Tajemnica Orderu Kalatrawy. Wśród pochówków zakonników odnaleziono szczątki kobiety i dziecka
Podczas badań archeologicznych na cmentarzu w środkowej Hiszpanii archeolodzy odnaleźli pochówki 23 rycerzy, którzy należeli do Orderu Kalatrawy. Analiza wykazała, że jeden szkielet należał do kobiety.
W tym artykule:
- Order Kalatrawy z Hiszpanii
- Tajemnica hiszpańskiego zakonu rycerskiego
- Czy zakonnik złamał śluby czystości?
Archeolodzy hiszpańskiego uniwersytetu Rovira i Virgili oraz Instytutu Maxa Plancka w Niemczech prowadzili wykopaliska na cmentarzu należącym do zamku Zorita de los Canes-Alcazaba. To kompleks znajdujący się w prowincji Guadalajara, we wspólnocie autonomicznej Kastylia-La Mancha. Badacze odnaleźli tam w sumie 25 pochówków, z czego 23 należało do rycerzy z Orderu Kalatrawy.
Order Kalatrawy z Hiszpanii
To zakon rycerski, który został utworzony w 1158 roku. Został założony w Kastylii przez opata Rajmunda z cysterskiego opactwa Fitero. Dopiero od 1487 roku został podporządkowany władcom hiszpańskim, a od XIX wieku istnieje jako odznaczenie honorowe nadawane przez królów hiszpańskich. To jeden z czterech orderów rycerskich w Hiszpanii. Pozostałe to:
- Monteza,
- Alkantara,
- Św. Jakuba.
W 1147 r. król Kastylii Alfons VII zdobył zamek Kalatrawa, którego początkowo mieli bronić templariusze. Rycerze stwierdzili, że nie podołają zadaniu i zrezygnowali z odpowiedzialności. Władca musiał znaleźć innych obrońców i to właśnie wtedy zgłosił się Rajmund. Cystersi z Kalatrawy połączyli służbę wojskową z regułą cysterską, a więc byli zobowiązani do życia w czystości.
Tajemnica hiszpańskiego zakonu rycerskiego
Nowe badanie opublikowane na łamach czasopisma „Scientific Reports” ujawnia pewną tajemnicę Orderu. Pochówki należały do 23 zakonników, którzy zginęli w bitwach między XII a VI wiekiem. Analiza wykazała, że zginęli od „penetrujących ran kłutych” i obrażeń tępym narzędziem. To sugeruje, że zginęli gwałtowną śmiercią, na polu bitwy.
Mieli żyć skromnie, lecz zgromadzili ogromne bogactwa. Zakon templariuszy spotkał tragiczny koniec
W średniowiecznej Europie powstał zakon rycerski, który na stałe zapisał się w historii. Żadna inna organizacja chrześcijańska do dziś nie wywołuje tylu kontrowersji i żadnej nie towarz...– Zaobserwowaliśmy wiele obrażeń górnej części czaszki, nóg i wewnętrznej strony miednicy (kości biodrowej). To potwierdza hipotezę, że są to wojownicy – powiedziała Carme Rissech, badaczka z Hiszpanii i współautorka artykułu. Wśród pochówków rycerzy znajdował się również grób kobiety i dziecka. Co ciekawe, jej szkielet również wskazywał na obrażenia, które mógł zadać inny rycerz, a więc także zmarła prawdopodobnie w walce.
– Dowody jasno wskazują, że zmarła w wyniku podobnych obrażeń, co inni zakonnicy Orderu – wyjaśnia Rissech. Jednak kim była ta kobieta? Czy również należała do samego zakonu? Czy miała taki sam status jak pozostali rycerze? – zastanawiał się naukowiec. Tym bardziej, że dotychczas cmentarz był uważany za przeznaczony wyłącznie dla rycerzy Orderu.
Czy zakonnik złamał śluby czystości?
Naukowcy postanowili sprawdzić dietę wszystkich zmarłych, których pochowano na cmentarzu. To informacje, które mogą dużo powiedzieć o życiu danej osoby, a także jej codziennych praktykach. – Analiza izotopowa ujawniła wzorce żywieniowe typowe dla średniowiecznych elit społecznych. Osoby te miał dietę bogatą w drób i ryby morskie, charakterystyczną dla osób zamieszkujących ten region – napisali badacze.
– Zakon składał się głównie z niższej szlachty i elity miejskiej, zgodnie ze źródłami historycznymi. Nasze badanie sugeruje, że chociaż cmentarz służył głównie elicie zakonu, obecność innych osób [kobiety i dziecka – przyp. red.] może wskazywać na szersze interakcje społeczne średniowiecznego zakonu rycerskiego – twierdzą archeolodzy.
Oznacza to, że kobieta rzeczywiście mogła należeć do zakonu, a jej obecność pozostała przez samych zakonników zatajona. Innym wyjaśnieniem może być to, że była to kochanka jednego z mnichów. W takiej sytuacji, biorąc pod uwagę śluby czystości, tym bardziej komuś zależało na tym, aby nikt się o niej nie dowiedział. Bardzo możliwe, że dziecko było jej i – być może – jednego z rycerzy. Ale to już inna historia.
Źródło: Scientific Reports.