Reklama

W tym artykule:

  1. Malowidła stworzone przez nieznaną wcześniej kulturę
  2. Stanowiska ze sztuką naskalną były miejscami rytuałów
  3. Kiedy przybyli pierwsi ludzie do Wenezueli?
Reklama

Park Narodowy Canaima znajduje się w południowo-wschodniej części Wenezueli, w stanie Bolívar. To obszar o powierzchni 30 000 km². Od 1994 roku jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To miejsce niezwykle wyjątkowe, nie tylko ze względu na różnorodną florę i faunę, ale także dziedzictwo historyczne. Właśnie tutaj w trakcie ostatnich badań archeolodzy natrafili na 20 stanowisk, w których zidentyfikowali starożytną sztukę naskalną.

Malowidła stworzone przez nieznaną wcześniej kulturę

Malowidła mogą pochodzić nawet z okresu paleolitu. Jednak to nie ich wiek zadziwił naukowców, lecz to, kto je stworzył. Uczeni sugerują, że powstały rękoma ludzi z nieznanej wcześniej kultury. – Chociaż archeolodzy już wcześniej odkrywali podobne przykłady sztuki naskalnej w innych częściach Ameryki Południowej, te nowo odkryte malowidła reprezentują zupełnie nową kulturę – powiedział w rozmowie z Live Science José Miguel Pérez-Gómez, archeolog z Uniwersytetu Simón Bolívar w Caracas, który kieruje zespołem badaczy w Wenezueli.

Malowidła były bardzo różnorodne. Niektóre, te narysowane czerwonym barwnikiem, przedstawiały geometryczne figury i motywy. Były również takie, na których widać ludzkie postacie. Naukowcy zastanawiają się teraz, dlaczego pradawni mieszkańcy dzisiejszej Wenezueli stworzyli te wyjątkowe dzieła.

– Niemal niemożliwe jest, aby wejść do umysłów ludzi żyjących tak wiele tysięcy lat temu, ale z pewnością te znaki miały znaczenie rytualne – powiedział Pérez-Gómez. Według archeologa niektóre z malowideł mogły dotyczyć ważnych momentów z życia tych ludzi, na przykład narodzin dziecka, choroby lub śmierci. Niektóre formy tej naskalnej sztuki mogły być również związane z rytuałami, podczas których celebrowano naturę lub zjawiska, takie jak zaćmienia Słońca i Księżyca.

Stanowiska ze sztuką naskalną były miejscami rytuałów

Miejsca, w których powstawała sztuka naskalna, najczęściej nie były przypadkowe. – Tak samo jak kościoły mają znaczenie dla współczesnych ludzi – dodał Pérez-Gómez. Chrześcijańskie kaplice również budowano np. w centralnych częściach miast albo na wzniesieniach, tak, aby każdy mógł z oddali zobaczyć górującą nad domostwami wieżę z krzyżem.

Autorzy odkrycia w Parku Narodowym Canaima przyznają, że nie można dokładnie stwierdzić, ile lat na pewno mają malowidła, ale podobne znaleziska w regionie sugerują, że możemy mówić o kilku tysiącleciach. – Datuje się, że podobna sztuka naskalna w Brazylii powstała około 4000 lat temu. Uważam jednak, że malowidła z Wenezueli mogą być starsze – zauważył Pérez-Gómez,

Odkryto najstarsze malowidła naskalne w historii. Sprzed 40 tys. lat [ZDJĘCIA]

W niedostępnej niszy  w kompleksie jaskiń wapiennych w Indonezji odkryto prehistoryczne rysunki zwierząt i dwunożnych istot. Sceny przedstawiające polowanie lub ujarzmianie dzikich bestii są...
fot. Adam Brumm/Ratno Sardi
fot. Adam Brumm/Ratno Sardi

Co więcej, zespół naukowców podejrzewa, że park Canaima mógł być „punktem zero”, w którym po raz pierwszy rozwinęła się kultura odpowiedzialna za malowidła. – Później najprawdopodobniej dotarła do miejsc tak odległych, jak Amazonia, Gujana, a nawet południowa Kolumbia. W tych miejscach odkryto zadziwiająco podobne przykłady sztuki naskalnej, które przez lata trudno było dobrze zinterpretować.

Naukowcy odnaleźli najstarsze malowidła naskalne na świecie. Nie stworzył ich człowiek

Archeolodzy odnaleźli we francuskiej jaskini malowidła naskalne, które zostały stworzone przez neandertalczyków. Mogą mieć nawet 75 tysięcy lat. Oznacza to, że są to najstarsze jaskiniowe...
Malowidła naskalne
fot. Jean-Claude Marquet

W każdym z miejsc, w których znaleziono malowidła naskalne, odkryto również pozostałości naczyń ceramicznych oraz kamienne narzędzia. Najprawdopodobniej przedmioty te wykorzystywane były przez prehistorycznych artystów, którzy tworzyli tu swoją sztukę. – Jednak by stwierdzić to z całą pewnością, należy przeprowadzić więcej badań – wyjaśnił Pérez-Gómez. Archeolog przyznał, że jego zespół ma nadzieję, że wkrótce uda im się dowiedzieć więcej o tej tajemniczej kulturze.

Kiedy przybyli pierwsi ludzie do Wenezueli?

Pierwsi ludzie przybyli na obszar współczesnej Wenezueli w czasach górnego paleolitu. Jednak wiadomo o nich bardzo niewiele. Tereny te w okresie prekolumbijskim zamieszkiwane były przeważnie przez indiańskie plemiona Karaibów i Arawaków, które prowadziły tryb życia zbieracko-łowiecki. Bardzo mało informacji zachowało się o czasach sprzed przybycia Europejczyków do Wenezueli.

Tubylcy w Wenezueli byli znacznie gorzej rozwinięci technologicznie, gospodarczo i społecznie niż np. Majowie, Aztekowie, czy Inkowie, którzy zamieszkiwali tereny dzisiejszego Meksyku, Gwatemali, Belize i zachodniego Hondurasu.

Najstarsze artefakty, które odnaleziono w Wenezueli, to przede wszystkim przedmioty myśliwskie, takie jak groty włóczni. Według datowania radiowęglowego pochodzą z okresu od 15 000 do 9 000 lat przed naszą erą.

Odkrycia zostały zaprezentowane podczas konferencji „New Worlds, New Ideas”, która odbywała się w dniach 26–29 czerwca we włoskim Valcamonica.

Reklama

Źródło: Archeology Mag.

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama