W Chinach odnaleziono bunkier horroru z II wojny światowej. Kryje przerażającą historię
Przez lata nie było wiadomo, gdzie znajduje się niesławny „bunkier horroru”. Ludzie umierali tam podczas koszmarnych eksperymentów.
W tym artykule:
II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii świata. I choć trudno w to uwierzyć, od jej wybuchu nie minęło jeszcze nawet 100 lat. Mimo to wydaje się, jakby zachowane archiwalne zdjęcia i nagrania pochodziły z kilku epok wstecz. Jako że wojna jest więc dość świeżym rozdziałem w historii, badacze nadal docierają do niechlubnych pamiątek po licznych konfliktach. Najczęściej są to zbiorowe mogiły lub łuski z broni. Sporadycznie naukowcy docierają jednak do bardziej niepokojących znalezisk. Wiele z nich miało nigdy nie zostać odkrytych. Tak jak to w Chinach.
Makabryczne odkrycie w Chinach
„Bunkier horroru” odkryty w pobliżu miasta Anda w północno-wschodnich Chinach może być największym laboratorium doświadczalnym na świecie. W latach 40. XX wieku Jednostka 731 – tajna jednostka wojskowa cesarskiej armii japońskiej – przeprowadzała tam przerażające eksperymenty na ludziach.
Japończycy wybudowali laboratorium w 1941 roku. Funkcjonowało aż do kapitulacji Japonii pod koniec II wojny światowej. Dokładna lokalizacja największego ośrodka badawczego Jednostki 731 przez lata była nieznana. Niesławna grupa pierwotnie została powołana przez Japonię w celu ochrony zdrowia publicznego. Jej działalność szybko rozszerzyła się jednak o makabryczne eksperymenty na ludziach z wykorzystaniem broni biologicznej i chemicznej. Obiektami testowymi byli jeńcy chińscy, koreańscy, rosyjscy i amerykańscy.
Czym był „bunkier horroru”?
Bunkier odnaleźli naukowcy z Heilongjiang Provincial Institute of Cultural Relics and Archaeology. Jest to struktura w kształcie litery U, która ma około 33 metry długości i 21 m szerokości. Badacze nie weszli jeszcze do środka, dlatego nie ustalili, jakie było przeznaczenie konkretnych pomieszczeń. Spodziewają się laboratoriów, pokoi obserwacyjnych, cel, baraków, łaźni, jadalni i garaży.
Archeolodzy planują kontynuować wykopaliska, aby zebrać więcej szczegółów na temat poszczególnych pomieszczeń i tego, jak połączyły się, tworząc przerażający bunkier. W wywiadzie dla „South China Morning Post” powiedzieli, że ich „odkrycie podkreśla trwającą spuściznę okrucieństw Jednostki 731”.
W ośrodku zginęło do 12 000 mężczyzn, kobiet i dzieci. Testowano na nich granaty, miotacze ognia i broń chemiczną. Osadzonym wstrzykiwano także zwierzęcą krew, poddawano wiwisekcji bez znieczulenia i przetrzymywano w komorach niskiego ciśnienia, aż do pęknięcia ich gałek ocznych.
Najbardziej kontrowersyjne eksperymenty medyczne w historii
Począwszy od nazistowskich eksperymentów medycznych po próby genetycznej modyfikacji dzieci, nieetyczne badania naukowe budzą kontrowersje. Czy współcześni uczeni powinni się do nich odwoł...Przemilczany epizod II wojny światowej
Brutalna działalność jednostki wykraczała poza ośrodek. W latach 40. nad chińskimi miastami z nisko latających samolotów zrzucone zakażone pchły wyhodowane właśnie w tajnych laboratoriach.
W tym samym czasie nazistowskie Niemcy przeprowadzały serie podobnych eksperymentów na więźniach obozów koncentracyjnych. Historycy dotarli do co najmniej 15 754 udokumentowanych ofiar z różnych narodowości i grup wiekowych. Większość z nich przeżyła, ale wiele osób doznało w rezultacie niepełnosprawności. Zgodnie z aktami oskarżenia w procesach norymberskich eksperymenty nazistów obejmowały między innymi przeszczepy mięśni, krwi i nerwów.
Żaden kraj nie chciałby być kojarzony z takimi okropieństwami. Nie dziwne więc, że przez wiele lat ten niechlubny epizod w historii był przemilczany. Po kapitulacji Japonii we wrześniu 1945 r. Stany Zjednoczone zatuszowały dowody makabrycznych eksperymentów i potajemnie przyznały wielu dowódcom Jednostki 731 immunitet przed ściganiem za zbrodnie wojenne w zamian za wyniki badań.
Część zebranych informacji zostało później przeniesionych do Fort Detrick w stanie Maryland. Mieściło się tam centrum amerykańskiego programu broni biologicznej z czasów zimnej wojny w latach 1943–1969.
Szukasz więcej fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska". Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie.