Tajemnice dolnego Bugu. Co kryje dolina?
Wrak XIX-wiecznego parowca, fort z okresu napoleońskiego i liczne kurhany odkryli w okolicy letniskowej miejscowości Brok na Mazowszu naukowcy ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

– Udało się nam odkryć, zweryfikować w terenie i zdokumentować szereg stanowisk archeologicznych, zarówno pradziejowych, średniowiecznych, jak i nowożytnych – wyjaśnia PAP dr Łukasz Miechowicz, koordynator projektu.
Wśród najważniejszych sukcesów archeolodzy wyliczają odkrycie pozostałości reduty z okresu napoleońskiego oraz przyczółków prowadzącego doń mostu pontonowego. Konstrukcje te pojawiły się na francuskim planie miasta Brok w 1809 r., lecz dotąd nie odnaleziono ich w terenie.
– Wielu historyków zakładało, iż fort ten nigdy nie powstał, a jedynie figurował na planie – dodaje dr Miechowicz.
(Czytaj też: W górę Bugu)
W rejonie umocnień archeolodzy przeprowadzili wspólnie z członkami Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego „Exploratorzy.pl” badania powierzchniowe, w czasie których poszukuje się zalegających na powierzchni fragmentów naczyń ceramicznych czy dawnych narzędzi. W ten sposób odkryto szereg zabytków z epoki, w tym guziki, kulki ołowiane i monety.
Ponadto archeolodzy znaleźli kilkadziesiąt kopców na obszarze Puszczy Białej. Prawdopodobnie są to kurhany, czyli dawne monumentalne, ziemne grobowce. Jednak w ustaleniu ich funkcji, pomocne będą badania wykopaliskowe.
(Czytaj też: Skarby sprzed wieków na dnie Wisły)
Archeolodzy szczegółowo zadokumentowali również – wykonali zdjęcia i rysunki – odkryty w 2006 roku wrak XIX-wiecznego parowca bocznokołowca, zatopiony w Bugu nieopodal Broku zapewne w I połowie XX w.
– Wiemy, że była to jednostka polska przejęta przez Rosjan. Obecnie ustalamy szczegółowe pochodzenie i losy statku – tłumaczy dr Miechowicz.
Tegoroczne badania kładą podwaliny do wpisania tego zabytku do rejestru i objęcia go ochroną konserwatorską.
– Nasze działania mają charakter interdyscyplinarny. Ich znaczącą częścią są analizy geomorfologiczne oraz próba rekonstrukcji biegu Bugu na wysokości Broku zwłaszcza w okresie wczesnego średniowiecza. W tym zakresie współpracujemy ze specjalistami z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego – podsumowuje dr Miechowicz.
Źródło: PAP Nauka w Polsce
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Niezwykła rola dzieci w tworzeniu sztuki naskalnej. Kontaktowały się z duchami
Nawet kilkuletnie dzieci współtworzyły słynne pradziejowe malowidła naskalne. Te przedstawienia powstawały kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Archeolodzy mają odpowiedź, dlaczego uczestniczyły w tym maluchy.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa