z hodowlą, zarządzaniem i hybrydyzacją wielbłądów – komentuje Massimo Vidale, profesor nadzwyczajny na Università degli Studi di Padova we Włoszech.
Według archeologów płaskorzeźba pojawiła się w świątyni w 168 r. za czasów panowania króla Sanatruqa.

Początkowo badacze uznali, że frez przedstawia osiem dromaderów i dwa wielbłądy dwugarbne. Po powtórnej analizie profesor Vidale i jego koledzy z zespołu zauważyli, że wielbłądy dwugarbne wyglądają tak, jakby zostały skrzyżowane z dromaderami. Wskazują na to kształty ich głów oraz niewielkie wcięcie zamiast przestrzeni między garbami – to cecha charakterystyczna dla hybryd.
Dla porządku: dromadery mają jeden garb i najczęściej są używane do jazdy, a nawet wyścigów. Wielbłądy dwugarbne są z kolei bardzo wytrzymałymi zwierzętami jucznymi. Potrafią przetrwać zarówno w niskich temperaturach, jak i w czasie suszy.
Odnaleziono 2 olbrzymie sfinksy w starożytnej egipskiej świątyni "milionów lat"
Archeolodzy znaleźli dwa wapienne posągi z wizerunkiem faraona Amenhotepa III. Figury przypominają sfinksy i mają ok. 8 metrów długości.
Święte zwierzęta
Praktyka krzyżowania ras wielbłądów jest znana od tysiącleci. Hybrydy są w stanie przenosić ciężar dwa razy większy niż dromadery. Niewielkie Królestwo Hatry było położone między Cesarstwem Rzymskim i Królestwem Partów. Władcom trudno było konkurować z potężnymi sąsiadami, a mimo to podkreślali swoją siłę i pozycję, właśnie hybrydyzując wielbłądy. To nie było proste i oczywiste – w pierwszej kolejności hodowcy z Hatry importować wielbłądy dwugarbne ze stepów Azji Środkowej.
Prawdopodobnie wielbłądy były wówczas uważane za święte zwierzęta. Inne płaskorzeźby ze Świątyni Allat przedstawiały boginię na dromaderach i dwugarbnych. Posiadanie najlepszych, bo skrzyżowanych, wielbłądów było więc nie tylko politycznym posunięciem, ale też podkreślało związek władcy z sacrum.
Źródło: Antiquity
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa