Poligamię praktykowano już tysiące lat temu. Zaskakujące odkrycie z Uralu
Obecnie poligamia w kulturze Zachodu wzbudza kontrowersje. Kilka tysięcy lat temu w regionie Uralu Południowego posiadanie kilku partnerek mogło być akceptowalnym przywilejem. Co jeszcze wiadomo o ówczesnych rodzinach?

W tym artykule:
Dzięki coraz bardziej zaawansowanym technikom badawczym odkrywanie ludzkich szczątków jest źródłem wiedzy nie tylko o tym, jak grzebano zmarłych. Analiza kości może wykazać również, jak żyli zmarli, na co chorowali, a nawet jak wyglądali. Rekonstrukcje twarzy cieszą się ostatnio szczególną popularnością w naukowym środowisku. Cyfrowe modele ujawniają jak wyglądali nie tylko zwykli ludzie, ale też znane historycznie postacie, choćby Śliczny Książę Karolek.
Poligamia w epoce brązu
Badania genetyczne ludzkich szczątków mogą z kolei wiele mówić o pochodzeniu zmarłych i relacjach między członkami danej społeczności. I tu również nie brakuje zaskoczeń. Do ciekawych wniosków doszli badaczy po odnalezieniu szkieletów trzypokoleniowej rodziny w kurhanie na terenie cmentarza nieplujewskiego w Rosji.
Rekonstruując drzewo genealogiczne na podstawie DNA szkieletów, naukowcy ustalili, że rodzina, która żyła na pograniczu Azji i Europy 3800 lat temu, a więc w epoce brązu, mogła mieć dość swobodne podejście do małżeństwa. Okazuje się na choćby, że najstarszy brat miał ośmioro dzieci z dwiema różnymi kobietami. Był jednak wyjątkiem. Pozostali nie mieli więcej niż trójki dzieci i jednej żony.

– Pierworodny brat najwyraźniej miał wyższy status i tym samym większe szanse na potomstwo [...] Prawo pierworodnego płci męskiej wydaje nam się znajome, znane jest np. ze Starego Testamentu, ale także od arystokracji w historycznej Europie – tłumaczy Jens Blöcher, autor badania.
Związki poligamiczne i patrylokalne
Nie jest jasne, czy mężczyzna miał dwie żony w tym samym czasie, czy ożenił się ponownie po śmierci pierwszej z nich. Badacze sugerują jednak, że status pierworodnego syna mógł zwalniać go z pewnych ograniczeń typowych dla ówczesnego społeczeństwa epoki brązu. Jak twierdzą, mimo tego, że monogamiczne związki były normą w regionie, nie można wykluczyć, że poligamia także była akceptowana.
To niejedyny wniosek z badań. Naukowcy zauważyli, że dorosłe kobiety w rodzinie miały inne pochodzenie od mężczyzn. To oznacza, że córki najprawdopodobniej wiązały się z mężczyznami z innych społeczności. Tym samym lokalsi płci męskiej wybierali cudzoziemki z obcych plemion. Takie zjawisko podchodzi pod patrylokalność. Joachim Burger, starszy autor badania, tłumaczy, że miało ono sens z ekonomicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.
– Jedna płeć pozostaje lokalna i zapewnia ciągłość linii rodzinnej oraz majątku, druga zawiera związek małżeński na zewnątrz, aby zapobiegać chowu wsobnemu – wyjaśnia w oświadczeniu. Jak dodaje, możliwe, że lokalny wzór rodzinnego życia dotyczył znacznie większego obszaru. Potwierdzą to przyszłe badania.
Odtworzono wygląd ofiary zabójstwa sprzed 700 lat. Naukowcom pomógł w tym sam morderca
Bocksten Man doczekał się rekonstrukcji twarzy. Wiadomo też, w co był ubrany 700 lat temu na chwilę przed tym, jak został zabity. Morderca nie wiedział, że ukrywając zwłoki, zakonserwuje je.
Bardzo złe warunki życia
Taka praktyka nie przełożyła się jednak na jakość życia społeczności. Swietłana Szarapowa, współautorka badania, wskazuje, że „stan zdrowia pochowanej rodziny musiał być bardzo zły”. Kobiety żyły średnio 28 lat, a mężczyźni 36. Istotne jest też to, że ostatnie pokolenie rodziny tworzyli głównie nieletni i dzieci, a kurhan nagle przestał być miejscem pochówku. Według Szarapowej, te fakty sugerują, że „mieszkańcy zostali zdziesiątkowani przez choroby”.
Jest też możliwe, że populacja przeniosła się w inne miejsce w poszukiwaniu lepszego życia. I nie ma co im się dziwić. Wysoki poziom śmiertelności oraz krótka średnia długość życia wskazują na to, że miejscowe środowisko było wymagające jeśli chodzi o warunki życia.
Źródło: Proceedings of the National Academy of Sciences
Nasz ekspert
Mateusz Łysiak
Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Wiosenne przebudzenie. Jak zadbać o dobrostan psychiczny i fizyczny wiosną?
Współpraca reklamowa
Edukacja bez granic: Akademia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa