Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Niezwykłe odkrycia w starożytnym mieście Mezopotamii
  2. Archeolodzy badają nowo odkrytą część miasta
  3. Ważne odkrycia w Kurd Qaburstan
  4. Czy w mieście środkowej epoki brązu istniała klasa średnia?

Starożytna Mezopotamia, czyli miejsce, w którym powstała pierwsza cywilizacja w historii ludzkości. To właśnie Sumerowie, którzy zamieszkiwali Nizinę Mezopotamską nad Eufratem i Tygrysem, w III tysiącleciu p.n.e. osiągnęli szczyt rozwoju. Rozwinęli wyrafinowaną kulturę i zaczęli budować pierwsze niezależne ośrodki miejskie w IV tysiącleciu p.n.e. Według historyków miały być to miasta otoczone wysokimi murami, które kontrolowały także okoliczne wioski i przylegające do nich tereny uprawne.

Niezwykłe odkrycia w starożytnym mieście Mezopotamii

Amerykańscy naukowcy z University of Central Florida ostatnie lata poświęcili na badanie stanowiska archeologicznego Kurd Qaburstan w północno-wschodnim Iraku, na południowy zachód od Erbilu w regionie Kurdystanu. To stanowisko z epoki brązu, które, zważywszy na jego wielkość, najprawdopodobniej było jednym z miast północnej Mezopotamii.

Rozmiar stanowiska, jego lokalizacja i datowanie doprowadziły przez lata do ​​hipotezy, że Kurd Qaburstan było strategicznym miastem otoczonym murami w środkowej epoce brązu, która przypada na lata ok. 2000–1600 p.n.e. Naukowcy uważają, że można identyfikować miasto ze starożytnym królestwem Qabra, a Kurd Qaburstan miało być jego stolicą.

W najnowszych wykopaliskach archeologom z UCF udało się odnaleźć starożytne gliniane tabliczki z pismem klinowym, planszę do gry, a także szczątki ludzi i kolejne pozostałości konstrukcji, które stanowiły część przestrzeni miejskiej. – Gliniane tabliczki są pierwszymi tego typu znalezionymi w tym regionie i nadal są interpretowane – napisali w oświadczeniu badacze z UCF.

Archeolodzy badają nowo odkrytą część miasta

– Badanie nowo odkrytych tabliczek może ujawnić ważne szczegóły dotyczące powiązań miasta z sąsiadami w okresie środkowej epoki brązu i jego historycznego znaczenia. Mogą zawierać ważne informacje, np. imiona członków elit rządzących czy nawet władców. Także dobór słów i styl pisma mogą pomóc nam lepiej zrozumieć tożsamość kulturową tego miasta – tłumaczy Tiffany Earley-Spadoni, archeolożka i historyczka z UCF, która bierze udział w badaniu Kurd Qaburstan.

W najnowszych pracach wykorzystano m.in. badania magnetometryczne, które miały na celu zbadanie anomalii magnetycznych i skorupowych. W ten sposób naukowcy chcą poznać plany architektoniczne starożytnego Kurd Qaburstan. – Nasze badania skupiają się na identyfikacji organizacji tego miasta – tłumaczy Earley-Spadoni.

– Wszyscy wiemy, kim był Hammurabi, który stworzył słynny kodeks prawny. Powstał on mniej więcej w tym samym czasie, gdy funkcjonowało Kurd Qaburstan, prawie 4000 lat temu. Uznaliśmy, że będzie to interesujące miejsce do zbadania, jak wyglądało życie przeciętnego człowieka w mieście w środkowej epoce brązu. Ludzie lubią wykopywać pałace i świątynie, a bardzo niewiele zostało wykopanych obszarów, w których żyli zwykli ludzie – mówi amerykańska badaczka.

Ważne odkrycia w Kurd Qaburstan

Jednym z zaskoczeń nowych wykopalisk były nie same pozostałości konstrukcji, lecz ślady, jakie na nich zidentyfikowano. Badacze zaobserwowali, że niektóre budowle zostały zniszczone w czasie ich istnienia. To sugeruje ważne wydarzenie w historii miasta, prawdopodobnie bitwę. Potwierdzają to też szkielety, których kości wykazywały ślady przemocy fizycznej.

– W północno-zachodnich dzielnicach miasta odkryto wyroby ceramiczne. W tym przedmioty codziennego użytku, takie jak kubki, talerze, miski i słoiki do przechowywania żywności. Część ceramiki była zaskakująco dobrze zdobiona i misternie wykonana, co sugeruje, że mieszkańcy miasta mogli być bardziej zamożni, niż można było podejrzewać – twierdzi Earley-Spadoni.

Czy w mieście środkowej epoki brązu istniała klasa średnia?

Co więcej, naukowcy odnaleźli również kości różnych zwierząt, które wykazywały ślady obróbki termicznej. Były to zarówno stworzenia udomowione, jak i dziczyzna. Badacze uważają, że taki poziom różnorodności wśród zwierząt spożywanych przez zwykłych mieszkańców, jest zaskoczeniem. Dotychczas zróżnicowana dieta była powszechnie kojarzona ze środowiskami elit.

– Te odkrycia mogą podważyć idee dotyczące dużych podziałów między elitarnym i nieelitarnym stylem życia w starożytnych miastach Mezopotamii. Kultura materialna i praktyki dietetyczne odzwierciedlają społeczność, w której część ludzi wiodła stosunkowo dobre życie – wyjaśnia Earley-Spadoni.

– Badamy to starożytne miasto, aby dowiedzieć się bardzo konkretnych rzeczy o jego mieszkańcach. Chcemy dowiedzieć się więcej o nierównościach społecznych w Kurd Qaburstan. Czy żyli tam bardzo biedni i bardzo bogaci ludzie? A może istniała tam „klasa średnia”? – zastanawia się badaczka. Naukowcy mają nadzieję, że kolejne badania przyniosą więcej odpowiedzi i pozwolą dowiedzieć się więcej o życiu w ważnym mieście starożytnej Mezopotamii.

Reklama

Źródło: University of Central Florida

Nasz autor

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama