W Anglii odnaleziono popiersie greckiego bożka. Był patronem wina i pijaństwa
W angielskim Cockermouth archeolodzy odnaleźli popiersie Sylena. Według mitologii greckiej był towarzyszem Dionizosa i utożsamiano go z winem, tańcem i pijaństwem.
W tym artykule:
- Archeolodzy odnaleźli niewielkie popiersie greckiego boga wina i pijaństwa
- Figura prawdopodobnie pełniła funkcję odważnika
- Sylen był jednym z najważniejszych towarzyszy Dionizosa
Cockermouth to małe miasteczko, które znajduje się na północy Anglii. Większość budynków pochodzi XVIII i XIX wieku, chociaż centrum miasta wciąż pamięta czasy średniowiecza. Znajduje się tam również zamek, który został wybudowany przez wikingów i to właśnie wojownikom ze Skandynawii osada zawdzięcza największy rozwój.
Jednak 2000 lat temu dotarli tu również Rzymianie. W Cockermouth wybudowali fort, aby chronić przeprawę przez rzekę na głównej trasie dla wojsk, które zmierzały w kierunku Muru Hadriana.
Archeolodzy odnaleźli niewielkie popiersie greckiego boga wina i pijaństwa
Właśnie dlatego angielscy archeolodzy postanowili w tym miejscu przeprowadzić wykopaliska. W trakcie najnowszych badań naukowcy szukali śladów rzymskiej obecności na tym obszarze. W ciągu kilku miesięcy badaczom udało się odnaleźć pozostałości dawnej rzymskiej drogi, która prawdopodobnie została wyrównana w kierunku skrzyżowania mostów na rzece Derwent. Nieopodal szlaku odkryto również fundamenty budynków, które najprawdopodobniej należały do stacjonujących tu żołnierzy.
Amazonki: legendarne wojowniczki mitologii greckiej. Czy istniały naprawdę?
Kim były Amazonki? Jak pokazują nam odkrycia archeologiczne były one jeżdżącymi konno, rzucającymi włóczniami, noszącymi spodnie i budzącymi strach wojowniczkami ze starożytnej Scytii.Jednak to, co najbardziej zaintrygowało archeologów, to odkrycie małego kamienne popiersie greckiego boga Sylena. Według mitologii Greków było to jedno z bóstw przyrody, które uważano za posłańca Hermesa lub Pana. Często przedstawiano go jako towarzysza Dionizosa. W starożytności uważano go za patrona wina, a także pijanych zabaw, tańców i ekstazy.
Figura prawdopodobnie pełniła funkcję odważnika
Religia starożytnego Rzymu opierała się na wierzeniach i rytuałach, które wywodziły się z plemion staroitalskich oraz elementów wierzeń Etrusków. Jednak ze względu na szybką i olbrzymią ekspansję państwa rzymskiego i włączanie do jego granic nowych terytoriów, do religii włączano często nowe, lokalne bóstwa. Z tego również powodu religia rzymska i grecka przenikały się wzajemnie, a w mitologii dostrzec można wiele podobieństw.
Archeolodzy nie są pewni, do czego mogło służyć niewielkie popiersie Sylena. Mała rzeźba ma zaledwie 6 cm długości. Datowanie radiowęglowe wykazało, że figurka pochodzi z I wieku n.e. Badacze zakładają jednak, że mogła pełnić funkcję ozdobnego odważnika.
– Rozmiar popiersia jest dość nietypowy. Właśnie dlatego uważamy, że mógł być to artefakt wykorzystywany do ważenia różnych przedmiotów, chociaż tradycyjne rzymskie odważniki były nieco mniejsze – twierdzi Julie Shoemark, archeolożka, która prowadziła najnowsze badania.
Sylen był jednym z najważniejszych towarzyszy Dionizosa
Wśród odnalezionych podczas wykopalisk przedmiotów, badacze odnaleźli również ceramiczne wyroby, które pochodziły z greckiej wyspy Samos. Autorzy odkrycia przyznają, że były to artefakty, które bardzo często przywożono do rzymskiej Brytanii. W starożytności uchodziły za przedmioty niezwykle wartościowe. Bardzo możliwe, że posążek Sylena również przywieziono z terytorium Grecji.
Archeolodzy przypominają, że bardzo często przedstawiano go jako łysego, nieco otyłego mężczyznę z końskim ogonem i uszami. Uważano go za najstarszego i najbardziej kompetentnego, a zarazem najbardziej pijanego spośród wszystkich towarzyszy Dionizosa – boga płodności i wina. Orfickie hymny głoszą, że był również jego opiekunem.
W greckich pismach można przeczytać, że Sylen był często podtrzymywany przez innych, aby mógł zachować równowagę. Być może ta interpretacja skłoniła pewnego rzeźbiarza do stworzenia specyficznego odważnika.
Źródło: ITV
W Anglii odnaleziono rzymski kompleks willi. We wnętrzu znajdował się starożytny system ogrzewania
W angielskim hrabstwie Kent badacze odkryli starożytną willę z czasów Imperium Rzymskiego. Budynek był wyposażony w łaźnie oraz hypocaustum, czyli rzymski system centralnego ogrzewania, kt..