Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Wielki skarb z okresu panowania Nerona
  2. Monety ujawniają historię rzymskich podbojów w Brytanii
  3. Skarb został ukryty ze względu na widmo kolejnego konfliktu

W rejonie Leigh i Bransford, na zachód od Worcester, w hrabstwie Worcestershire archeolodzy z angielskiego urzędu ochrony dziedzictwa narodowego prowadzili wykopaliska ratunkowe w miejscu, w którym odbywały się prace budowlane. Badacze dokonali tam zjawiskowego odkrycia. Znaleźli gigantyczny skarb, który składał się z 1368 monet wykonanych ze srebra i jednej ze złota.

Wielki skarb z okresu panowania Nerona

Najstarsze monety pochodzą ze 157 r. p.n.e., a najnowsze z 55 r. n.e. Wszystkie zostały ukryte przez jedną osobę w czasach, gdy cesarstwem rzymskim rządził Neron, czyli piąty cesarz rzymski i wychowanek Seneki Młodszego. Był pierwszym władcą Rzymu, który został uznany przez senat za wroga publicznego. Już w starożytności rzymscy kronikarze pisali o Neronie nieprzychylne teksty.

Był znienawidzony także przez żydów i chrześcijan. W żydowskich przepowiedniach sybilińskich, które napisano po zburzeniu Jerozolimy w 70 r. Neron miał być tym, który zniszczy Rzym i cały świat. Z kolei wyznawcy Chrystusa nazwali go antychrystem za to, że prześladował ich wyznawców.

– To niezwykłe znalezisko jest największym skarbem z czasów panowania Nerona (54–68 n.e.), jaki kiedykolwiek znaleziono w Wielkiej Brytanii. Oraz jednym z największych z tego okresu, jaki kiedykolwiek znaleziono w całym Imperium Rzymskim. Monety pochodzą z każdego zakątka wczesnego świata rzymskiego, od wybrzeży Morza Śródziemnego aż po wzgórza Cotswold – mówi dr Murray Andrew, archeolog z University College London i główny autor badania.

Monety ujawniają historię rzymskich podbojów w Brytanii

– Monety zostały zakopane tuż po inwazji Klaudiusza, gdy wojska rzymskie maszerowały przez zachodnią Brytanię, aby walczyć z plemionami Walii i granicy walijskiej. To niezwykłe odkrycie, które rzuca nowe światło na historię podboju rzymskiego, a także okres konfliktów i zmian na początku brytyjskiej historii – dodał naukowiec.

Zwykle w tego rodzaju odkryciach ważny jest również kontekst, który bardzo często pozostaje niewyjaśniony. W tym przypadku badaczom udało się ustalić, po co ktoś zebrał tak dużo monet w jednym miejscu. Dr Andrew uważa, że były to „oszczędności” na wydatki wojskowe. – Być może chodziło o oficjalne płatności na rzecz bogatego lokalnego rolnika lub kupca, który dostarczał żołnierzom zboże i bydło do rzymskiego fortu w Worcester – tłumaczy uczony.

Skarb został ukryty ze względu na widmo kolejnego konfliktu

– Skarb został zakopany w czasie niepokojów na granicach, gdy lokalne grupy, takie jak Sylurowie, stawiały opór nadciągającej armii rzymskiej. Możliwe więc, że właściciel próbował chronić swoje pieniądze przed groźbą kolejnej bitwy i najazdów na granicę – dodał.

Badanie wykazało również, że naczynie, w którym znajdowały się monety, zostało wykonane w jednym z pieców garncarskich u podnóża wzgórz Malvern. Większość monet to srebrne denary, które zostały wybite w Rzymie. Jest tam tylko jedna złota moneta i jest nią stater. – Została wykonana dla plemienia Dobunni, które zamieszkiwało Worcestershire od 20 do 45 r. n.e. – mówi dr Andrew.

Reklama

Źródło: Arkeonews.

Nasz autor

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama