Szczeniak sprzed 14 tys. lat zjadł jednego z ostatnich nosorożców włochatych
Szwedzkie centrum paleogenetyki (CPG) zaprezentowało światu niezwykłą historię małego czworonoga żyjącego na Syberii tysiące lat temu i jego równie niezwykłego ostatniego posiłku.
- Jan Sochaczewski
Pracujący wspólnie nad historią włochatych nosorożców, badacze z Uniwersytetu Sztokholmskiego i szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej trafili na małego psiaka lub szczenię wilka nazwanego Tumat. Znaleziony dekadę temu na brzegu jednej z syberyjskich rzek, wypłukany został z innymi zwierzętami z wiecznej zmarzliny.

Zdjęcie: Rosyjska Akademia Nauk
Od tamtej pory, za zgodą Rosyjskiej Akademii Nauk pokazywany był światu wraz z innymi niezwykłymi szczątkami zwierząt, nazywanymi ”lodowymi mumiami z Jakucji”
Na jakimś etapie zawartość żołądka Tumata stała się obiektem zainteresowania zespołu paleogenetyków z CPG kierowanych przez prof. Love Daléna. Badali oni powody dla których ok. 14 tys. lat temu na Ziemi wyginęły nosorożce włochate. Ustalono, że winna była zmiana klimatu a nie zbyt skutecznie polujący ludzie.
W badaniach mitochondrialnego DNA nosorożców wykorzystano szereg próbek, w tym tę stanowiącą ostatni posiłek Tumata. Pokryta gęstym włosiem tkanka stanowiąca treść żołądka psa pochodziła od nosorożca żyjącego ok. 14,4 tys. (+/- 300) lat temu. Historię pobocznego odkrycia przedstawiono w kolejnych wpisach na twitterowym koncie CPG.
Co ciekawe, przy pierwszym oglądzie rosyjscy naukowcy byli przekonani, że skóra z żółtawym futrem zjedzona przez Tumata przed śmiercią należała do jaskiniowego lwa. O tym, że był to jednak nosorożec przekonali się dopiero badacze Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie.

Ciało zakonserwowanego nosorożca włochatego fot. YT/Cape Start
- Kiedy wróciły do nas rezultaty badania DNA nie wyglądało to na jaskiniowego lwa. Mamy u siebie bazę zsekwencjonowanego DNA różnych zwierząt i porównujemy z nią nowe próbki. Niemal idealnie pasowała do nosorożca włochatego – prof. Dalén powiedział CNN.
Szwedzki paleogenetyk przekonuje, że opisywany tu przypadek szczeniaka z fragmentem nosorożca w żołądku jest absolutnie unikalny. Prof. Dalén nie słyszał nigdy o podobnym przypadku, by znaleziono mięsożercę z Epoki Lodowcowej z kawałkiem innego zwierzęcia w środku.
– Biorąc pod uwagę ustalony wiek psa i nosorożca włochatego, szczeniak potencjalnie zjadł jednego z ostatnich osobników. Ciekawe, dlaczego zginął tak szybko po posiłku – zastanawia się naukowiec.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa