Reklama

W tym artykule:

  1. Odciski stóp praczłowieka?
  2. Kontrowersje wokół miejsca ewolucji ludzi
Reklama

Wykopywane kości liczą setki tysięcy lat, co utrudnia ich analizę i przypisanie do jednego z gatunków ludzkich. Jak się okazuje, równie cennymi źródłami mogą być też… ślady pozostawione przez pierwszych ludzi na piasku.

Pochodzenie i ewolucja człowieka nadal wzbudzają niemałe wątpliwości w gronie naukowców. O ile ustalono już, że pierwsi ludzie pojawili się w Afryce, o tyle kierunki ich dalszych wędrówek i to, jak wyglądali, nie jest do końca pewne. Każde kolejne odkrycie archeologiczne przybliża nas do poznania historii naszych przodków, choć tym razem powtórna analiza badaczy postawiła jeszcze więcej znaków zapytania.

Znalezisko w marokańskiej jaskini sugeruje że ludzie szyli ubrania już 120 tysięcy lat temu

W jaskini w Maroku odkryte zostały narzędzia wykonane z kości, które, według naukowców, służyły do usuwania skóry i futra z ciał upolowanej zwierzyny, a następnie mogłyby być używane...
Maroko
getty images

Odciski stóp praczłowieka?

W 2017 r. zespół naukowców przeanalizował ponad 50 odcisków stóp znalezionych na plaży Trachilos na Krecie. Wówczas ocenili, że ślady liczą około 5,7 mln lat i najprawdopodobniej należą do przedstawiciela hominini – plemienia ssaków z rodziny człowiekowatych. Opublikowane w tym roku badania wskazują jednak na to, że odciski mogły być zostawione nawet 6,05 miliona lat temu.

Jako że najstarsze zapisy kopalne mówiące o Homo sapiens pochodzą dopiero sprzed 300 tys. lat, ślady z Krety mogą należeć do znacznie starszego gatunku. Naukowcy wskazują na Graecopithecus freybergi – potencjalnie najstarszego przodka współczesnych ludzi.

Nie wszyscy naukowcy zgadzają się jednak z tym, że ślady zostawił starożytny przedstawiciel hominini. Stopy starożytnych homininów różniły się w zależności od tego, czy poruszali się po drzewach, czy chodzili w pozycji wyprostowanej. Analiza odcisków z Krety miała pomóc w ustaleniu, na jakim etapie znajdowali się ówcześni praludzie.

– Interpretacja była kontrowersyjna i dokonano kilku błędów – przekonują autorzy najnowszych badań – Ślady odnalezione na plaży Trachilos mogą należeć do naczelnego nie-hominina z dodatkowym paluchem.

Te argumenty nie wykluczają jednak tezy dotyczącej G. freybergi.

Paleontolodzy odkryli trzy nowe gatunki dinozaurów

Gady mieszkały na terenie dzisiejszej Brazylii i Anglii. Co o nich wiadomo?
Trzy nowe gatunki dinozaurów
fot. Getty Images

Kontrowersje wokół miejsca ewolucji ludzi

Liczące ponad 6 milionów lat ślady odnaleziono na terenie dzisiejszej Krety, nie Afryki, co wzbudza kolejne pytania o miejsce ewolucji pierwszych homininów.

– Pomimo licznych publikacji sugerujących, że pierwsi ludzie pochodzili z Afryki, istnieją dowody na wcześniejsze ewolucje w Eurazji – czytamy na łamach Scientific Reports.

Drzewo genealogiczne ludzi jest skomplikowane i trzeba liczyć się z tym, że kolejne odkrycia śladów naszych przodków mogą albo przybliżyć nas do poznania prawdy, albo przekreślić lub podważyć to, co dotychczas wiedzieliśmy o własnej historii.

Reklama

Źródło: Scientific Reports

Reklama
Reklama
Reklama