Tajemnica prehistorycznego cmentarza w Finlandii. W nekropolii brakowało ludzkich szczątków
Najnowsze badania rzucają nowe światło na tajemniczy cmentarz w Finlandii. Badacze od lat zastanawiają się, czy stanowisko archeologiczne rzeczywiście było nekropolią, ponieważ nie znaleziono tam żadnych szczątków.

W tym artykule:
- Prehistoryczne cmentarzysko w okolicy koła podbiegunowego
- Nekropolia może mieć nawet 6500 lat
- Społeczności zbieracko-łowieckie w Arktyce
- Cmentarzysko nie było tylko miejscem pochówku
Tainiaro to duże stanowisko archeologiczne, które znajduje się zaledwie 80 km od koła podbiegunowego w Finlandii. Miejsce to po raz pierwszy odkryto podczas wykopalisk w 1959 roku. Jednak pierwsze większe badania odbyły się tu dopiero pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Chociaż praca nie ujrzała światła dziennego, naukowcy podejrzewali wówczas, że mogła być to prehistoryczna nekropolia. Nie mieli jednak jednoznacznych dowodów.
Prehistoryczne cmentarzysko w okolicy koła podbiegunowego
– Daleka północ Europy jest mało prawdopodobną lokalizacją dużego prehistorycznego cmentarza łowiecko-zbierackiego. Niepublikowane odkrycia i ich potencjalne znaczenie uniknęły szerszego uznania. Pomimo braku dowodów szkieletowych, dziesiątki dołów z V tysiąclecia p.n.e. zostały wstępnie zinterpretowane jako pochówki – napisali fińscy naukowcy we wstępie nowego badania na łamach czasopisma „Antiquity”.
Autorami publikacji są Aki Hakonen, Noora Perälä, Samuel Vaneeckhout, Tuija Laurén i Jari Okkonen. Badacze po raz pierwszy dokładnie przeanalizowali dowody i zaproponowali wnioski na temat potencjalnego cmentarzyska. – Wiele dołów ma taką samą formę jak te, które były wykorzystywane do inhumacji w innych miejscach kontynentu – twierdzą naukowcy.
Nekropolia może mieć nawet 6500 lat
W najnowszym badaniu naukowcy zastanawiali się, co skłoniło ludzi do osiedlenia się w tych surowych warunkach. – Nasza analiza potwierdza pogląd, że miejsce to służyło jako cmentarz, na którym prawdopodobnie znajdowało się około 200 dołów wykopanych około 6500 lat temu przez społeczności z epoki kamienia. Znani skądinąd z koczowniczego trybu życia zbieracza – wyjaśniają.
Uczeni sugerują zatem, że Tainiaro jest jednym z największych cmentarzy z epoki kamienia w północnej Europie. – Rodzi to pytania dotyczące praktyk kulturowych i sposobów utrzymania prehistorycznych społeczeństw subarktycznych – zastanawia się zespół prof. Hakonena.
Wychowanie dzieci u łowców-zbieraczy. Niemowlęta mogą mieć nawet kilkunastu opiekunów dziennie
Najnowsze badania wykazały, jak ważne dla społeczeństw zbieracko-łowieckich jest wychowanie dzieci, a przede wszystkim opieka nad niemowlakami. Dzieci mogły mieć nawet 15 różnych opiekun..
Niepewne dowody archeologiczne mogą wskazywać na co najmniej 40 pochówków z piątego tysiąclecia p.n.e. Cmentarzysko to mogłoby należeć do osiadłej w tym miejscu nieznanej grupy łowców-zbieraczy. – Począwszy od piątego tysiąclecia p.n.e. sezonowo mobilni łowcy-zbieracze-rybacy z mezolitu na dalekiej północy Europy przeszli charakterystyczną formę „neolityzacji” – wyjaśniają uczeni.
Społeczności zbieracko-łowieckie w Arktyce
– Do czwartego tysiąclecia społeczności te wykazywały oznaki siedzącego trybu życia w postaci stałych osad i skupisk wiejskich. Istnieją dowody na używanie ceramiki, ale nawet na początku drugiego tysiąclecia naszej ery nie było wyraźnych dowodów na działalność pasterską lub rolniczą na dużą skalę. Tym samym przez niemal całą prehistorię region północnej Finlandii zamieszkiwali ludzie prowadzący głównie zbieracki tryb życia – wyjaśniają naukowcy.
Podczas dawnych badań inne zespoły badawcze opisały tysiące artefaktów odkrytych na obszarze Tainiaro. Co ciekawe, archeolodzy odkryli również, że tamtejsze gleby były czerwonymi smugami ochry, a także zidentyfikowano ślady popiołu. Fakt ten może wskazywać na kremację zwłok lub palenie ognisk. Problem polega na tym, że w dołach nie znaleziono żadnych szczątków – zarówno tych skremowanych, jak i kości.

– Chociaż w Tainiaro nie zachował się żaden materiał szkieletowy, naszym zdaniem Tainiaro należy uznać za prehistoryczną nekropolię – twierdzą autorzy. – Kości zakopane w kwaśnej glebie charakterystycznej dla regionu mogą ulec rozkładowi w ciągu kilku tysięcy lat, mimo to zachowały się tysiące kamiennych artefaktów, skrawków ceramiki i kilku spalonych kości zwierzęcych, które znaleziono rozrzucone po całym stanowisku – wyjaśnili.
Cmentarzysko nie było tylko miejscem pochówku
Co ciekawe, uczeni uważają, że Tainiaro mogło nie być wyłącznie miejscem pochówków, biorąc pod uwagę ilość odkrytych artefaktów i narzędzi, a także spalonego materiału. – Koczownicy mogli rozpalać ogniska lub pracować przy grobach z kamiennymi narzędziami, żyjąc, przynajmniej przez jakiś czas, wśród umarłych – czytamy w artykule.
Naukowcy uważają, że teoria o dużym cmentarzu w okolicy koła podbiegunowego powinna skłonić uczonych do dalszych badań w tym miejscu. A także nad powtórnym zastanowieniem się, jak wyglądało życie dawnych społeczności „na krańcu świata”, gdzie warunki klimatyczne pozostawały wiele do życzenia.
Źródło: Antiquity
Nasz ekspert
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zapomnij o dalekich podróżach. Turystyczny hit 2025 jest tuż za polską granicą
Nieprzypadkowo mówi się o nim coraz więcej. Ten kierunek może być podróżniczym hitem 2025. Szczególnie wśród Polaków, którzy marzą o spokojnym wyjeździe, bez dalekich lotów.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa