Reklama

W tym artykule:

  1. Świątynia Hatszepsut – perła egipskiej cywilizacji
  2. Wnętrza Świątyni Hatszepsut. Co znajduje się w środku?
  3. Świątynia Hatszepsut. Dziś zachwyca, ale na wieki historia zapomniała o władczyni
  4. Kim była Hatszepsut?
  5. Zwiedzanie Świątyni Hatszepsut
Reklama

Egipt to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Podróżnych przyciągają nie tylko nadmorskie kurorty, ale też, a może i przede wszystkim, fascynująca historia tego kraju. Do dziś możemy podziwiać jedne z najważniejszych budowli egipskiej cywilizacji, w tym sfinksa czy słynną piramidę Cheopsa. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się Świątynia Hatszepsut

Świątynia Hatszepsut – perła egipskiej cywilizacji

Świątynia Hatszepsut nazywana również Świątynią Milionów Lat została oddana do użytku w 1479 roku p.n.e. Jej budowa trwała około 15 lat. Autorem projektu budowli był Senenmut, zaufany doradca Hatszepsut i jej rzekomy kochanek. Niektórzy twierdzą nawet, że tak naprawdę to on, choć oficjalnie nie siedział na tronie, sprawował władzę w Egipcie.

Świątynia Hatszepsut przyciąga tłumy turystów. Fot. Luis Dafos/Getty Images

Królowa zleciła budowę świątyni grobowej na swoją cześć niedługo po dojściu do władzy. Władczyni Egiptu chciała, aby budowla opowiadała historię jej życia i panowania na tronie. Ważne było też, żeby swoimi rozmiarami i rozmachem przewyższała inne ówczesne obiekty. Kompleks do dziś wyróżnia się swoją monumentalnością i nie tylko. Został wybudowany u stóp gigantycznej ściany skalnej, przez co sprawia wrażenie, jakby dosłownie wtapiał się w wapienne klify i pustynny krajobraz. Spektakularna, niemal nowoczesna fasada przywodzi na myśl architekturę grecką lub rzymską. Świątynia Hatszepsut była wzorowana na położonej niedaleko Świątyni Mentuhotepa II. Senenmut zadbał oczywiście o to, żeby była bardziej efektowna.

Wnętrza Świątyni Hatszepsut. Co znajduje się w środku?

Przyjrzymy się architekturze tej budowli sakralnej. Świątynia Hatszepsut składa się z trzech poziomów. Każdy z nich jest bogato zdobiony płaskorzeźbami i kolumnadami. Na parterze znajduje się przestrzenny dziedziniec, na którym w czasach świetności rosły drzewa przywożonego z całego świata. Wejście na drugie piętro otaczają sadzawki i sfinksy. Na wyższym poziomie wybudowano świątynię Annubisa, egipskiego bóstwa łączonego z życiem pozagrobowym. Takie pomieszczenie jest typowe dla świątyni grobowych. Na tym samym poziomie znajdują się również świątynia Hathor, bogini płodności i kobiet, oraz grobowiec Senenmuta.

Na trzecim piętrze świątyni Hatszepsut znajduje się podwójny rząd kolumn oraz Kaplica Kultu Królewskiego i Kaplica Kultu Słonecznego. Królowa była przekonana, że boski rodowód pochodzi właśnie od boga słońca Amona. Ciekawym miejscem jest też Kolumnada Narodzin z rzeźbami przedstawiającymi przyjście Hatszepsut na świat oraz Kolumnada Punt ukazująca jej wyprawę do Krainy Bogów, czyli dzisiejszej Erytrei.

Świątynia Hatszepsut z lotu ptaka. Fot. Ratnakorn Piyasirisorost/Getty Images

Świątynia Hatszepsut. Dziś zachwyca, ale na wieki historia zapomniała o władczyni

Totmes III, pasierb Hatszepsut, po śmierci macochy pominął jej panowanie milczeniem. Uznał, że jego rządy powinno liczyć się nie od śmierci władczyni, a od śmierci jego ojca. Na tym jednak nie poprzestał. Faraon rozkazał dosłownie wymazać postać królowej z historii i zniszczyć jej podobizny. Imię Hatszepsut pozostawało nieznane aż do połowy XIX w. Dopiero podczas ówczesnych wykopalisk archeolodzy trafili na zniszczone pomniki i posągi królowej. Wtedy jeszcze nikt nie wiedział, jak czytać hieroglify, dlatego odkrywanie prawdy o władczyni zajęło kolejne lata.

Kim była Hatszepsut?

Hatszepsut była córką Totmesa I i królowej Ahmose. Zanim skończyła 20 lat, poślubiła swojego brata przyrodniego Totmesa II. Była piątym faraonem z XVIII dynastii Egiptu i prawdopodobnie najważniejszą spośród kobiet-faraonów. Jej panowanie było czasem pokoju i dobrobytu. Królestwo rozwijało się dzięki dobrze prosperującej gospodarce, lukratywnej sieci handlowej i udanym kampaniom wojskowym. W trakcie rządów Hatszepsut na znaczeniu zyskiwały różne zajęcia artystyczne, a jej świątynia grobowa jest przykładem inspirującego dziedzictwa architektonicznego Egiptu.

Reklama

Zwiedzanie Świątyni Hatszepsut

  • Bilety wstępu kosztują 140 funtów egipskich.
  • Na zwiedzenie całej świątyni należy zaplanować przynajmniej 2 do 3 godzin.
  • W świątyni możesz robić zdjęcia.
  • Z powodu wysokich temperatur radzimy wybrać się na zwiedzanie wczesnym rankiem. Świątynia jest otwarta już od 6.00 rano.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama