U wybrzeży Sardynii odkryto dziesiątki tysięcy rzymskich monet. Wybito je ok. 1700 lat temu
Włoskie ministerstwo kultury poinformowało właśnie, że u wybrzeży Sardynii nurkowie odnaleźli nawet 50 tys. rzymskich monet. Wykonano je z brązu i wybito w IV wieku n.e.

W tym artykule:
Skalista wyspa na Morzu Śródziemnym, położona na zachód od Włoch i na południe od francuskiej Korsyki. Zarówno Sardynia, jak i jej północna sąsiadka początkowo nie należała do imperium rzymskiego. Władcy skupiali się raczej na podbojach Półwyspu Apenińskiego i dalszych części kontynentu. Początkowo na Sardynii swoje osady handlowe tworzyli Fenicjanie, a na Korsyce Grecy. Obydwie wyspy znalazły się w kartagińskiej strefie wpływów pod koniec VI wieku p.n.e.
U wybrzeży Sardynii odkryto rzymski skarb
Sytuacja zmieniła się po I wojnie punickiej, zakończonej zwycięstwem Rzymu nad Kartaginą. Wprawdzie wyspy przez wiele lat jeszcze należały do Kartagińczyków, to jednak problemy wewnętrze spowodowały wybuch kolejnego konfliktu, który wykorzystało imperium. W 227 r. p.n.e. Sardynia i Korsyka zostały uznane za nowe prowincje rzymskie.
Właśnie u wybrzeży Sardynii doszło do niezwykłego odkrycia. Włoski nurek pływał w regionie północno-wschodniego brzegu wyspy. W pewnym momencie zauważył na dnie metaliczny połysk. Poinformował o tym lokalne władze, który zleciły dalsze poszukiwania. Po kilku dniach podwodnym archeologom udało się wydobyć kilkadziesiąt tysięcy rzymskich monet. Ministerstwo kultury Włoch przekazało, że może być ich aż 50 tysięcy.
Monety były w obiegu od 294 roku
Wydobyte ze śródziemnomorskiego dna monety to tak zwane follis. To późnorzymska moneta, którą po raz pierwszy wprowadził Dioklecjan. Był to efekt reformy pieniądza z 294 roku. Była to wówczas 1/8 srebrnego argenteusa, równa 1/32 rzymskiego funta (libra). Follis wznowiono również w Bizancjum. Co ciekawe, nazwa jest umowna, ponieważ w rzeczywistości Rzymianie nie nazywali monety w ten sposób. We współczesnej literaturze fachowej nazywana jest również nummus.
Odkryto rzadką monetę sprzed czasów rzymskich. Ujawniła tożsamość mało znanego władcy Celtów
W Wielkiej Brytanii odnaleziono złotą monetę, którą wyprodukowano ok. 2100 lat temu. Naukowcy odkryli, że wybito na niej imię mało znanego władcy sprzed czasów rzymskich.
– To znalezisko jest jednym z najważniejszych odkryć numizmatycznych z ostatnich czasów – mówi Luigi La Rocca, ekspert z instytutu archeologicznego na Sardynii. – To kolejny dowód na bogactwo i wartość dziedzictwa archeologicznego zachowanego na dnie morskim.
Co ciekawe, włoski resort kultury poinformował, że rzymskie monety znaleziono na piaszczystym obszarze pomiędzy podwodną trawą morską a plażą. Według urzędników to sugeruje, że w pobliżu mogą znajdować się również wciąż nieodkryte wraki statków.
Brytyjski „The Guardian” przypomina, że podobnego odkrycia dokonano w Devon w Wielkiej Brytanii w 2013 roku. Wówczas nurek z dna morskiego wydobył prawie 20 tys. monet typu follis. Skarb odnalazł Laurence Egerton nieopodal miejsca, w którym znajdowała się rzymska willa i fortyfikacja wojskowa z II-III wieku.
Źródło: The Guardian, Associated Press
Nasz ekspert
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa