W tym artykule:

  1. Cenne wykopaliska
  2. Buddyzm w Chinach
Reklama

W Chinach odnaleziono dwa posążki przedstawiające Buddę. Szacuje się, że oba liczą 2200 lat, co oznacza, że są najstarszym tego typu odkryciem. Poprzednie najstarsze figurki były o 200 lat młodsze. Wyjątkowe rzeźby znaleziono w starożytnych grobowcach członków Wschodniej Dynastii Han.

Groty Tysiąca Buddów: "Ich znaczenia nie da się przecenić"

Niezwykła skarbnica sztuki stworzonej w oazie na Jedwabnym Szlaku fascynuje badaczy i turystów.
Dunhuang Magoaku
Wikimedia Commons

Cenne wykopaliska

Posążki Buddy nie są identyczne. Jeden przedstawia mnicha stojącego na platformie w długim płaszczu (Siakjamuni), a drugi pięciu wielkich buddów. Obie zostały wykonane ze stopu miedzi, cyny i ołowiu w stylu Gandhary, który rozwinął się na terenie dzisiejszego północno-zachodniego Pakistanu i wschodniego Afganistanu między I a VII wiekiem p.n.e. Figurka Siakjamuniego mierzy nieco ponad 10 cm wysokości. Druga jest płaska i ma 15 cm długości.

Figurki znaleziono w północno-zachodniej prowincji Shaanx, gdzie w latach 70. ubiegłego wieku odkryto słynną na cały świat terakotową armię żołnierzy. Prace wykopaliskowe w tym miejscu trwały od czerwca 2020 r. do listopada 2021 r. W tym czasie archeolodzy odkryli 3648 starożytnych grobowców. Większość pochowanych w nich to królewscy krewni, wyżsi urzędnicy i dygnitarze, którzy zapisali się na kartach historii.

Chiny: gigantyczny posąg Buddy odkryty pod osiedlem bloków

Imponujący, blisko 10-metrowy posąg wykuty w skale odkryto przypadkowo w dzielnicy mieszkaniowej w Chongqing w południowo-zachodnich Chinach. Kamienna postać przypominająca Buddę pozbawiona j...
Lokalne władze zbadają wartość posągu i podejmą kroki w celu jego ochrony przed dalszym niszczeniem (fot. Weibo)
Lokalne władze zbadają wartość posągu i podejmą kroki w celu jego ochrony przed dalszym niszczeniem (fot. Weibo)

Buddyzm w Chinach

– Odkrycie tych posążków ma istotne znaczenie dla badań nad historią buddyzmu w Chinach – powiedział Li Ming, główny archeolog na stanowisku.

Ze znanych do tej pory źródeł wynikało, że buddyzm dotarł do Chin w pierwszym wieku naszej ery. Najstarsza chińska świątynia buddyjska, o której wiadomo, została wybudowana w 68 r., w Luoyang w prowincji Henan. Wcześniejsze odkrycia archeologiczne wskazywały, że samodzielne wizerunki Buddy zaczęły pojawiać się w Chinach dopiero w epoce Szesnastu Królestw. Nowe znaleziska z Shaanx mogą poszerzyć więc wiedzę historyków o kolejne dwa stulecia.

Do tej pory oprócz figurek Buddy na stanowisku archeologicznym w prowincji Shaanx wykopano ponad 16 tys. zabytków, w tym lustra z brązu, wazy ceramiczne i rzeźby zwierząt.

Na południu Chin elementy buddyjskie wykorzystywano za czasów panowania dynastii Han. Badacze odkryli jednak, że nie miały charakteru religijnego, a były wykorzystywane jako ozdoby w architekturze.

Reklama

Źródło: CTGN

Reklama
Reklama
Reklama