Tu powstaje jeden z najsłynniejszych alkoholi świata. Wycieczka do destylarni Jack Daniel's
Uwielbiają ją gwiazdy muzyki, jej najsłynniejszymi fanami byli Frank Sinatra oraz Lemmy Kilmister, stawała się bohaterką wielu piosenek: od country przez swing aż po heavy metal. My zbierzemy was do miejsca gdzie powstaje słynna whiskey Jack Daniel's.
Zobacz przygodę ekipy Traveler Adventure Team w Szwajcarii! Tym razem kamera towarzyszy im podczas zjazdu z góry First.
1 z 6
Destylarnia Jack Daniel's
Miejsce to powstało 150 lat temu. Założył je Jasper Newton „Jack” Daniel. W jego żyłach płynęła krew angielska, szkocka oraz irlandzka.
Sekretów tworzenia alkoholi nauczył się od lokalnego pastora Dana Calla. To wraz z nim otworzy pierwszą destylarnię, którą z czasem przejmie po tym jak wspólnik zrezygnuje z powodów religijnych.
2 z 6
Destylarnia Jack Daniel's
Obecni właściciele zakładu chwalą się, że proces tworzenia słynnego alkoholu pozstaje taki sam od 150 lat.
Na zdjęciu widać Rickyard – to tutaj odbywa się pozyskiwanie węgla z twardego klonu cukrowego używanego potem w procesie charcoal mellowing (filtrowanie zacieru).
3 z 6
Destylarnia Jack Daniel's
Większość destylarni po wojnie zarzuciła tą procedurę, gdyż wymagała zbyt dużego wysiłku. Właściciele destylarni w Lynchburgu szczycą się, że nie patrząc na koszty kontynuują tradycję, co ma przekładać się także na jakość trunku.
4 z 6
Destylarnia Jack Daniel's
Tuż obok samej destylarni znajduje się jaskinia Spring Hollow, z której do dziś czerpana jest pozbawiona żelaza woda.
5 z 6
Destylarnia Jack Daniel's
Przefiltrowana whiskey powierzana jest następnie specjalnie przygotowanym, używanym tylko raz beczkom z białego dębu. Napełnione beczki układane są w magazynie, w którym podczas zmieniających się pór roku whiskey dojrzewa i przesiąka właściwościami drewna.
Wewnątrz tego magazynu czuć tak zwaną „dolę aniołów”, czyli parujący z beczek alkohol.
6 z 6
Destylarnia Jack Daniel's
Przed wejściem do destylarni stoi pomnik jej założyciela. Jack Daniel podobno swój biznes zawdzięczał silnemu charakterowi, a ten nie wziął się z przypadku.
Jego mama zmarła niedługo po urodzeniu Jacka, a kolejna żona ojca nie darzyła go sympatią. W wieku 6 lat zamieszkał zamieszkał u przyjaciela rodziny. Niektórzy mówią także, że upór wiązał się z jego niskim wzrostem. Mierząc 155 cm z pewnością musiał znosić wiele przytyków i docinek, co mogło dodatkowo go motywować do ciężkiej pracy na przekór szyderstwom.
W związku ze 150-tą rocznicą powstania destylarni trwa konkurs, którego nagrodą główną jest wyjazd właśnie do tego miejsca dla 3 laureatów. Aby wziąć udział w konkursie wejdź na stronę www.oldno7.pl i wysłać zgłoszenie. Konkurs trwa do końca czerwca.